Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tüp Bebek Kaç Yaşına Kadar Uygulanabilir?

0 248

Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisinde yaş sınırı hakkında bilgi verdi.

Tüp Bebek Kaç Yaşına Kadar Uygulanabilir?

Kadınlar yaş; kısırlık ve tüp bebek tedavisinde önemli bir faktördür. Fakat yumurtalık kapasitesinde sorun olmayan 40 yaş ve üstü kadınlarda preimplantasyon genetik tanı uygulaması ile yaklaşık olarak % 25 ila %30 oranında gebelik oluşturulabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı var mı?

Tüp bebek tedavisi ile 30 yaşın altında gebelik oranları %55-60 civarında olup, 40 yaşında sonra %15-20′lere düşer. Erkeklerde ise böyle bir sınır yoktur. Erkek testisi hemen her yaşta sperm üretebiliyor ve erkekte yaş ilerlemesi tüp bebek tedavisinin gebelik getirme şansını etkilemiyor.

Kadınlarda adet döngüsünün 3. gününde hormon testlerinin değerlendirilmesiyle birlikte ultrasonografiye bakılarak kadınlarda yumurtalıkların kapasitesi ve işlevleri incelenir. Hormon testleri ve ultrasonografide yumurtalık kapasitesi ve işlevinde sorun saptanmayan kadınlarda 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi yapılabilmektedir. 38 yaş ve üstü kadınlarda tüp bebek tedavisi yapılırken embriyoların kromozomlar yönünden normal olup olmadığının incelenmesi için preimplantasyon genetik tanı yöntemine başvurulur.

Kadının yaş faktörü tüp bebek tedavisi neticesindeki başarıyı etkiler mi?

  • Kısırlık tedavisindeki en büyük engel kadındaki yaş faktörüdür. Çünkü kadınlar 1-2 milyon yumurtalık rezervi ile doğar. Bu yumurtalık rezervi ilk adetin görüldüğü dönemde 250-300 bine düşer. Adetin sonlandığı menopoza kadar da bu rezerv azalır ve menopoz dönemine girildiğinde tükenir. Yumurtalık rezervi özellikle 37 yaşından sonra hızla kaybedilmektedir.
  • Kısacası kadındaki yumurtalık rezervi ilerleyen yaşla birlikte azaldığı için kısırlık ve tüp bebek tedavisinde engel teşkil etmektedir.
  • Kadınlarda yaş faktörü sadece yumurtalık rezervindeki kayba değil, yumurta kalitesinde de bozulmaya neden olur.
  • Kadının yaşının ilerlemesiyle yumurtalık kapasitesinde ve kalitesindeki azalmadan kaynaklı gebelik oluşumu zorlaşır. Bu nedenle kadınlar kısırlık şüphesi halinde tedavi için doktora başvurmakta geç kalmamalıdır.

Preimplantasyon genetik tanı ile yaş faktörünün olumsuz etkilerinin önüne geçilebilir mi?

Tüp bebek tedavisi ya da diğer yardımcı üreme tedavilerinde yaşı ilerlemiş olan anne adaylarına gebelik oluşumu başarısını artırmak için preimplantasyon genetik tanı yöntemi uygulanabilmektedir. Bu uygulama, embriyo transferi işlemi öncesinde kromozomlar incelenmek konusunda yardımcı olmaktadır. Yaş faktöründen kaynaklı sorun gözlemlenen kromozom saptandığı takdirde embriyo transferi işlemi yapılamaz ve tüp bebek tedavisindeki başarıyı olumsuz etkileyen nedenlerden biri önlenmiş olur.

Kısırlık sorunu olan ve tüp bebek tedavisi için başvuran ileri yaşlardaki kadınların yumurtalık kapasitesi ve kalitesinin; muayene, ultrasonografi ve hormon tahlilleri ile değerlendirilmesi tüp bebek tedavisinin neticesindeki başarı önündeki engellerin tespit edilmesi yönünde fayda sağlamaktadır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.