Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Güzellik Ürünü Olan Gül Suyunun İnanılmaz Faydaları

0 286

Gül yapraklarının kaynatılması ve buharlaşan suyun damıtılması ile üretilen bir sıvı olan gül suyu eski Mısır’dan beri kullanılan homeopatik bir güzellik ürünüdür.
Rosaceae familyasının bir üyesi olan gül, tüm dünyada yetişen, çiçekli, çok senelik, dikenli bir ağaççık ve taşıdığı çiçeklerdir. Gül çalıları çok çeşitli yetiştirme koşullarına tolerans gösterir. Gül bitkisinin boyutları küçük hatta minyatür olabildiği gibi boyu 7 metreye ulaşan çeşitleri de vardır. Sayısı 300’den fazla gül türü ve binlerce çeşidi vardır. Bahçelerdeki çeşitliliğin sebebi gül türlerinin kendi arasında kolay melezlenmesidir. Türlerin birçoğu Asya’ya, bazıları da Avrupa’ya, Kuzey Amerika’ya ve Kuzeybatı Afrika’ya özgüdür. Güllerin çiçek boyutları ve şekilleri birbirinden farklıdır. Gösterişli çiçekler genellikle kırmızıdan beyaza, sarıya, mora kadar değişen renklere sahiptir.
Bir Güzellik Ürünü Olan Gül Suyunun İnanılmaz FaydalarıGüzel görünümlü, güzel kokulu çiçekler olan güller tarih boyunca birçok şekilde kullanılmıştır. Bugün birçok toplumda kültürel bir önem taşıyan güller bahçelerde, iç mekânlarda süs bitkisi olarak kullanılsa da güçlü ve hoş kokulu olan çeşitleri ticari bakımdan kesme çiçek ve parfümeride kullanılmak amacıyla da üretilir. Güllerin yaprakları kurutulup paketlenerek dekorasyon ya da koku verme amaçlı da kullanılır. Yaz sonlarında petal denilen çiçek yaprakları ve kuşburnu denilen olgun küçük koyu meyveler yenilebilir.

Gül Suyu Nedir?

Gül suyu dünya çapında tıbbi, kültürel, dini ve besinsel önemi olan eski bir maddedir. Güzel kokusundan dolayı parfüm olarak kullanılır ancak tıbbi ve mutfak değerleri de vardır. Gül suyu gül yağı (yüzde 10 ila 50 oranında) içerir ve saf gül yağından daha ekonomiktir ve genellikle dini törenlerde, gıda endüstrisinde kullanılır.
İran ve Ortadoğu’nun diğer bölgeleri de dâhil olmak üzere tıpta 7. yüzyıla kadar uzanan bir gül suyu geleneği var. Kuzey Amerika’daki Hintli kabilelerin hastalıkları tedavi etmek için gülBir Güzellik Ürünü Olan Gül Suyunun İnanılmaz Faydaları suyu kullandığına dair kanıtlar vardır. Güller doğal bir ilaç olarak son derece etkili olan ve çok aranan birçok antioksidan, uçucu bileşikler ve organik bileşikler içerir. Gülün yararların çoğu içeriğindeki sitronellol, geraniol, linalool, nerol ve diğer aromatik ve uçucu bileşiklere bağlıdır. Kimyasal olarak elde edilen veya doğal olmayan parfümler yerine bu doğal ve güzel kokulu su uygun bir şekilde kullanıldığında sağlıklı, doğru bir seçim olabilir.

Gül Suyunun Faydaları

Güzelliğin simgesi olarak kabul edilmiş olan güllerden elde edilen gül suyunun hem vücudun içinden hem de dışından etkili olan bir dizi faydası vardır. Gül suyu şaşırtıcı anti-inflamatuar özellikleri ile cildin tahrişini yatıştırmaya, kızarıklığı azaltmaya, yaşlanmayı önlemeye, baş ağrısını hafifletmeye ve enfeksiyonlara karşı korumaya ve daha birçok sağlık konusunda yardımcı olur.

Cilt İçin Faydalıdır

Cilt vücuttaki en büyük organdır ve UV radyasyonuna, kimyasallara ve diğer fiziksel kirleticilere karşı bir bariyer görevi görür. Gül suyundaki antioksidanlar, ciltteki hücreleri hasarlara karşı korur. Gül suyu cilde zararlı olan elastaz ve kollajenaz enzimlerine karşı bir inhibitör görevi görür. Bu nedenle cildi yatıştırmaya ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur, Bir Güzellik Ürünü Olan Gül Suyunun İnanılmaz Faydalarıayrıca çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak yaşlanma karşıtı bir ürün görevi görür. Cilt tahriş olursa, kronik iltihaplanma belirtisi veya rosacea (gül hastalığı), sedef hastalığı veya egzama hastalıkları görülebilir. Gül suyu içerisindeki anti-inflamatuar bileşikler bu rahatsızlıkları gidermeye ve anti-oksidan bileşiklerle iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Enfeksiyonları Önler

Gül suyu antiseptik, antibakteriyel özelliklere ve bazı uçucu bileşiklere sahip olması nedeniyle enfeksiyonlarla savaşarak yaraların ( kesik, sıyrık, yanık gibi) temiz kalmasını ve daha hızlı iyileşmesini sağlar. Bu bileşikler gül suyunu bağışıklık sistemini korumak, enfeksiyonların ve patojenlerin vücudun en büyük organı olan cilde saldırmasını önlemek için harika bir aracı yapar.

Saç Sağlığına Katkı Sağlar

Gül suyu ekstra ağırlık eklemeden saçları nemlendirir. İlave bir nem artışı için şampuana veya saç kremine birkaç damla gül suyu ilave edilebilir. Birçok insan saç maskelerinde gül suyu kullanır, bu da kafa derisindeki kepek ve saç dökülmesi gibi sorunlara neden olabilen iltihabı yatıştırmaya yardımcı olur. Saçları güçlendiren ve parlaklaştıran gül suyu saç kırılmalarını da önler.

Ruh Halini Yükseltir, Stresi Azaltır

Bir Güzellik Ürünü Olan Gül Suyunun İnanılmaz FaydalarıGül suyu buharlarının solunması geleneksel olarak bir kişinin ruh halini iyileştirmenin bir yolu olarak kullanılmıştır. Gül suyunun teneffüs edilmesi stresi azaltır, sakinleşmeye ve rahatlamaya katkıda bulunur. Gül suyunda bulunan aromatik bileşikler beyindeki nörotransmiterler de dahil olmak üzere hormonal seviyelere etki etme ile bağlantılıdır. Çalışmalar gül suyu solumanın kortizol miktarını düşürdüğünü göstermektedir. Gül suyunun demans ve Alzheimer hastalığı gibi diğer tıbbi durumların tedavisinde de yararlı olduğu bilinmektedir. Bu güzel kokulu sıvı ağızdan da alınabilir.

Baş Ağrısı ve Migren Tedavisine Destekler

Gül suyunun stres giderici etkileri nedeniyle baş ağrısı ve migren tedavisine yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Gül suyu aromaterapide kullanılmaktadır, aynı zamanda bir beze uygulanıp benzer etkiler için alın kısmına yerleştirilebilir.

Sindirim Sistemi Sorunlarını Çözer

Gül suyunun küçük miktarlarda tüketilmesi sindirim fonksiyonunu iyileştirmek ve gastrointestinal sağlık için faydalıdır. Safra akışını artırarak şişkinlik ve mide rahatsızlığı gibiBir Güzellik Ürünü Olan Gül Suyunun İnanılmaz Faydaları sorunları hafifletir. Gül suyu dışkıdaki su miktarını ve tuvalet gitme sıklığını artırır, bu da onu kabızlık için çözüm haline getirir.

Solunum Sorunlarını Azaltır

Gül suyunun yatıştırıcı ve anti-inflamatuar doğası boğaz ağrısı ve öksürük gibi solunum sorunlarını hafifletir. Bir çalışma gül suyunun boğazdaki kaslarda gevşetici olarak hareket edebileceğini göstermiştir.

Gözler Üzerinde Etkilidir

Sıvı formunda gül suyu göz damlasının bir parçası olarak kullanılabilir ve göz problemleri olan insanlar için mükemmel faydalara sahip olduğu gösterilmiştir. Tedavisine yardımcı olabileceği durumlar arasında konjonktivit, kuru göz ve katarakt da bulunur

Gül Suyunun Kullanım Şekilleri

Gül suyu tarih boyunca birçok amaçla kullanılmıştır ve saç maskesi, yüz temizleyici, yüz toneri, makyaj temizleyici, nemlendirici ve antibiyotik topikal merhem gibi çeşitli şekillerde hala kullanılmaktadır. Gül suyu cildin alt katmanlarına ulaşabilecek diğer birçok krem, merhem ve taşıyıcı yağlar ile karıştırılır. Lokumlara, muhallebilere, puding, yoğurt ve dondurmalara eklenip özellikle gül şurubu gibi bazı mutfak preparatlarının yapımında kullanılır.

Gül Suyunun Yan etkileri Olabilir mi?

Bir Güzellik Ürünü Olan Gül Suyunun İnanılmaz FaydalarıBir kişi gül suyu kullanmadan önce kollarına küçük bir alana ( 25 kuruş büyüklüğünde) sürerek gül suyu içeren ürünleri test etmelidir. 24 saat içinde olumsuz veya alerjik reaksiyon gözlenmezse vücudun başka yerlerinde güvenle uygulanabilir. Bazı durumlarda bir kişi genellikle bilinmeyen bir nedenle duyarlılığa sahip olduğundan gül suyuna tepki verebilir. Tepkiler aşağıdaki gibi olabilir.
*Yanma
*Sızlama
*Kırmızılık
*Tahriş
Gül suyu kullandıktan sonra bu tepkilerden herhangi birini yaşayan birisi enfeksiyon veya alerjik reaksiyon tehlikesi nedeniyle derhal bir sağlık kuruluşuna gidip konuyla ilgilenecek doktora durumu bildirmelidir.

Kaynakça:
http://ispartagulsuyu.blogspot.com
https://www.organicfacts.net
https://www.medicalnewstoday.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.