Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Berlin’e Ulaşım: Tegel Havalimanı

0 388

Berlin'e Ulaşım: Tegel HavalimanıBerlin Havalimanı

ya da resmi adıyla Berlin Tegel ”Otto Lilienthal” Havalimanı, Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden Almanya‘nın başkenti Berlin’de bulunan uluslararası uçuşlara açık bir hava meydanıdır. Bu hava meydanı, şehirde bulunan diğer havalimanlarına göre daha büyük ve de yoğun bir hava trafiğine sahiptir. Berlin Tegel Havalimanı, her ne kadar ülkenin başkent olarak merkezi olan Berlin’de yer alsa da sahip olduğu trafik oldukça cüzi kabul edilir. Başka bir ifadeyle bizim İstanbul Ankara ilişkisi Almanya’da da Frankfurt Berlin arasında mevcuttur Başka bir ifadeyle Berlin her ne kadar ülkeye başkentlik etse de ülkenin finans merkezi olarak bilinen Frankfurt en çok yolcu trafiğine de sahip şehridir. Yine de Almanya’nın en gözde ve de en önemli hava meydanlarından biri olduğu su götürmez bir gerçek olan bu tesis, her gün biraz daha yolcu kapasitesini iyileştirmeyi de başarmaktadır.

Aslında daha doğru bir ifadeyle, tesis, her yıl kademeli bir şekilde yolcu trafiğinde artış sağlamaktadır. Almanya’nın başkenti olan bu şehir, sadece Berlin Tegel Havalimanı’nı sınırları dahilinde barındırmaz. Berlin Tegel Havalimanı dışında, ayrıca Schönefeld ve de Brandenburg Havalimanlarını da barındıran bu şehir, bu sayede de yolcu trafiğinin bölünmesi anlamına gelir.

Berlin'e Ulaşım: Tegel HavalimanıBerlin Duvarı henüz yıkılmadan önce Batı Almanya’ya hizmet etmiş olan bu hava meydanı, o dönem için Otto Lilienthal olarak isimlendirilmişti. Ancak Doğu Almanya olarak lanse edilen Demokratik Almanya Cumhuriyeti ile Federal Almanya Cumhuriyeti 1989 yılında birleşince, hava meydanının adı da Tegel olarak değiştirilmiştir. Günümüzde de halen Tegel olarak ifade edilen bu hava meydanı, başkent Berlin’de bulunan en büyük havalimanıdır. Eğer kestiğiniz bilette, ”TXL” yazıyorsa bu demek oluyor ki, siz bu gerçekleştireceğiniz seferde Berlin’de yer alan Berlin Tegel Havalimanı’nı kullanacaksınız. Buna dikkat etmenizde fayda var, çünkü bu şehirde uluslararası uçuşlara açık 2 adet hava meydanı daha bulunur. Almanya’nın en büyük ve de en gözde havayolu şirketlerinden olan Germanwings, Berlin Tegel Havalimanı’nı filo merkezi olarak kullanır. Bu da bu havayolunu tercih ederek bölgeye ulaşabileceğinizi ifade eder.

Berlin'e Ulaşım: Tegel HavalimanıAlmanya topraklarında yer alan hava meydanları arasında en yoğun trafiğe sahip olan dört hava meydanı arasında yer alan Berlin Tegel Havalimanı, her yıl 25 milyona yakın bir yolcuya ev sahipliği yapar. Ayrıca şehrin de Almanya’nın en önemli havayolları arasında yer alan Air Berlin de Berlin Tegel Havalimanı’nı filo merkezi haline getirmiştir.

Hukuki olarak bir kamu iştiraki olan Berlin Tegel Havalimanı, Flughafen Berlin Brandenurg GmbH tarafından işletilmektedir. Şehrin kuzeybatısında yer alan Berlin Tegel Havalimanı, iki adet piste sahiptir. Türk Hava Yolları da bölgeye tarifeli sefer düzenleyen havayolu şirketleri arasında yer alır. Bu da size doğrudan aktarmasız olarak bölgeye ulaşabileceğiniz için büyük bir fırsat sunar. Ortalama seyahat süresi 3 saat civarındadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.