Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Paçuli Yağının Kullanımı ve Sağlık Açısından Faydaları

0 1.844

Paçuli yağı 800’lü yıllarda kumaşları böceklerden korumak için kullanıldığından dolayı, ipek gibi Doğu kumaşlarının özgünlüğünü belirleyen mihenk taşı haline gelmiş bitkisel bir yağdır. Paçuli Yağı’nın adını Hintçe’de koku vermek anlamına gelen pacholi kelimesinden aldığına inanılmaktadır. Paçuli bitkisi, Lavanta, Nane ve Adaçayı gibi diğer iyi bilinen aromatik bitkiler ailesine aittir. Paçuli Yağı geleneksel olarak Asya halk tıbbında kepek ve yağlı saç derisi gibi saç problemlerinin yanı sıra zayıflık, akne ve egzama gibi cilt tahrişlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Paçuli esansiyel yağı, topraklayıcı, dengeleyici, sakinleştirici bir kokuya sahiptir ve çok sayıda sağlık yararı sağlar, bu da onu kozmetik, aromaterapi ve temizlik ürünlerinde terapötik kullanım için ideal kılar.

Paçuli Yağının Faydaları

Paçuli Yağının Kullanımı ve Sağlık Açısından FaydalarıSadece birkaç damla paçuli yağında çok sayıda sağlık ve güzellik faydası elde edilebilir. Paçuli esansiyel yağının en yaygın faydalarından bazıları şunlardır:

• Depresyonla savaşır
• Bağışıklık sistemini güçlendirir
• Doğal bir deodorant olarak çalışır
• Mantar büyümesini durdurur
• İltihabı azaltır
• Ruh halini artırır
• Saçı güçlendirir
• Enfeksiyonlarla savaşır
• Kepeği temizler
• Cilt rahatsızlıklarını tedavi eder
• Böcek kovucu olarak çalışır
• Hormonları uyarır
• Ateşle savaşır

Paçuli Yağ Kullanımı

Paçuli yağının birçok faydası olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Faydası olduğu alanlar şu şekildedir:

Antidepresan

Paçuli yağı, depresan iyileştirici özellikleri nedeniyle aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Paçuli yağının solunmasının hormonlar üzerindeki etkisi nedeniyle, serotonin ve dopamin salınımını teşvik etmektedir. Bu hormonlar öfke, kaygı ve endişe duygularını hafifletmektedir. Bu nedenle paçuli yağı dua sırasında huzur yaratan bir atmosfer yaratması için yaygın olarak kullanılır. Bu yararı elde etmenin kolay bir yolu, bir yağ difüzörüne veya brülöre beş damla paçuli yağı eklemektir Sıcak banyo suyuna 10 damla paçuli yağı eklenerek etkisi basitçe denenebilir.

Enflamasyonu Azaltır

Paçuli yağı antiseptik özellikleri sayesinde vücuttaki iltihabı yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.. Paçuli yağı ile Artrit ve gut gibi birçok hastalığın kökenindeki enflamasyon, iç iltihabı ve benzeri koşulları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda deri enfeksiyonlarında veya tahriş mevcut olabilir dış iltihabı ile ilgilidir. Beş damla paçuli yağı elle iltihaplı bölgeye (ayaklar, karın, bel vb.) sürülerek bölgeye masaj yapılarak uygulanmalıdır.

Enfeksiyonları Önler

Her zaman küçük yaraların enfekte olma riski vardır ve bu da tetanoz gibi daha büyük sorunlara yol açabilir. Paçuli yağı antiseptiktir, yani ciltteki kesik veya yaraların enfekte olmasını önler. Ayrıca mantarı öldürür, bu yüzden sporcu ayağı hastalığı veya başka bir mantar enfeksiyonuna karşı savaşanlara yardımcı olabilir. Enfekte bölgeye 2-3 damla paçuli yağı sürülmeli veya 5–10 damla yağ içeren sıcak bir banyo yapılmalıdır.

Metabolik Sisteme Yardımcı Olur

Paçuli yağı bir toniktir, yani karaciğer, mide ve bağırsakların işlevini sağlıklı yürütmesine yardımcı olur. Bu, yiyecekleri ayrıştırma ve besinleri düzgün bir şekilde emme yeteneğini artırır, böylece sindirim sistemini etkiler. Bu metabolik faydalar nedeniyle, paçuli yağı kişiye daha fazla enerji verir ve vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olur. Paçuli yağının bir yağ yakıcı veya difüzörle solunması büyük bir fark yaratabilir. Paçuli yağı diyet takviyesi olarak da kullanabilir. Bir fincan çay veya bir bardak suya 1-2 damla eklenerek içilebilir.

Hormonları Uyarır

Paçuli yağı hormonları uyararak, cinsel dürtü ve libido seviyelerini artıran bir özelliğe sahiptir. İktidarsızlık ve erektil disfonksiyon için doğal ilaçlardan biri olarak düşünülebilir. Yıllarca afrodizyak olarak kullanılan paçuli yağı, testosteron ve östrojen seviyenizi artırır ve bu, cinsel performans üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Saç ve Cildi Güçlendirir

Paçuli Yağının Kullanımı ve Sağlık Açısından FaydalarıPaçuli yağı kas kasılmalarını uyarır, bu nedenle saç dökülmesini veya cildin sarkmasını önler. Paçuli esansiyel yağı yeni cilt hücrelerini yeniler ve bu da cildin genç, sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca tüm cilt tipleri için mükemmeldir. Kuru, çatlamış cilt, yağlı veya akne eğilimli ciltlerde bu yağın iyileştirici ve mikropla mücadele faydalarını görmek mümkündür. Yüz yıkama veya losyonuna beş damla paçuli yağı eklenerek veya doğrudan yüze yağ masaj yapılarak uygulanabilir. Saçlar için beş damla paçuli yağını saç derisine masaj yapılmalı veya saç kremi eklenerek kullanılmalıdır.

Yara İzlerini En Aza İndirir

Hızlı iyileşme özellikleri nedeniyle, paçuli yağı akne, yara, kızamık, çiçek veya kaynamalardan kalan yara izlerini veya izleri en aza indirir. Bu güçlü esans yağı ile böcek ısırıklarını bile iyileştirebilir. Derideki istenmeyen izlerin iyileşme sürecini hızlandırmak için elle 2-3 damla paçuli yağı yaralı bölgeye uygulanmalıdır. Bunu günlük olarak uygulamak izlerin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Uykusuzluğu Azaltır

Kaliteli bir gece uykusu almak çok önemlidir; çünkü yeterli uykunun vücutta her sistem üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Paçuli yağı bir yatıştırıcı olduğu için uykusuzluğun tedavisine yardımcı olmaktadır. Zihni ve bedeni rahatlatmaya yardımcı olur ve dinlenme sağlar. 2-3 damla paçuli yağı elle, şakaklar, boyun ve göğüs bölgesine uygulayarak veya sadece sürülmeden kokusu çekilebilir. Yatıştırıcı özelliği sayesinde kaliteli bir uyku alınabilir.

Böcek Kovucu

Sadece birkaç damla paçuli yağı, böcekleri uzak tutmak için faydalı olacaktır. Bu böcek kovucu yağ spreylerde, losyonlarda ve buharlaştırıcılarda kullanılabilir; sivrisinekleri, pireleri, karıncaları, bitleri, güveleri ve sinekleri püskürtebilir. Arka bahçede bahçe ile ilgilenirken veya yemek yerken böceklerden korunmak için paçuli yağı dışarıda kullanabilir. Özellikle yatak böcekleri veya bitlerle mücadele edenler; çamaşır deterjanına 5 damla paçuli yağı eklerlerse faydasını göreceklerdir.

Yüksek Ateşle Savaşır

Paçuli yağı, ateşle savaşmasını ve soğuk algınlığını kolayca yenmesini sağlayan bir dizi güçlü özelliğe sahiptir. Paçuli yağı iltihabı azaltır ve enfeksiyonları öldürür; bu vücut sıcaklığını düşürecek ve ateşle ilişkili ağrıyı azaltacaktır. Ayrıca soğutma özelliklerine sahiptir, bu nedenle yağı ellere, boyna ve karna sürmek vücut sıcaklığını azaltır.

Doğal Deodorant

Paçuli Yağının Kullanımı ve Sağlık Açısından FaydalarıPaçuli yağı tatlı, misk ve baharatlı bir aromaya sahiptir; vücut kokusunu doğal olarak maskelemek için kullanılabilir. Ayrıca mikropları öldürür ve mantarla savaşır, bu nedenle enfekte olmuş herhangi bir bölge için harika bir doğal ev koku giderici özelliktedir. Koltuk altlarının altına 1-2 damla sürerek veya kullanılan vücut losyonuna eklenerek kullanılabilir. Kokunun oldukça güçlü olduğu unutulmamalıdır, bu yüzden sadece bir veya iki damla yeterli olacaktır.

Doğal Diüretik

Paçuli yağı idrara çıkma sıklığını arttırır ve bu sağlık için çeşitli şekillerde faydalı olabilir. Safra kesesi diyeti, böbrek doğal ilaçları ve hatta karaciğer temizliğinde aşırı tuz, su ve ürik asidi çıkarılmasına yardımcı olur. Toksinleri vücuttan çıkararak kan basıncını düşürebilir, kolesterolü doğal olarak düşürebilir ve iştahını artırabilir. Limon suyu veya aromalı çay ile karıştırarak 3-5 damla paçuli yağı tüketmek yeterlidir.

Paçuli Yağı Yan Etkileri

Paçuli yağı, düzenlenmiş miktarlarda kullanıldığında güvenli olarak kabul edilir. Bir diyet takviyesi olarak kullanılır, ancak 6 yaşın altındaki çocuklar için tavsiye edilmez. Hamile veya emziren çocuklar ve kadınlar için paçuli yağının güvenliğini destekleyen çok fazla bilimsel kanıt yoktur, bu nedenle yağı kullanmak için, dozlar iyi ayarlanmalıdır. Sakinleştirici olarak çalıştığı için, büyük miktarlarda enerji seviyesini değiştirebilir. Topikal olarak büyük miktarlarda kullanıldığında da duyarlılığa neden olabilir. Paçuli yağı kullanırken, olumsuz bir reaksiyon olup olmayacağından emin olmak için az miktarda suyla seyrelterek kullanıma başlanmalıdır.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health/patchouli-oil
https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-patchouli-oil.html

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.