Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Parmak İzi Desenleri ve Farklı Tipleri

0 259

Dünyadaki her insanın benzersiz parmak izi vardır. Bununla birlikte, bazıları arasındaki farklar çok az olabilmektedir. Her parmak izindeki düzenleme, şekil, boyut ve çizgi sayısını inceleyerek uzmanlar, bunları tanımlama için kullanılan benzersiz desenlere sınıflandırabilmiştir. Bir kişinin parmak izlerinin bir başkasınınkiyle tam olarak örtüşme şansının 64 milyarda sadece bir olduğu tahmin edilmektedir.
Önceleri birçok medeniyet dövme, markalama ve hatta sakatlamayı insanları, özellikle de suçluları tanımlamak için kullanmışlardır. Neyse ki günümüzde, elimizde çok daha az acı verici ve çok daha insancıl yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en kullanışlı, denenmiş ve test edilmiş yöntemlerden biri parmak izi tabanlı tanımlamadır. Bu yazıda parmak izi ile ilgili bilgiler ve bu süreçte kullanılan bazı ortak parmak izi modelleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Parmak İzi

Bugün hemen hemen herkes, her bireyin el ve parmaklarda benzersiz bir desene sahip olduğu gerçeğinin farkında olsa da, insanları tanımlamak için kullanması 1900’lü yılların başına kadar kabul görmemiştir. Ve hatta tam olarak anlaşılmamıştır. Federal Soruşturma Bürosu, ilk parmak izi tanıma bölümünü 1924 yılında, çoğunlukla Leavenworth Cezaevi’nden alınan 810.188 parmak izi dosyası koleksiyonuyla kurmuştur. Bu dosyalar, tüm yasal ve eyalet çizgilerini aşan artan sayıda entelektüel suçlunun ortaya çıkmasıyla giderek daha önemli hale gelmiştir. Kayıtlarının sayısallaştırılmasından önce, FBI’ın parmak izi koleksiyonunun o kadar büyük hale geldiği söylenmektedir, eğer biri dosyalarındaki tüm parmak izi kartlarını biriktirecek olsaydı, her biri kadar uzun olan 133 yığınla sonuçlanacaktı. Bugün, FBI’ın elinde milyonlarca farklı parmak izi kaydı bulunmaktadır. Bu muazzam koleksiyon hem sivil hem de cezai baskılardan oluşmaktadır. Medeni dosya, hükümet çalışanlarının ve federal işleri olanların baskılarını içermektedir.Parmak İzi Desenleri ve Farklı Tipleri
Parmak izi tanıma, polis mangaları ve ajansları tarafından suçla mücadelede güçlü bir silah olarak kullanılmaktadır. Bu teknik, şüphelileri tanımlamak için güvenilir ve doğru bir yol sunarak tüm dünyadaki suç savaşçılarına yardımcı olmaktadır. Dijital çağın gelişiyle birlikte, parmak izi kullanımı önemli ölçüde artmıştır. Günümüzün uygun fiyatlı, ancak güvenilir dijital parmak izi ve biyometrik cihazları, çalışanlarını tanımlamak için bir dizi küçük ve büyük kuruluşta yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bu teknoloji, cezai tanımlama görevini çok daha verimli hale getirmiştir. Parmak izi ile ceza tespiti, aksi takdirde tutuklanmadan kaçabilecek ve cezai faaliyetlerine süresiz olarak devam edebilecek kaçakların yakalanmasını sağlamada en etkili faktörlerden biridir. Bu tür bir tanımlama, aynı zamanda, yasayı tekrar tekrar ihlal eden kişi başarılı bir şekilde poz vermeyi imkansız bulduğu sürece, elbette yargı tarafından daha adil cezalar verilmesiyle sonuçlanan önceki tutuklama ve mahkumiyet sayısının doğru bir şekilde belirlenmesini mümkün kılmaktadır. Ayrıca, bu tanımlama sistemi, savcının davasını suçlunun önceki kaydı ışığında sunmasını sağlamaktadır.
En eski zamanlardan beri parmak izi, alana özgü uyarlanabilirliği nedeniyle, yalın zihinde kriminal kimlikle bilimin diğer yararlı aşamalarının zararına kadar ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, Federal Soruşturma Bürosu’nun Kimlik Bölümü’nün Sivil Dosyası, Ceza Dosyası’nın üç katından fazla parmak izi içermektedir. Bu sivil parmak izleri, hafıza kaybı mağdurlarının, kayıp kişilerin ve bilinmeyen ölenlerin belirlenmesinde paha biçilmez bir yardımdır. İkinci kategoride, büyük afetlerin kurbanları, parmak izleri dosyadaysa hızlı ve olumlu bir şekilde tanımlanabilmektedir, böylece genellikle parmak izi kayıtları ile ilişkili olmayan insani bir yarar sağlamaktadır.
Tanımlama amacıyla parmak izlerinin kullanımı, parmakların ve başparmakların uç eklemlerinin iç tarafındaki boğumlarda görünen ayırt edici sırt ana hatlara dayanmaktadır. Bu çıkıntılar belirli konturlara sahiptir, her biri çıkıntıların şekline ve ilişkisine bağlı olarak, her biri paternin genel ve spesifik varyasyonlarına sahip olan çeşitli genel patern tiplerinde görülmektedir. Çıkıntıların ana hatları, kağıt üzerine mürekkepli baskılar alındığında daha net görünmektedir, böylece çıkıntılar beyaz bir arka plana karşı siyah olmaktadır. Bu sonuç, sürtünme sırtlarına yapışan mürekkep ile elde edilmektedir. İzlenimler kan, kir, yağ veya çıkıntılarda bulunan diğer yabancı maddeler veya bezlerin çıkışlarını oluşturan kanallar veya gözenekler yoluyla salin madde ile yapılabilmektedir.
Tüm tanımlama yöntemlerinden tek başına parmak izinin hem yanılmaz hem de uygulanabilir olduğu kanıtlanmıştır. Markalama, dövme, farklı kıyafetler, fotoğrafçılık ve vücut ölçümleri (Bertillon sistemi) gibi eski yöntemlere göre üstünlüğü defalarca gösterilmiştir. Bu eski sistemlerin kullanımıyla birçok yanlış tanımlama vakası meydana gelmiş olsa da, bugüne kadar iki kişinin parmak izlerinin aynı olmadığı bulunmuştur. Parmak izi biliminin arka planı ve tarihi, insan yaşamının, iyi ve kötünün etkili bir dramını oluşturmaktadır. Sanırım hiçbir şey, bir insanın parmaklarına kazınmış büyüleyici döngüler, sarmallar ve kemerler tarafından çıkarılandan daha heyecan verici bir rol oynamamıştır.

Parmak İzi Desenleri

Bir kişinin ağırlığı, göz rengi ve saç rengi değişebilmekte veya değiştirilebilmektedir, ancak parmak izleri değiştirilememektedir. Her bireye özgüdür ve sırtlar tarafından yapılan belirli ayırt edici kalıplara dayanarak ayırt edilebilmekte ve tanımlanabilmektedir. Parmak izi sürecinde tanımlanmış ve kullanılmış olan yaygın olarak kullanılan parmak izi modelleri bulunmaktadır. Temelde parmak izlerinin çıkıntıları tarafından yapılan üç ana desen biçimi bulunmaktadır.
1) Döngü tipi: Döngüler parmak izi desenlerinin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Diğer taraftan çıkmadan önce parmağın bir tarafından kaynaklanır, etrafında veya yukarı doğru kıvrılırlar. Bir ilmek deseni her zaman bir delta içerir, bu desende kabaca üçgen bir oluşumdur.Parmak İzi Desenleri ve Farklı Tipleri
2) Ark tipi: Arklar, desenlerin sadece yüzde 5’inde görülmektedir ve küçük bir tepenin ana hatlarına benzer şekilde yukarı ve aşağı eğimli çizgiler içermektedir ayrıca genelde delta bulunmamaktadır.
3)Kabarıklıklar (Helezon tipi): Kabarıklıklar, tüm modellerin yaklaşık % 25’ini oluşturmaktadır. Girdaplara benzer dairesel veya spiral desenlerdir ve 2 veya daha fazla delta içeren bir desen her zaman sarmal bir desen olmaktadır.
Bu üç temel parmak izi paterninin birçok alt tipi vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Basit Kemer: Basit kemer, düzgün kavisli bir üst ile karakterize edilen tepe şekilli bir modeldir ve bu kalıp bir delta içermemektedir.
• Çadırlı Kemer: Bu desen, üstünde keskin bir ucu olan bir kamp çadırı gibi görünmektedir.
• Ulnar Döngü: Ulnar döngü, küçük parmağa doğru akan bir şelaleye benzeyen ilmek şeklindeki bir modeldir ve genellikle bu model delta noktaları içermemektedir.
• Radyal Döngü: Bu, ulnar döngünün ayna görüntüsü gibi, şelale benzeri deseni şekillendirmektedir ve başparmağa doğru su akıyor gibi görünmektedir.
• Konsantrik Atış: Bu modelde, parmak ucundaki çizgiler eşmerkezli daireler içeren bir desen oluşturuyor gibi görünmektedir. En yaygın olarak, bu desen iki delta noktası içerir.
• Spiral Kabarıklık: Spiral deseni, parmak üzerinde merkezden kaynaklanmış gibi görünen ve dışa doğru spiral olarak yuvarlanan çizgilerden oluşur. Bu model de iki delta noktası içerir.
• Basın Kabarıklık: Bu, eş merkezli kıvrım modeline benzer, ancak içinde, daireler oval şeklindedir ve biri onları her iki taraftan bastırmış gibi görünür.
• Patlayan Kabarıklık: Bu yin-yang sembolüne benzeyen bir modeldir. Çevresinde birden fazla katman veya daire içerir.
Kompozit Kabarıklık: Kompozit ağırşak da yin-yang sembolüne benzer. Ancak, içinde, çevreleyen çoklu katmanlar veya daireler eksik.
• Tavus kuşu Göz Şekli: Bu modelde, orta kısım bir spiral veya birden fazla daireden oluşur. Parmak İzi Desenleri ve Farklı TipleriHer halkanın ucu düz bir hatta bağlanır. Genel olarak, tavus kuşu gözü izlenimi verir. Biri yakın diğeri merkezden uzakta olmak üzere iki delta noktası içerir.
• Kombinasyon Deseni: Adından da anlaşılacağı gibi, kombinasyon deseni, kabarık ve basit kemerler gibi iki veya daha fazla desenin bir karışımıdır. Bu parmak izi genellikle iki veya daha fazla delta izini içermektedir.
Bunlar, tüm dünyada parmak izi denetçileri ve uzmanları tarafından sıkı bir şekilde belirlenmiş yaygın olarak bilinen parmak izi desenleri türüdür. Farklı insanların benzersiz parmak izlerini, tanımlama süreci için gerekli olan türlere ve alt türlere sınıflandırmaya yardımcı olurlar.

Kaynakça:
http://www.forensicsciencesimplified.org/prints/principles.html

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.