Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Otonom Duyusal Meridyen Tepki Nedir?

0 358

Otonom Duyusal Meridyen Tepki veya beyinsel orgazm olarak anılan bu duyusal tepki, özerk duyusal meridyen yanıtı anlamına gelir. Bazı kişilerde kişisel ilgi ya da yumuşak bir ses veya görsel uyaranı ile deneyimlediğini bildirdiği karıncalanma, sakinleştirici hissi tanımlamak için kullanılan terimdir ve ASMR olarak adlandırılır. Herkes ASMR’yi yaşamaz, ama yaşayanlar için, başın tepesinden başlayıp bazen rahatlama ve uyuşukluk hissi eşliğinde omurga ve uzuvlara doğru giden hoş bir karıncalanma tarif ederler.

ASMR’yi Kimler Deneyimler?

Tıpkı hareketli müzik dinlerken herkesin ürpermediği gibi herkes ASMR’yi deneyimlemez. Şu anda, nüfusun yüzde kaçına sahip olduğunu tahmin etmek için deneyim konusunda yeterli araştırma yapılmamıştır. ASMR’yi deneyimleyen birçok kişi için, öncelikle kendilerine yakın kişisel ilgi gösteren veya dikkatli bir şekilde bir görevi gerçekleştiren birini izlerken, gençliklerinde bu mutlu, sakinleştirici duyguyu fark ederler. ASMR’yi deneyimlediğini söyleyenler için bu karıncalanma hareketini ortaya çıkarabilecek durumlar arasında bir ayakkabı mağazasında ayaklarına dokunulması, yüzlerine makyaj yapan dokunması veya saçlarını kesmesi, bir yaprak kâğıdını dikkatlice yırtması vb. durumlar gelebilir. Farklı kişiler farklı ASMR tetikleyicilere sahiptir ve kişiler bunları değişen yoğunlukta yaşarlar. ASMR’yi bir kişinin tecrübe edilip etmediğini görmenin bir yolu, YouTube’da ASMR’yi tetikleyebilecek deneyimleri simüle etmek için oluşturulan 13 milyondan fazla videodan birini izlemektir.

Bu Yeni Bir Durum mu?

Otonom Duyusal Meridyen Tepki Nedir?ASMR’yi deneyimleyen insanlar için, belirli uyaranlara maruz kaldıklarında bu hoş hisleri hissetmeleri gerçeği yeni değildir. Bununla birlikte, birçoğu için, bu deneyim bir isim olduğu ve başkalarının da tecrübe ettiği yeni bilgilerdir. İnternetin bazı kısımları bir süredir abutulsa da, deneyimlerini beyin karıncalanma ya da beyin orgazmlarıyla paylaşırken, 2010 yılına kadar ASMR topluluklarına çevrimiçi olarak sık sık katkıda bulunan Jennifer Allen söylem ve duygu bir isim verilmiştir. Bunu yapılarak, durumu bilim insanlarının, araştırmacıların ve ASMR şüphecilerin gözünde daha güvenilir hale getireceğini umuluyordu. Yine de yeni bir isimle bile, 2015 yılında beş yıl sonra, ilk hakemler tarafından incelenen bilimsel çalışmanın ASMR üzerine yapıldığı görülmemiştir.

Viral Videolar

Bu arada, uzun zamandır ASMR ile deneyimlediklerinin bir anormallik olduğunu düşünen çok fazla kişi, çevrimiçi tingleheads gibi düşünen topluluklarda tatmin bulmaya başlamışlardır. Geçtilen on yıl boyunca, ASMR videolarının ya da ASMRtists in yapımcıları, YouTube’da milyonlarca izleyiciyi bir araya getiren likeASMR, GentleWhispering ASMR ve ASMR Darling gibi hayranları ile inanılmaz popüler hale gelmişlerdir. ASMR video yaratıcıları, bir ASMR reaksiyonunu uyarmaya çalışmak için her ağız gürültüsünü, fısıltıyı ve parmak çarpmasını (popüler bir tetikleyici) alan yüksek çözünürlüklü mikrofonlar kullanırlar.

Son Araştırmalar

Son zamanlarda, Sheffield Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ASMR’nin bunu yaşayan insanlar üzerindeki fizyolojik etkilerini ölçmek için bir çalışma yapmışlardır. Çalışmanın yazarlarından biri olan Guilia Poerio, Phc, MSc, ASMR’yi deneyimleyen insanlardan biri olduğunu söylemiştir. Ama bunun 2013 yılına kadar başkalarının da yaşadığı bir şey olduğunun farkında olmadığını da açıklamıştır. İnsanlarla bu konuda konuşmaya başladığımda, bunu yaşamayan insanların inanmalarının gerçekten zor olduğunu fark etmiştir.

Tecrübeleri Paylaşma Korkusu

ASMR’yi deneyimleyen bazı kişiler için, deneyimlerini paylaşma konusunda cinsel sapkın ya da sapık olarak yanlış anlaşılacağına dair korkuları vardır. Poerio, Bazen ASMR’nin tecrübesiyle ilgili çok fazla utanç ve suçluluk duygusu yaşadığını, bazı kişiler diğer insanların da yaşadığı bir şey olduğunu bilmedikleri zaman, bu tür bir zevk yaşamalarını suçlu hissettirdiğini açıklamıştır. Ancak, ASMR’yi deneyimleyenlerin uzun süredir ve bu en son çalışma onaylandığı gibi ASMR cinsel uyarılma ile ilgili değildir.

ASMR Kendi Kendini Yatıştırıcı

ASMR’yi deneyimleyenler hislerini rapor ettiklerinde rahat, sakin ve bazen de uykulu olduklarını tarif etmektedirler. Hatta bazıları uykusuzluk, kaygı ve depresyon ile baş etmelerine yardımcı olmak için ASMR videoları kullandıklarını bile söylemektedirler. Poerio ve diğer meslektaşları, yaptıkları araştırmalar sayesinde, ASMR’yi deneyimleyen kişilerin, ASMR’yi hiç yaşamamış katılımcılara nazaran, bu hareketleri tetikleyen videoları izlemeleri sırasında kalp atış hızlarında ciddi bir düşüşe sahip olduğunu tespit eetmişlerdir. ASMR yaşayanlarda aslında ortalama olarak, ASMR videolarını izlerken kalp atış hızı dakikada 3.14 atım azaldığı gözlemlenmiştir. Bu oran, müzik ve farkındalık dâhil olmak üzere diğer rahatlama yöntemleri için klinik çalışmalarda görülen azalmalar ile karşılaştırılabilir.

ASMR’yi Benzersiz Kılan Nedir?

Otonom Duyusal Meridyen Tepki Nedir?ASMR, bazı insanların inanılmaz bir tabloya bakarken veya hareketli bir konuşmayı veya müzik parçasını dinlerken yaşadıkları ürperti arasında bazı benzerlikleri paylaşırken, fizyolojik olarak fenomenler farklıdır. ASMR’nin etkisinin sakinleştirici ve biraz rahatlatıcı olduğu anlaşılırken, ürperti daha fizyolojik olarak uyarıcıdır. ASMR’den gelen karıncalanmalar başın tepesinden gelmektedir, oysa sanat ve müzikle ilgili ürperti ile uzuvlar veya omurgalar gibi farklı noktalardan başlayabilirler. İnsanların ASMR ile yaşadıkları karıncalanma, mutlu hissetme, bazıları başlarını masaj yaptığında veya kollarını gıdıkladığında ve üşüme hissetme hissi ile karşılaştırılabilir.
Ancak, ASMR herhangi bir dokunuş olmadan gerçekleşir. Poerio, ASMR’nin en önemli yönlerinden biri, dokunma ve rahatlama hissini tetikleyen, farklı bir modaliteyi uyarmasıdır dite tanımlamıştır. Öyleyse, bazı yönlerden neredeyse bir sinestetik deneyim gibidir demek mümkündür. ASMR, neredeyse dokunsal bir hissi uyandıran görsel ve işitsel tetikleyicileri alındığında algıların bir geçişine benzememektedir.

ASMR Videolar Hakkında

ASMR deneyimi olmayanlar için, videolar sıradışı görünebilir. ASMRtists sessizce fısıldar, ağız seslerini vurgular ve ünsüzlerini vurgular. Video yaratıcıları ASMR’yi tetikleyen, saçlarını yıkamak, kütüphanede kitap okumak veya hatta dövme yaptırmak gibi sosyal durumları üstleneceklerdir. Bazı videolarda tırnaklarını fırçanın arkası, Tupperware kabı veya uzaktan kumanda gibi farklı yüzeylere vuran birileri vardır. Kazıma aynı zamanda popüler bir tetikleyicidir, bu nedenle birileri tırnaklarını bir kitabın, bir bardak altlığının veya bir hasır sepetin kapağını çizebilir. ASMR videoları konuşma ve ASMR videoları olmadan vardır. Genellikle, bu videoların yapımcıları aynı zamanda ASMR’yi deneyimlediklerini ve topluma bu şekilde tanıtıldığını söyleyen kişilerdir.
ASMR’yi deneyimleyen ve karıncalanma peşinde koşanlar için, bu videolar tam da aradıkları şeydir. Sheffield Üniversitesi’nden yapılan son araştırmada, 1.002 katılımcıyla yapılan bir ankette, en popüler ASMR tetikleyicilerinden bazıları yumuşak konuşan, net ses kullanan kişiler, yavaş hareketler, kişisel dikkatlerini çeken ve saçını kestiren kişilerdir.

Gelecekteki Araştırma Beklentileri

Otonom Duyusal Meridyen Tepki Nedir?İnsanlar, uzun zamandır deneyimledikleri duyumların bir isme sahip olduğunu ve onu deneyimleyen başka insanlardan oluşan bir topluluk olduğunu keşfetmeye devam etmektedirler. Her gün, yeni kişiler çevrimiçi ASMR videolarını öğreniyorlar ve insanlar onları izlemektedir. Bu videolar ve topluluklar kadar popüler olduğu için ASMR konusunda pek fazla araştırma yapılmamasına rağmen, daha fazlası devam etmektedir. Sheffield Üniversitesi tarafından yapılan son çalışmaya göre, ASMR hakkındaki yazılı raporlarını ve fizyolojik verilerle rahatlatıcı etkilerini desteklemesi açısından çığır açmıştır ve bu sadece başlangıçtır.
İleriki dönemlerde bir kişide ASMR deneyimlenirken onun nörolojik olarak beyninde neler olup bittiğini, ASMR’nin bu kişinin uykusunu nasıl etkilediğini (insanlar uykuya dalmalarına yardımcı olduğunu söylüyor), popülasyonun ASMR’yi yaşama % si ve ASMR’nin var olan terapötik faydalarını araştırmak hedeflenmektedir. Yapılacak bu araştırmalarla ASMR, stres, anksiyete ve depresyon semptomlarını hafifletmek için onu deneyimleyenler için nasıl kullanılabileceği konusunda da bilgi edinilmesi beklenmektedir.

Kaynakça:
doi.or
ncbi.nlm.nih.gov
rd.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.