Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pamukkale Üniversitesi

0 371

3360_1329296703

Pamukkale Üniversitesi, 1976 yılında Denizli Mühendislik Akademisi adı altında makine mühendisliği ve inşaat mühendisliği bölümleri ile bugün ki Denizli Tren Garı’ında eğitime başlamıştır.

Daha sonra Kınıklı’da bulunan Özel Denizli Koleji binası satın alınarak akademi, bugün ki Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Kampüsü’ne taşınmıştır.

1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kurulmasıyla birlikte Denizli Mühendislik Akademisi İzmir Dokuz Eylül Üniversitesine bağlanmıştır.Sırası ile Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi, İkdisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Fen ve Edebiyat Fakültesi kurulmuştur. 1992 yılında Denizli Pamukkale Üniversitesi adı ile kurulan devlet üniversitesi bugün 9 fakülte, 4 enstitü, 6 yüksek okul, 11 meslek yüksek okulu ile kaliteli öğretim görevlileri, doktor ve profesörler ile eğitime devam etmektedir.

pau logo

Şu an (Ocak 2013) 50 bin öğrenci kapasiteli üniversite önümüzdeki yıllarda Acıpayam ilçesine kurulacak yeni kampüs ile kapasitesini 70 bin öğrenciye çıkarma aşamasındadır. Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI, rektör yardımcı Prof. Dr. Ali Keskin üniversite için gerekli hiç bir masraftan kaçınmamış, üniversitenin en iyi üniversiteler listesinde yer alması için ellerinden gelen her şeyi yapmaktadır.

Kampüste Spor merkezi bulunmaktadır. Öğrencilerin, personellerin ve Denizli halkının faydalanabileceği spor merkezi her gün aktif olarak çalışmaktadır. Pamukkale Üniversitesini tercih edecek olan öğrenciler için Denizlide çok sayıda apart ve yurt bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin Kınıklı Kampüsü’nde KYK yurtları bulunmaktadır. Ayrıca üniversite Farabi ve Erasmus imkanlarından da yararlanma fırsatı vermektedir.

Üniversite öğrencilerine özel mediko sağlık sigortası ile sağlık alanlarından ücretsiz yararlanma ayrıcalığı tanıyor. Pamukkale Üniversitesi’nde öğrenci olmak ayrıcalıktır.

Yazar:Damla Potok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku