Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Oyun inceleme: Football Manager 2009

1 319

14

Futbol oyunu serverlerin bugüne kadar ki en iyi alternatif olarak gördükleri Football Manager 2009 aramıza geri döndü.

Football Manager 2009’u incelediğimizde karşımıza çıkan ilk ve en yeni özellik 3 boyutlu oyun motoru kullanılması olmuş, ilk sürümlerde yanlızca sesli anlatım ve yazılar ile takip edilen maçlar artık canlı canlı takip edilebiliyor ancak çok üstün grafikler söz konusu değil yanlızca oyunun amacına uygun şekilde hareketleri görebiliyorsunuz futbolcuların detayları pek iç açıcı kalitede değil.

25

Grafiklerin dışında oyundaki başka bir değişlik ise iletişim kurma yönünde olmuş teknik direktör olarak medya ve oyuncular ile çeşitli diyaloglar içerisinde girebiliyoruz. Medya ile girilen iletişim örneklerinin başında basın toplantıları geliyor, basın toplantılarında takımızına dair sorulan sorulara verdiğiniz yanıtlar oyuncularınızı direk olarak etkiliyor ancak toplantıların tümüne takılma zorunluluğunuz yok. Oyuncular ile kurulan etkileşimlerede değinmek gerekirse oyunculara içinde bulundukları pozisyona ve yeteneklerine göre topa nasıl hakim olmaları gerektikleri, nasıl hamlelerle oynamaları gerektikleri konusunda taktikler verebiliyorsunuz, başka bir iletişim ise tekdik direk ile antrenörler arasında oluyor oyunun önceki sürümlerinde maçtan önce rapor veren antrenörler Football Manager 2009’da maç esnasında çeşitli taktiler verir hale getirilmiş maç öncesinde verdikleri raporlar da geliştrilmiş.

35

Raporlama menülerinde de büyük gelişmeler söz konusu, oyun içerisinde maç devam ederken oyuncuların istatistiklerini anlık olarak kontrol edebiliyorsunuz oyuncular gerçek hayattaki maçlarda nasıl tavır sergiliyorsa oyun içerisinde de buna yakın tavırlar atanmış, oyuncular bu tavırlarına göre 10 üzerinden puan alıyorlar ancak bu istatistiki değerler maç içerisinde aniden yükseliş gösterebiliyor. Rapor menüsü sayesinde maç içerisinde ki herhangi bir ana geri dönüp tekrardan izleme şansımızda mevcut.

Bildiğiniz gibi oyunun önceki sürümlerinde maçı yanlızca spikerin anlatımları ve alt yazılardan takip edebiliyorduk, Football Manager 2009’da maçı üç boyutlu olarak takip ediyorsakta spikerin anlatımlarında da kayda değer bir gelişme söz konusu, yapılan hamlelere göre daha gerçekçi ve mantıklı tepkiler üretiyor.

Maçlar için taktir belirleme sistemlerinde de değişikliğe gidilmiş, en önemli değişiklik oyuncuların pozisyonlarını dilediğimiz kadar değiştiremiyoruz. Oyunun eski versiyonlarında bir oyuncunun ne kadar ileriye gidebileceğini oyuncunun etrafındaki okları hareket ettirerek belirleyebiliyorduk şimdi ise o okların uzunluğu seçtiğiniz oyuncunun yeteneklerine göre sınırlandırılmış durumda. Taktik yapmak oyun içerisinde daha fazla önem kazanmış zorlu bir takımın sahasına giderken her zamankinden daha değişik taktikler yapmanız gerekebiliyor bu durumlar için ise oyun sizlere önceden hazırlanmış taktiklerden sunuyor, bu taktikler üzerinde değişiklik yaparak daha özgün oyun stilleri çıkartabiliyorsunuz.

42

Oyundaki maddi ayarlamalar oldukça yerinde olmuş, transferlere ve oyuncu maaşlarına düzenlemeler getirilmiş. Oyunun eski sürümlerindeki yüksek transfer fiyatları günümüzdeki oranlara uyarlanmış böylece hem daha gerçekçi bir hava sağlanmış hemde oyuncuların canını sıkan bir durum ortadan kaldırılmış. Transfeler konusunda büyük değişiklikler yapılmış şöyleki pek işe yaramayan bir oyuncunun transferi zorlaşıyor başka bir oyuncu çok iyi oynuyor olsa bile değerinin üzerinde bir fiyattan satılamıyor. Transfer dedikoduları ise eklenen yenilikler arasında transfer listenizdeki isimler bazen basına sızabiliyor hatta basının işi abartmasıyla hiç listenizde olmayan bir oyuncu için bile transfer dedikoduları yayınlanabiliyor.

Sonuca baktığımız zaman Football Manager 2009 beklentileri fazlası ile karşıladı, üç boyutlu grafik motoru şahane grafikler sunamasada oyunun eski sürümleri göz önüne alındığında FM 2009 övgüyü hak ediyor.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.