Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pantone Nedir?

0 803

Pantone Nedir?
Pantone; bütün dünyada 100’ den fazla ülkede moda, tekstil, ev tekstili, grafik tasarım, endüstri tasarım, boya, plastik, inşaat gibi pek çok sektörde renk iletişimini doğru şekilde sağlamak için kurulmuş renk sistemi ve tedarikçisidir. Tüm dünyada 10 milyondan fazla tasarımcı ve üretici tarafından kullanılır. Bu kadar sektöre hizmet veren Pantone için; rengin evrensel dilidir diyebiliriz. Şirketin ana ürünleri arasında, bir dizi ilgili renk örnekleriyle basılmış ve daha sonra küçük bir parçaya yapıştırılmış çok sayıda 15 × 5 cm boyutunda ince karton tabakadan oluşan Pantone Kılavuzları yer alıyor. Renkler isim ve kodlar ile ifade edilirken renginin mat veya parlak olduğu renk numarasının sonuna U ve C harfleri eklenmektedir.

Pantone Tarihçe

New York’ta 1950′ yılında M & J Levine Advertising ticari baskı şirketi olarak kuruldu. Şirket kurucuları Mervin ve Jesse Levine kardeşlerdir.1956 yılında Hofstra Üniversitesi mezunu Lawrence Herbert’i şirketin reklam departmanına yönetici olarak yarı zamanlı işe aldılar. Herbert, kimya bilgisiyle, şirketin pigment stoğunu renkli mürekkeplerin üretiminde değerlendirmesini kolaylaştıran bir sistem kurdu. 1962’de şirketin hisseleri 50,000 $ zarar ederken, Herbert mürekkep ve baskı bölümünü kar ettirdi. Sonrasında; şirketin hisselerini Levine kardeşlerden 90.000 $ (2017’de 5.750.000 $ ‘a eşdeğer) satın aldı ve “Pantone” olarak değiştirdi.

Pantone Lİfestyle(Yaşam Tarzı)Hakkında

Moda, ürün, grafik tasarım gibi yaşam tarzı odaklı endüstrilerdeki ikonik bir isim olan Pantone, tasarım düşüncesinin bir simgesidir. Pantone Lifestyle; Pantone’nin tüketici lisansı bölümüdür. Bu bölümde tüketiciler; Pantone kartela tasarımından esinlenerek günlük yaşamdaki renk ve desenleri ürünlerinde kullanıyor ve sergileniyor.Pantone Nedir?
Pantone Lifestyle bölümü bu projesini; modern tasarım estetiğini ve cesurca renk kullanımını, benzer markalar ile iş birliklerini, ev eşyaları, giyim eşyası, güzellik, seyahat ve masaüstü aksesuarları dahil olmak üzere kategorilerdeki lisans ortaklıklarıyla hayata geçirdi.

Pantone Standartları Hakkında

1963 yılında Pantone; renkli Pantone eşleştirme SİSTEMİ ile baskı sektöründe devrim yapmıştır. Pantone sistemi; dünyanın her yerinde renkte tutarlılığı ve doğru rengin seçimini, doğru renge sabit kalmayı, renklerde yanlışlık ve eksikliğin önlenmesini, yeniden üretimini sağlamak için yenilikçi bir araçtı. Bu araç, Pantone markası için ikonik hale gelen özel bir numaralandırma sistemi ve çip formatıyla renk standartlarını düzenlemektedir.Pantone Nedir?
Pantone’un renk dili, renk bilincinde olan bütün endüstrileri destekler. Tekstil, konfeksiyon, güzellik, iç mekân, mimari ve endüstriyel tasarım gibi sektörlerde baskı, tekstil, plastik, pigment ve kaplamalar dahil olmak üzere çeşitli materyallerde 10.000’den fazla renk standardını kapsamaktadır.
Pantone Standartları hem dijital hem de fiziksel olarak kullanılabilir. PantoneLIVE ve Pantone Studio gibi entegre iş akışı araçları, teknoloji, tasarım sürecini dönüştürmeye devam ettikçe, piyasaya uygunluk ve renk başarısı sağlar .

Pantone Renk Enstitüsü Hakkında[2012-993]

Pantone Renk Enstitüsü; Pantone içerisinde global renk trendlerini tahmin eder ve firmalara marka kimliğinde ve ürün geliştirmede renk konusunda tavsiyede bulunur. Renklerin stratejik bir varlık olarak uygulanması ve entegrasyonu konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.Pantone Nedir? Mevsimsel trend tahminleri, özel renk geliştirmede, ürün ve kurumsal kimlik için palet önerileri ile dünya çapında önde gelen renk bilgisi kaynağı olarak tanınan Pantone Renk Enstitüsü, tasarım stratejilerinde gücü, psikolojiyi ve renk duygusunu güçlendirmeyi sağlamak için global markalarla ortaktır.

X-Rite Sistemi

Merkezi Grand Rapids, Michigan’da bulunan X-Rite, dünyanın dört bir yanındaki konumlara sahip küresel bir şirkettir. Sanat ve renk bilimini harmanlayan uzmanlar, renklerin önemli olduğu her sektörde müşterileri için eksiksiz, uçtan uca renk yönetimi çözümleri sağlamaya odaklanırlar.

Yılın Rengi Nedir?

Pantone Renk Enstitüsü 2000 yılından beri belirlenen bir rengi “Yılın Rengi” ilan eder. Bu rengi belirleyebilmek için; bir Avrupa başkentinde yılda iki kez, farklı ülkelerin renk standartları grup temsilcilerini gizli bir toplantıyla buluşturulur. İki gün boyunca yapılan sunum ve tartışmalar sonucunda bir sonraki yıl için bir renk belirlenir. Mesela 2013 yaz rengi, 2012 baharında yapılan toplantıdan sonra belirlendi. 2016 yılında ise, cinsiyet eşitliğini temsilcisi Rose Quartz ve Serenity renkleri olurken, 2017’de doğa ve yeni başlangıçları temsil eden Greenery rengi, 2018’de görsel düşünme ve geleceğe temsili olarak Ultra Violet rengini seçti. Birkaç gün önce yapılan açıklama da ise 2019 için Yılının Rengi’ ni doğuştan gelen iyimserlik ve mutluluk arayışıyla Living Coral yani canlı mercan rengi olarak belirlendiğini açıkladı.

Pantone Nedir?

Renklerdeki kodlamalarla, dünyanın her yerinde aynı renk dilini konuşulmasına vesile olan Pantone; tüm dünyada bir şekilde yolu renkten geçen her sektörün, her kişinin trendlerinin belirlenmesinde başrol oynar.

Kaynakça:
Pantone

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku