Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Nedir?

0 457

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Nedir?Sağlıklı ve güvenli yaşamak en temel insan hakkıdır. Bunun için yaşama alanlarımızı sağlıklı ve güvenli hale getirmek için çeşitli önlemler alırız. Ama tüm hayatımız evlerimizde geçmiyor. Hemen herkes bir işte çalışıyor. Yeterli önlemlerin alınmadığı işyerlerinde çalışanlar iş kazalarına maruz kalıyor ve çeşitli meslek hastalıklarına yakalanıyor. Ülkemizde iş kazalarının meydana gelme oranı son yıllara kadar çok yüksekti. Oysa gelişmiş ülkelerde iş kazaları minimum düzeydedir ve meslek hastalıkları yok denecek kadar azdır. Ülkemizdeki iş kazaları ve meslek hastalıklarının meydana gelme oranlarını gelişmiş ülkeler seviyesine indirmek için çeşitli dönemlerde yasal düzenlemeler yapılmıştır. Son olarak bu amaçla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarılmıştır. İşyerleri kanunun uygulanması için OSGB firmalarından hizmet almaktadır.

İş hayatının çok yoğun olduğu Bursa’da da Bursa OSGB firmaları işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini vermektedir. OSGB, Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin kısaltılmış ifadesidir. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri yönetmeliği ile tanımlanmış, yasaya göre bir işçinin dahi çalıştığı sanayiden sayılan veya sayılmayan her türlü iş yerine iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı sağlayan kuruluşlardır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkilendirmesi ile faaliyetlerini sürdürürler. OSGB’ lerin yetki alabilmesi için bakanlığın istediği şartları yerine getirmeleri gerekir. Belirli büyüklükte bir mekâna, tam zamanlı olarak çalışan en az bir işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeline sahip olmalıdır.

Bursa ve Yalova OSGB firmaları bu şartları yerine getirmiş ve ÇSGB tarafından yetki yetkilendirilmiş firmalardır. OSGBler işverenle işbirliği içinde çalışır. Bu çalışmalarda amaç işyerinin çalışanlar için sağlıklı ve güvenli bir tesis haline getirilmesidir. OSGB’ ler işyerlerine çalışan sayısına ve tehlike sınıfına göre işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı temin eder. İşyerinde görevlendirilen isg personeli işyeri risk analizini yapar. Risk analizine göre iş kazalarının önlenmesi için alınması gerekli önlemleri belirler ve işverenin bu önlemleri almasını denetler. Oluşacak risklere karşı acil eylem planı hazırlar. Patlamadan korunma dokümanı hazırlar. İşyeri hekimi ise işe giriş muayenelerini yapar, periyodik sağlık raporlarını hazırlar, hijyen eğitimleri verir.

İSG personeli çalışanlara çeşitli konularda eğitimler de verir. Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, ilk yardım eğitimleri, yangın eğitimleri eğitim konuları arasındadır. İSG personeli teknik hizmetler kapsamında periyodik bakım ve kontroller, ortam ölçümleri gibi çalışmaları da yürütür. Bursa ve çevresinde iş yeriniz varsa Nilüfer OSGB Listesi içinde yer alan firmalardan İSG hizmetleri alabilirsiniz. Bu listede bakanlıktan yetki almış firmaların isimleri ve adres bilgileri yer almaktadır. Ancak OSGB hizmetleri için belirlenmiş tavan fiyatlar yoktur. Bu nedenle firmalar verdikleri hizmetler karşılığında farklı fiyatlar talep edebilir. Ancak OSGB personeli için harcadığınız para, iş kazalarının veya meslek hastalıklarının ortaya çıkaracağı bedelden çok daha az olacaktır. Hem işyerinizin itibarı için hem de çalışanlarınızın güvenliği ve çevre güvenliği için yasaların zorunlu kıldığı bu hizmetleri almanız gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku