Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 384

Ergenlik döneminde başlayarak her ay, ay içinde bir hafta olarak düzenli bir şekilde adet gören sağlıklı bir insanın, yine sağlıklı bir şekilde aylık kanamaların doğal yöntemler ile kesilmesi olarak tanımlanan menopoz sağlıklı her bayanın geçirdiği bir süreçtir. Menopoz dönemi içinde her kadında düzenli olarak salgılanan kadınlık hormonlarının ( östrojen-progesteron) salgılanmasının ve dönem sonunda tamamen kesilmesi sürecini simgelemektedir. Ergenliğe ve menopoza giriş yaşları genetik bir faktör olması nedeni ile belirgin bir yaşı yoktur ve kişiden kişiye değişmektedir. Tahmini bir rakamla ise 40 ila 50li yaşlar arasında menopoza girildiği görülmektedir.

Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menopoza girme döneminde vücudun geçirdiği fizyolojik değişimler sebebi ile menopoza giren kişinin yaşadığı herkes de yaşanacağı konusunda bir genel kaide olmamakla beraber yaşadıkları belirgin özellikler bulunmaktadır. Adet kanamalarının bir yıl ve daha fazla kesilmesi ile başlayan menopoz döneminde, sıcak basmaları ve bununla beraber yoğun gece terleme nöbetleri, uykusuzluk ve çarpıntı, unutkanlık, geçirdiği dönemin verdiği hassasiyet ile ağlama nöbetleri, sinirlilik ve ani tepkiler, adapte güçlüğü, ciltte kuruluk, saç dökülmesi ve saç kırıklarında çoğalmalar, kilo almaya yatkınlık, en önemli bedensel etkisi kemik erimesi (osteoporoz) ve bu nedenle eklem ağrıları, vajinal kuruluk bununla beraber ağrılı bir cinsel ilişki ve zincirleme olarak cinsel isteksizlik olarak belirtiler görülmektedir.

İstisnasız her kadının geçirdiği bir evre olan menopoz, her kadını derinden etkileyen ve bu dönemde hassasiyetlerinin arttığı bir dönem olarak bilinmekle beraber, eşlerinin bu dönemde daha anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekmektedir.

Yazar:Züleyha Günay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.