Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ördek

0 80

3906_rdek3

Ördekgiller familyasından olan; kazdan küçük, kısa boyunlu, yassı gagalı, ayakları perdeli, kısa bacaklı ve suyu çok seven bir kuş türüdür.

Ördeklerin yabani ve evcil olanları vardır. Evcil olanlar, yavruyken satın alındıklarında anneleri olmadığı için insanlarla çok iyi ilişkiler kurabilirler. Sahiplerine alıştıkları zaman peşini bırakmazlar ve çocuklar gibi ilgi görmek isterler. Tatlı hareketleri onları fazlasıyla sevdirir. Ördekler suyu çok severler. Su onlar için vazgeçilmezdir. Yüzmekten çok büyük keyif alırlar. Tüm günü yüzerek geçirebilirler. Yüzme yeteneği onlarda içgüdüsel olarak mevcuttur. Ördekler, yeşilliği çok severler. Mısır, buğday, suda ve karada yakaladıkları küçük böceklerle beslenirler.

3906_rdek2

Ördekler; geniş gagalarıyla ve perdeli ayaklarıyla paytak paytak yürüyüşleri sayesinde herkes tarafından çok sevilirler. Tabiattaki en süslü ve en şirin canlılardan biridirler. Özellikle çocuklar tarafından çok sevilirler. Duruşları, bakarken başlarını birazcık yana yatırarak bakmaları gerçekten onları inanılmaz derecede sevimli yapmaktadır.

Ördeklerin misk ördeği, yaban ördeği, yeşilbaş, kılkuyruk, al kuşaklı ördek, berberistan ördeği, bıldırcın ördeği, büyük testere gagalı ördek, deniz ördeği, Hint ördeği, ılıca ördeği, ıslıkçı ördek, karoline ördeği, Kızılbaş ördeği, küçük testere gagalı ördek, labrador ördeği, Nontes ördeği, Pekin ördeği, sazlık ördeği gibi pek çok türü vardır. Sunalar ise, halk tarafından tanınan uzun boylu ve alaca renkli ördeklerdir. Yabani ördekler, genellikle yerdeki tünellere yuva yaparlar. Göl ördeği olarak bilinen türleri ise genellikle acı ve tuzlu sığ göllerde yaşarlar.

3906_rdek1

Ördek, halk şiirindeki gözde kuşlardandır. Klasik divan şiirinde pek rastlanmaz. Türk dilinde ördeklerle ilgili sınırlı sayıda deyim ve atasözü vardır. Ne yaptığını bilmeyen kişiler için “şaşkın ördek” tamlaması yapılır. İslamiyette, ördek eti helaldir. Ördek eti çok besleyici ve lezzetli olmasına karşın, hazmı biraz ağır olduğu için çok tüketilmez.

Yazar:Hamza Hatipoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku