Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Barack Obama Kimdir?

0 28

Barack Obama, Amerika Birleşik Devletleri’nin 44. başkanı olmasının yanısıra ilk Afrika kökenli Amerikan başkanı olarak da önemli bir yere sahiptir. İlk olarak 2008 yılında başkanlığa seçilen Barack Obama, 2012 yılında seçimi ikinci dönem de kazanıp başkanlığını sürdürdü.

1961’de Honolulu’da doğan Barack Obama, Harvard Law Review’ın başkanlığını ve Illinois’i temsil eden ABD senatörü oldu. 2008 yılında ABD’nin ilk Afrikalı-Amerikalı başkanı olarak ABD Başkanlığına seçildi. Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı olarak iki dönem görev yaptı.

Gençlik Yılları

Barack Hüseyin Obama, Honolulu, Hawaii’de 4 Ağustos 1961’de doğdu. Annesi Ann Dunham, Obama’yı İkinci Dünya Savaşı sırasında Wichita, Kansas’ta bir ordu üssünde doğurdu. Pearl Harbor‘a Japon saldırısından sonra, Dunham’ın babası Stanley orduya girdi ve General George Patton’un ordusunda Avrupa’ya yürüdü . Dunham’ın annesi Madelyn, bombardıman montaj hattında çalışmaya gitti. Savaştan sonra, çift Hawaii’den taşınmaya karar verdi.

Obama’nın babası, Barack Obama Sr., Kenya’nın Nyanza Eyaletindeki Luo etnik kökeninden doğdu. Obama Sr., Afrika’da bir müddet çobanlık yaptıktan sonra sonunda Kenya’yı terk edip ve Hawaii’de üniversiteye gitme hayallerini sürdürmesine izin veren bir burs kazandı. Manoa’daki Hawaii Üniversitesi’nde öğrenim gören Obama Sr., üniversitenin diğer bir öğrencisi olan Ann Dunham’la tanıştı ve 2 Şubat 1961’de evlendi. Barack altı ay sonra doğdu.

Obama çocukken babasını pek görememiştir. Oğlu daha bir bebekken, Obama Sr. Harvard Üniversitesi’ne katılmak ve doktora yapmak için Massachusetts’e taşındı. Obama’nın ebeveynleri birkaç ay sonra ayrılmışlar ve nihayetinde oğulları iki yaşındayken 1964 yılının Mart ayında boşanmışlardır. Kısa süre sonra, Obama’nın babası Kenya’ya döndü. Orada da Barack Obama’nın bir üvey kardeşi oldu. Ardından baba Obama ABD’ye geri döndü.

Eğitim Hayatı

Anane ve dedesiyle birlikte yaşarken, Obama saygın bir kurum olan Punahou Akademisi’ne kaydoldu, basketbolda başarılı olan Obama 1979’da akademik onur derecesiyle mezun oldu. Okuldaki sadece üç siyah öğrenciden biri olan Obama, ırkçılık ve Afrika’nın ne demek olduğu konusunda bilinçlendi. Daha sonra, çok ırklı mirasının toplumsal algılarını kendi benlik duygusuyla uzlaştırmak için nasıl mücadele ettiğini anlattı.

Obama, 1971’de kısa bir süre için babasını kısa bir süre için ziyaret etmiştir. Ardından tekrar babasıyla uzaklaşan Obama babasız büyümenin zorluğuyla yaşadı. Daha sonra bu dönemlerin ne kadar zor ve karışık geçtiğini farklı röportajlarda dile getirmiştir.

On yıl sonra 1981 yılında Obama’nın babası ciddi bir trafik kazası geçirdi ve iki bacağını da kaybedip tekerlekli sandalyeye mahkum kaldı. Ardından da işini kaybeden baba Obama 1982’de başka bir kazayla daha karşılaştı. Bu kaza sonucu hayatını genç yaşta yitiren baba Obama, Barack Obama için bir efsane olarak sadece hafızalarda kaldı.

Liseden sonra Obama, Los Angeles’daki Occidental College’da iki yıl okudu. Daha sonra New York’ta Columbia Üniversitesi’ne, 1983’te siyaset bilimi diplomasıyla mezun oldu. İş dünyasında iki yıl çalıştıktan sonra, Obama 1985’te Chicago’ya taşındı. Orada, fakir Güney bölgesinde, Roseland ve Altgeld Gardens topluluklarında düşük gelirliler için bir topluluk organizatörü olarak çalıştı.

Hukuk Kariyeri

Hayatı boyunca dini bir evde yetiştiğini belirten Obama kiliseye çok bağlı biri olarak büyüdüğünü ifade ediyor. Afrika’ya babasının mezarını ve akrabalarını ziyarete gittiğinde ise yaşamını düşünüp Amerika’da siyahi biri olarak yaşamakla karşılaştığı sorunları değerlendirmiş. Kenya’dan yenilenme duygusuyla geri dönen Obama, 1988’de Harvard Hukuk Fakültesi’ne girdi. Ardından ünlü hukuk profesörü Laurence Kabile’yi tanıyan Obama, bu ünlü profesörün ilgisini çekmeyi başardı. Obama bir araştırma görevlisi olarak Kabile’nin ekibine katılmak istediğinde hemen kabul aldı. Daha sonra üniversite hocalarından biri Obama hakkında bir fark yaratmak istediği açıktı diyecektir. Çok hırslı ve çalışkan olduğu bu dönemlerde Austin’deki Chicago hukuk bürosuna yaz boyu çalışmak için gitti. Burada tanıştığı daha sonradan karısı olan Michelle Robinson ile sevgili oldu. 1990 yılında dünyaca ünlü Harvard Law Review’un ilk siyahi editörü oldu. 1991 yılında ise Harvard hukuk fakültesinden mezun oldu.

Hukuk okulundan sonra Obama, Miner, Barnhill & Galland firması ile sivil haklar avukatlığı yapmak için Chicago’ya döndü. Ayrıca 1992-1994 yılları arasında Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki yarı zamanlı olarak çalışmaya başladı. Önce bir öğretim görevlisi ve daha sonra profesör olarak Bill Clinton’ın 1992 başkanlık kampanyasında seçmen kayıtlarını düzenlemeye yardımcı oldu . 3 Ekim 1992’de Michelle ile evlendi. Chicago’nun Güney Yakası’nda Kenwood’a taşındılar ve birkaç yıl sonra iki kızları oldu: Malia (1998 doğumlu) ve Sasha (2001 doğumlu).

ABD Senatosu Kariyeri

Kamuoyu yoklamasından cesaret alan Obama, ABD Senatosu’nun Cumhuriyetçi Peter Fitzgerald tarafından boşalan açık koltuğunu kapmak için çalışmaya karar verdi. 2004 Demokrat ilkokulunda, iş adamı Blair Hull ve Illinois Comptroller Daniel Hynes’i yüzde 52 oyla mağlup etti. O yaz, Boston’daki 2004 Demokratik Ulusal Kongresi’nde John Kerry’nin desteğiyle açılış konuşmasını yapmaya davet edildi.

Toplantıdan sonra Obama, Illinois’deki ABD Senatosu’na geri döndü. Genel seçimlerde rakibi, zengin eski bir yatırım bankacısı olan Cumhuriyetçi Jack Ryan’dı. Ancak, Ryan, eski karısı aktris Jeri Ryan’ın asılsız cinsel sapkınlık iddialarının kamuya yansımasını takiben Haziran 2004’te yarıştan çekildi.

Ağustos 2004’te, diplomat ve eski başkan adayı Alan Keyes , Ryan’ın yerine Cumhuriyetçi adaylığı kabul etti. Üç televizyonda yapılan tartışmalarda Obama ve Keyes , kök hücre araştırmaları, kürtaj, silah kontrolü, okul kuponları ve vergi indirimleri konusunda muhalif görüşler dile getirdiler. Kasım 2004 genel seçimlerinde Obama, yüzde yüz elli oyların yüzde 27’sini aldı ve Illinois tarihinin en büyük seçim zaferi oldu. Kazanmasıyla birlikte Obama, Yeniden Yapılanma’dan bu yana ABD Senatosu’na seçilen yalnızca üçüncü siyahi Amerikalı oldu.

Obama, 3 Ocak 2005’te yemin ederek göreve başladı. Doğu Avrupa ve Rusya’daki kitle imha silahlarını yok etme çabalarını genişleten bir yasa tasarısı üzerine Indiana’dan Cumhuriyetçi Senatör Richard Lugar ile işbirliği yaptı. Daha sonra, Oklahoma Cumhuriyetçi Senatör Tom Coburn ile tüm federal harcamaları takip etmek için bir web sitesi hazırladı. Obama, Katrina kasırgasının kurbanları için de konuşmalar yaptı, alternatif enerji gelişimi için girişimlerde bulundu.

İkinci kitabı Hope of Hope: Amerikan Rüyası’nı Geri Getirme Üzerine Düşünceler, 2006 yılının Ekim ayında yayınlandı. Çalışma, Obama’nın Amerika’nın geleceğine dair vizyonlarını tartıştığı ve birçoğu nihai başkanlık kampanyasından bahsediyordu. Piyasaya çıkışından kısa bir süre sonra, kitap hem New York Times hem de internet satışında  çok satan listelerinde 1 numaraya ulaştı .

2008 Başkanlık Seçimi

2007 yılının Şubat ayında, Obama 2008 Demokrat cumhurbaşkanlığı aday adaylığını ilan ettiğinde manşetlerde geniş yer buldu. New York, ilk kadın ABD’li senatör Hillary Rodham Clinton ile Obama arasında geçen sıkı bir savaşa kilitlendi . 3 Haziran 2008’de, Obama, başkanlıkları sırasında yeterli sayıda delegasyonu kazandıktan sonra Demokrat Parti’nin önde gelen adayı oldu ve Clinton, kampanyası boyunca Obama’ya tam desteğini verdi. 4 Kasım 2008’de Barack Obama, Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain’i yendi. Seçimlerde ise %52.9 oy alarak Amerika Birleşik Devletleri’nin 44. başkanı ve Beyaz Saray’da oturan ilk siyahi başkan oldu. Spor arkadaşı ve Delaware Senatörü Joe Biden başkan yardımcısı oldu. Obama’nın resmen başkanlığı alışı 20 Ocak 2009’da gerçekleşti.

Obama göreve geldiğinde, küresel ekonomik durgunluk, devam eden dış savaş gibi problemler dolayısıyla gündem çok yoğundu. Ulusal borçları aşağıya çekerken, finansal reformu, alternatif enerjiyi gündemine soktu ve eğitim ve sağlık hizmetlerini yeniden yapılandırmaya yönelik kampanya başlattı. Bu meseleler ulusun ekonomik refahıyla iç içe olduğundan, hepsinin aynı anda üstlenilmesi gerektiğine inanıyordu.

2012 Yeniden Seçimi

2008’de yaptığı gibi, ikinci başkanlık dönemi için yaptığı kampanyada da Obama tabandan girişimlere odaklandı. Anna Wintour ve Sarah Jessica Parker gibi ünlüler, para toplama etkinliklerine ev sahipliği yaparak başkanın kampanyasına yardım etti. Obama, Haziran 2012’de Maryland’deki bir kampanya etkinliğinde, “Size garanti veriyorum, bu ülkeyi ileriye taşıyacağız” dedi.

2012 seçimlerinde Obama, Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney ve Romney başkan yardımcısı, ABD Temsilcisi Paul Ryan ile karşı karşıya geldi. 6 Kasım 2012’de Obama, Romney’den yaklaşık beş milyon daha fazla oy alarak ve oyların yüzde 60’ından fazlasını alarak, başkan olarak ikinci dört yıllık bir dönemine başladı. Başkanlık seçiminin hemen ardından bir okul taraması olayı olmasının da etkisiyle kişisel silahlanmayı azaltacak kanunlar yapılacağını açıkladı.

Obama, 1 Ocak 2013’te, Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi’nin vergi artışları ve harcama kesintileri ile ilgili iki uçlu bir anlaşmayı onaylayarak mali uçurum krizinden kaçınmak amacıyla büyük bir yasal zafer elde etti. Anlaşmaya göre çok yüksek paralar kazananlar çok yüksek vergiler ödeyeceklerdi ve bu sayede devletin bütçe açığı kapatılacaktı. Bunun çok büyük olay olmasına rağmen Obama geri adım atmadı.

Beyaz Saraydan Sonraki Yaşamı

Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra, Obama ailesi en küçük kızı Sasha’nın okula devam etmesine izin vermek için Washington DC’deki Kalorama mahallesinde bir eve taşındı.

Aralık ayında, Obama, Trump ‘un ABD’yi Paris Anlaşması’ndan geri çekeceği yönündeki bildirgesine karşı geri adım atma çabalarının bir parçası olarak Chicago İklim Bildirgesi’ni imzalamayı taahhüt eden dünyanın dört bir yanından belediye başkanları ve belediye yetkililerinin bir araya topladı. Başkan olmamasına karşın dünya iklimi için çalışmalara devam etmektedir.

Kaynakça:
https://www.biography.com/people/barack-obama-12782369

Yazar: Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.