Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Hastanın Vücudundan Çıkarılan 10 Sıradışı Obje

0 223

Bir Hastanın Vücudundan Çıkarılan 10 Sıradışı Objeİnsanların hayattaki isteklerinden en önemlisi şüphesiz sağlıktır. Herkes sağlıklı bir hayatı arzular. Kimileri bunun için çok çabalarken kimilerinin çabası sadece lafta kalır. Ama ne kadar sağlıklı olmaya çalışırsak çalışalım yolumuz az ya da çok hastane koridorlarına düşüyor. Hepimiz farklı nedenlerden gitmişizdir hastaneye. Kimimiz rutin kontroller için kimimiz tedavi ya da teşhis için. Öyle ya da böyle doktorun muayenesinden geçmişizdir. Görüntüleme sistemlerinin gelişmesiyle birlikte MR ya da Röntgen gibi cihazları da kullanmışızdır. Peki bu görüntüleme cihazlarında görünen çok değişik objelerin insanın vücudundan çıktığını bilmek bizde nasıl etki yaratır? Dünyanın farklı yerinde milyonlarca insan her gün hastanelere gidiyor fakat bu yazıda bahsi geçecek olan 10 hastanın diğerlerinden bariz bir farklılığı var. Bu yazıda bahsi geçen hastaların vücudundan çok değişik cisimler çıkartılmış. Yani bizim klasik olarak tanımladığımız hastalıkların aksine çoğu nevi şahsına münhasır hastalardır.

Başlığı okuduğunuzda ne kadar garip şeyler çıkabilir diye içinizden geçirmişsinizdir. Fakat düşünebildiklerimizin çok daha ötesinde şeyler vücutta barınabiliyorlar. Sonuçta şiddetli bir ağrıyla hastaneye kaldırılmayla gelişen bu durumlar okuyanlara hayretler veriyor. Bu listede görülen şeylerin çoğu kurgu gibi görünebilir . Ancak bir dizi imkansız diye nitelendirdiğimiz veya talihsiz olaylar zaman zaman en tuhaf nesnelerin insan vücuduna girmesine neden olabiliyor. Bu olaylardan bazıları travmatik kaza olmasına rağmen diğerleri de kendi kendine farkında olarak yapılan şeylerdi. Bu ilginç nesleri vücudunda taşıyanlardan bazıları da yanlış zamanda yanlış yerde idi. Peki ne bu kadar garip olan nesler, haydi birlikte inceleyelim!

1. Kılıç Balığı Kılıcı!

Yok artık dediğinizi duyar gibiyim. Bir insanın içinden kocaman bir kılıç balığının kılıcı nasıl çıkar ki diye düşünüyorsunuz belki.

Santorini Adası kıyısındaki genç bir kadın, karnının etrafında bıçaklanıyormuş gibi hissettiğinde aniden acı çekmeye başlıyordu. Denizde kızgın bir balığın kendine doğru geldiğini farkeden kadın, hayvanı vücudundan çekip hızla geri çekildi.Röntgen ve MRI taramaları karaciğerde hasar ve çevredeki kan damarlarında şişme olduğunu gösterdi. Daha büyük endişe kaynağı ise kılıcın kemikli ucunun kadının omurilik kanalında bulunmasıydı. Cerrahlar kanamayı kontrol etti ve doku hasarını onardı. Ardından kılıcı çıkarmak için ek ameliyat yapıldı. Bir ay sonra ve birkaç antibiyotik tedavisinden sonra kadın hastaneden çıkardı.Vücudunda ise saldırının olduğu bölgede bir kılıcın izi kaldı. Çıkartılan kılıcın Ichthyologists ölümcül bir balığa ait olduğu ortaya çıktı (Xiphias gladius).

Bir Hastanın Vücudundan Çıkarılan 10 Sıradışı ObjeUluslararası bir dergide yayınlanan 2010 raporuna göre , bilimsel literatürde tartışılan dört kılıç saldırısı vakası var. Bir kurbanın toraks travması geçirdiği, bir diğeri diz travması geçirdiği ve iki kişinin kafa travması geçirdiği öğrenildi.Rapor edilen kurbanlardan biri olan 39 yaşındaki bir balıkçı, saldırı sonucunda hayatını kaybetmiş. Balıkçı balık avlamak için attığı ağı teknesine doğru çektiği sırada kılıç balığı aniden adama doğru sıçramış ve adamı sağ gözünden yakalamış. Sağ gözü kılıç balığı saldırısına yakalanmış olan adam çabucak yakındaki bir hastaneye koştu. Gün içinde hasta bilincini kaybetti ve öldü. Kılıç balığının kılıcı, beynin üçüncü ventrikülüne nüfuz ederek bir beyin kanaması ve şiddetli şişme yarattı. Kılıç balıkları, geceleri küçük balıklar için avlanır ve suyun hareket yüzeyine bakar. Araştırmacılar kılıç avının gıda kaynağı olduğuna karar verdikten sonra vurduğuna inanıyorlar.

2. Çimlenmiş Bezelye!

 

İlkokulda çoğumuz hatırlar pamuğun arasında bezelye ya da fasulye çimlendirirdik. Çimlenmesi o kadar kolay bitkiler olduklarından hafif nemli ortamda hemen çimlenirlerdi. 2010’da, Massachusetts’te yalayan bir adam akciğeri çöktüğü için ile hastaneye koştu. 75 yaşındaki emekli öğretmen Ron Sveden, başlangıçta nefes darlığı ve öksürük belirtileri gösterdi. Doktorlar Sveden’in çökmüş akciğerinin sebebini çılgınca ve kafa karıştırıcı bir araştırmaya başladılar fakat nedeni tam olarak bulunabilmiş değildi. Doktorlar kanser ihtimalini elediler, ancak X-ışını taramaları akciğerinde olağandışı bir büyümenin varlığını ortaya koydu. Hastalarının akciğeri içinde küçük, 1 santimetre bir bezelye bitkisi vardı. Aylar önce Sveden yemek yerken bezelye yanlış yuvaya doğru yol alarak özofagus yerine trakeaya yani soluk borusuna girdiğinde kendine uygun bir ortam bulup çimlenmeye başlamış. Akciğer içine girdikten sonra, bezelye büyümeye başlar. Sonuç olarak, insan akciğerinin sıcaklığı ve nemi, bezelye yetiştiriciliği için idealdir. Sveden tedavisi yapıldıktan sonra hastaneden ayrılır ve o günlerle ilgili: “Ameliyattan sonra hastanede geçirdiğim ilk yemeklerden birinde sebze bezelyesi vardı. Kendime güldüm ve yedim. ” der.

3. İnsan Saçı!

Karın ağrısı ve şişmesi ile başvuran 18 yaşındaki bir Amerikalı kadın . Yemek yedikten sonra sıklıkla kusmaya başladı ve şaşırtıcı derecede birden 18 kilo kaybetti.Fizik muayene üzerine doktorlar, karnının üst bölgesinde sağlam bir kitle tespit etti. Ağırlığı 5 kilogram olan bir insan saçı yığını midede bulundu .Örülü pislik ameliyatla çıkarıldı ve doktorlar kökenlerini araştırmaya çalıştı. 18 yaşındaki çocuğa, daha sonra trikofaji (Rapunzel sendromu) teşhisi kondu; nadiren bu durum hastalığa kendi saçlarını yemeye zorlar. İnsanın sindirim sistemi saçları sindirmek için uygun olmadığından, keratin yapılı ve taşınamayan materyal bir saç topu oluşturma eğilimi gösterir.Aşırı trikofajinin tek örneği bu değildir. Kırgızistanlı genç bir kadın karın ağrısı, kusma, kötü beslenme ve susuzlukla doktorlara başvurdu. Ameliyatla karnından 4 kilo saç alındı.

4. Beyinde Bir Çivi!

Chicago’da yaşayan, Dante Autullo isminde biri, nişanlısı yanlışlıkla çivi tabancasını ateşlediği sırada kulübe iş yapıyordu . Autollo’nun başının üzerinde gözle görünen hasarlar olmasına rağmen, o ve nişanlısı sadece bir sıyırma olduğunu düşündü. Başka bir şeyden şüphelenmeden yarayı sardı ve yarayı kapatmaya çalıştı. Ertesi gün, Autullo kafasında büyük bir ağrı hissetti. Arkadaşının zoruyla hastaneye gittiler. Doktorlar, hastanın sıkıntılarının kaynağını belirlemek amacıyla röntgen çektiler. Beyninde 9 santimetre çivi gömülmüştü. Beyin cerrahları 34 yaşındaki adamı hemen ameliyata aldılar. Kafatasına iki delik açtılar, sonunda çiviyi ve bir parça kemiğini çıkardılar. Kayıp kafatasını doldurmak için titanyum bir kafes kullanıldı .Tırnak, hareketin kontrolünü sağlayan beynin yalnızca bir milimetresi içerisine girdi. Olayın ardından herhangi bir semptomunda hasar var mı diye kontrol edilen Autullo’nun her şeyi yapabildiği fark edildi. Adamın ameliyattan sonraki talebi de duyanları şaşırttı. Adam bukadar operasyon geçirmek zorunda kaldığı beyninden çıkan çiviyi alıp cam bir fanusun içinde saklamak istedi.

5. Bomba!

Afganistan uzun zamandır tehlikeli bir yer. Patlamalardan çok çeken çevredekiler her türlü şeyi gördüklerini düşünüyorlardı. 2006 yılında, Afganistan’ın Paktika Eyaletine bir tabur Amerikan askeri gönderildi. Askerler çevre keşfi yaparken sıcak çatışma yaşandı. Karşı taraf bir anda roket ateşledi. Moss adındaki asker bir acıyla aşağı doğru baktı. Moss karnından fırlayan roketin kuyruk kısımındaki çıkıntılarını farketti. Hemen sağlık personeli büyük risk altında olan arkadaşının yaralarını tedavi etti. Sağlık personeli patlamamış roketi stabilize etti ve Moss’u sakin tutmaya çalıştı. Ardından hava ambulansı geldi. Moss’u kendisinin içindeki büyük roketin patlamaya hazır olmasına rağmen riski almaya karar verdiler. Bir patlayıcı uzmanı, geçici bir saha hastanesinde, cerrahi ekiple birlikte çalıştı. Roket hafifçe Moss’ın göğsünden çıkarıldı. Patlayıcı uzman daha sonra cerrahlar işlerini bitirirken roketi kontrollü bir şekilde patlattı.Dört ameliyat ve daha sonra bir sürü fizik tedavi, geçiren Moss en sonunda yürümeye başladı.

6. 40 Bıçak!

Bir Hintli adam birkaç aylık bir süre içinde 40 bıçağı yuttu . Belki de alışılmadık arzuları yüzünden biraz utanmış olan 42 yaşındaki adam, keskin objeler yutmaya alıştığını doktorlara söylemedi. Bunun yerine, adam karın ağrısı çektiğini bir doktora bildirdi. Bir dizi teşhis testi uyguladıktan sonra , doktorlar boğazında bir bıçak ucunu gördü ve alarma geçirildi. Adamdaki nesleri çıkartmak çok riskli bir operasyonla ancak mümkün olabilirdi. Ameliyat öncesinde hazırlık yapılması gereken günler gerekiyordu. 40 tane bıçağı çıkarmak cerrahların saatlerini aldı. Bıçakların bazıları katlanmıştı. Diğerleri bıçak açıkken uzun süre 18 santimetre uzunluğunda kaldı. Doktorlar, hastanın neden metal bıçakları yediğini anlamlandıramamıştı. Bununla birlikte, bireyleri gıda dışı materyalleri tüketmeye zorlayan bir yeme bozukluğu olan pika mağduru olduğu düşünülmüştür. Durum, demir eksikliği anemisi, gebelik, stres, travma ve bazı zihinsel sağlık sorunları gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Pica hastalarının dışkı, toprak, buz, boya, metal, cam, sabun, diş fırçaları ve kil yedikleri biliniyor. Yıllar geçtikçe, birkaç yüksek profilli pica vakası da ortaya çıktı. 2002’de, Fransa‘daki bir hastanın midesinden çıkarılan madeni paralar 4.000 frankı aştı. Daha yakın bir zamanda, bir İngiliz kadın sünger yeme bağımlılığını yenmek zorunda kaldı.

Bir Hastanın Vücudundan Çıkarılan 10 Sıradışı Obje7. Cam Şişe!

73 yaşındaki bir çiftçi sırtında bir şişe ile Mississippi Tıp Merkezi Üniversitesine başvurdu. Uygun bir tuvalet olmadığından, adam açık havada arıtılması için çöplük bir yere girmeye cesaret etmişti.Adam, ahşap bir tahtayı iki destek arasında dengede tutarak kaba bir tuvalet yapmaya hazırlandı. Maalesef, adamın ağırlığı ile ilgili hafif bir sorun vardı, bu da tahtaların kırılmasına neden oldu. Adamın ağırlığının tam kuvveti yere kısmen gömülü olan bir cam şişe taşıyordu. Şişe zavallı adamın rektumuna girdi. Ne yazık ki, çile bitmedi. Ağrı içinde adam kıvranırken yere düştü. Bu hareket, şişenin boynunun parçalanmasına ve dolayısıyla tıbbi müdahale olmadan geri getirilmesinin hemen hemen imkansız hale gelmesine neden oldu. Adam ameliyata alındı ve bir operasyon sonucunda cam kırıkları temizlendi.

8. Yüksek Basınç

Steven McCormack, yüksek basınçlı hava hortumu bulunan aracı kullandığı anı asla unutamayacak. Yeni Zelanda’da gerçekleşen bu olayda kamyonda yüksek basınçlı hava pompalayan bir boru çalışırken kamyonu kullanan adamın başına geldi. Yolda giderken bir kaza yaşayan talihsiz adamın yanındaki boru kırıldı ve adamın karnına saplandı. Ne yazıkki boru hala basınçlı hava vermeye devam ediyordu ve bu hava adamın içine gidiyordu ve adamın karnı balın gibi şişmişti. Arkadaşları hava borusunu kapatmayı başardıysa da, meslektaşlarının karnına yapışmış pirinç bir boru vardı. İşçiler McCormack’ı yanına alıp şişmiş boynuna buz koydular. Travma, McCormack’ın ciğerlerinin sıvı ile doldurulmasına ve yağın vücudunun kasından ayrılmasına yol açtı. Doktorlar McCormack’ın derisinin olaya katlandığına şaşırdılar, özellikle havanın insan vücuduna 689 kilopaskal püskürtülmesi nedeniyle. Hava kalbine tehlikeli bir baskı uygulayarak, karnını ve göğsü doldurdu. Doktorlar rahatsız edici boruyu çıkardı ve utanç verici yaralarını temizledi. Günlerce muazzam gaz sıkıldıktan sonra, McCormack normal şişirilmemiş boyutuna geri döndü.

Bir Hastanın Vücudundan Çıkarılan 10 Sıradışı Obje9. Yüzlerce Diş!

Açıkçası, insan vücudunda diş bulmak sıradışı değildir . Ancak dişler yanlış yerde büyüyorsa, bazı hoş olmayan tıbbi komplikasyonlara neden olabilirler. İnsanlar normalden daha fazla diş gelişmesi nadiren de olsa yanlış yerde büyüyen dişler daha seyrektir. Amerikan Nöroradyoloji Dergisinde yer alan bir kayıt oldukça farklı bir durumu tanımlıyor. Bir örnekte, 59 yaşındaki bir hasta sol burun tıkanıklığı ile başvurdu. Ayrıca iki yıldır hoş olmayan bir koku şikayet ediyordu.Bir dizi taramadan geçen adamın burun boşluğuna gömülü alışılmadık bir yapı farkedildi. Doktorlar kadının yüzünün etrafında yağlı bir madde ile kaplanmış bir dişi çıkardı. Histolojik analiz, maddenin Aspergillus adı verilen ve muhtemelen kokuyu açıklayan bir mantardan oluştuğunu doğruladı . Bu arada, biraz daha karmaşık bir ortodontik hastalık hastanede bir Hintli çocuğu Ashik Gavai’in başına geldi. Çene ağrısı ve şişme ile başvurduktan sonra, Mumbai’deki bir hastanedeki uzmanlar, normal diş dokusunun düzensiz büyümesinden kaynaklanan benont tümörütanısını koydular. Gavai’nin alt çene diş etleri birden fazla diş çıkmasını sağladı.Çocuğun cerrahi ekibi, 230’u aşkın dişin çıkarılması için keski ve çekiç kullanmaya zorlandı. Prosedürün tamamlanması yorucu bir yedi saat sürdü.

10. Cerrahi Cımbız

Gezegenin dört bir yanındaki cerrahlar her gün milyonlarca işlem yapıyor. 2009 yılında ABD’de sadece yaklaşık 48 milyon cerrahi hasta ameliyatı gerçekleştirildi. Dolayısıyla hatalar yapılırken biraz şaşırtıcı geliyor. Ne yazık ki, bu hatalar hayal edebileceğinizden daha sıktır. Yabancı nesneler zayıf iletişimin ve uygun sayım politikalarına uyulmamasının sonucudur. En yaygın yabancı nesneler süngerler, paketleme ve iğnelerdir. Bazı durumlarda, cerrahlar daha büyük nesneleri geride bırakır.

36 yaşındaki bir kadına karaciğerdeki hidatik kisti çıkarmak için ameliyat yapıldı. Kilikat hastalığı, insanlar yanlışlıkla Echinococcus çeşidindeki tenya yumurtalarını yuttuklarında kasılmaktadır . Cerrahlar kisti başarıyla kaldırdı ve kadın hayatını geri yaşamak için geri döndü diye düşündü.Takip eden yıllarda, kadın karın ağrısı yaşadı. Bir gün tuvalette dışkıyla beraber bir parça cımbızın atılımıyla ağrı iyice arttı. Kadın hemen hastaneye gitti.nKadının karnındaki taramalar cerrahi forsepsin geri kalan kısmını ortaya koydu. Şimdi siyah ve korozyona uğrayan alet hastanın kolonundan çıkarıldı. Hasta, hem hastaneyi hem de içinde aracı bırakan cerrahı dava etmeye karar verdi. Cımbızın kadının karın içi boşluğundan kolonuna nasıl göç ettiği konusunda net bir açıklama yapılamamıştır. Benzer şekilde olan başka bir operasyonda ise, Vietnam’daki Bac Kan hastanesinde çalışan bir cerrahi ekip hastanın karnında bir çift cımbız bırakmasıyla meydana geldi. Adam yıllarca acı çekti. Bu semptomlar, ameliyattan 18 yıl sonra cerrahlar 15 santimetre uzunluğunda cımbızı kaldırdıklarında hafifletildi.Diğer bildirilen yabancı maddelerin ise havlu, tıbbi eldiven, makas, kılavuz tel ve kelepçe gibi objeler olduğu ortaya kondu.

Kaynakça:
http://listverse.com/2017/12/27/10-strangest-objects-extracted-from-a-patients-body/

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.