Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Orta Amerika: Kosta Rika

0 344

Orta Amerika: Kosta RikaKosta Rika

ya da resmi adıyla Kosta Rika Cumhuriyeti, Orta Amerika coğrafyasında yer alan bir ülkedir. Söz konusu bu ülke lokasyon olarak, bölgede yer alan Güney ve de Kuzey olarak ikiye ayrılan Amerika kıtalarının tam olarak birleştiği yerdedir. Buda ülkeyi oldukça önemli bir konuma getirir. Orta Amerika coğrafyasının en stratejik ülkelerinden biri olan Kosta Rika, terminolojik anlamda ”Zengin Sahil” anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı üzere oldukça önemli bir yere sahip olan Kosta Rika, uzun yıllar boyunca tıpkı bölgede yer alan komşuları gibi Avrupa merkezi İspanya Krallığı’nın bir uzantısı olarak kalmıştır. Ancak bu sömürgecilik politikası çok uzun sürse de nihayetinde son bularak Kosta Rika’ya bağımsızlığını getirmiştir. Bakıldığı zaman Orta Amerika’da kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama, batıda Pasifik Okyanusu, doğuda Karayipler Denizi ve güneyde de Ekvador ve Cocos Adası ile komşu olan Kosta Rika, bu anlamda son derece önemli bir coğrafyada yer alır. Ülke diğer Orta Amerika ülkeleri gibi ekonomik açıdan son derece kırılgandır ve de ülkede istikrar en zor elde edilen meselelerin başında gelir. Çok zayıf bir ekonomisi olmasından ötürü, ülkede işsizlik ve de çok sayıda insani sorun mevcuttur.

Kosta Rika, sınırları dahilinde çok sayıda irili ufaklı yerleşim yeri barındırır. Bunlar arasında en önemlisi ülkeye başkentlik de yapan San Jose olarak dikkati çeker. San Jose, ülke sınırları içinde yer alan en büyük ve de en kalabalık şehirdir. Bu şehir, Kosta Rika’ya bu anlamda çok sayıda alanda merkez görevi görür. Başka bir ifadeyle ülkeye siyasi, iktisadi, kültürel ve de akademik anlamda merkez olan San Jose, ülke için vazgeçilmezdir. Uzun yıllar boyunca, bu bölgede diğer ülkelerle beraber, İspanya tarafından sömürülen Kosta Rika, bu durumdan 15 Eylül 1821 tarihinde kurtulmuştur. Öncelikle İspanya’nın güdümünde kalan ülke, sonrasında ise Meksika İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. Ancak bu durum çok uzun bir sürmemiş ve de 1 Temmuz 1823’te Kosta Rika tamamen bağımsız bir ülke haline gelmiştir. Aslında son olarak da 1838’e kadar Orta Amerika Federal Cumhuriyeti’nin bir parçası olmuş olan Kosta Rika, resmi olarak 10 Mayıs 1850’de İspanya’nın bağımsızlığı tanıması sonrasında uluslararası anlamda devlet statüsü kazanmıştır. Halen ülkede geçerli olan anayasa ise, 7 Kasım 1949’da kabul edilen anayasadır.

Orta Amerika: Kosta RikaKosta Rika sınırları dahilinde yaklaşık olarak 5 milyon insan yerleşik olarak ikamet eder. Bunların birçoğu ülke ekonomisine dahil olmuş ancak bazıları da işsizlik maaşı ile ayakta kalmaya çabalamaktadır. Aslında ülkenin kişi başına düşen milli geliri nazara alınırsa, ülke Türkiye’den dahi daha refahtır. Bu anlamda kişi başına düşen milli geliri 13 bin Amerikan doları seviyelerinde olan Kosta Rika, birçok bölge ülkesinden pozitif olarak ayrılır.Kosta Rika‘ya ulaşmak Türkiye üzerinden sanıldığı kadar kolay değildir. Bu anlamda aktarma yapılması adeta bir zorunluluktur. Bu aktarmayı Avrupa ya da Kuzey Amerika kıtasından yapabilirsiniz. Ortalama seyahat süresi 16 saat kadardır. Aktarmaların da hesaba katılmasıyla bu süre 1 güne kadar çıkabilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.