Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En İşlek Hava Meydanı; “Atlanta Havalimanı”

0 1.010

Hartsfield – Jackson Atlanta International Airport ya da kısaca Atlanta Airport, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin ve aynı zamanda da dünyanın en yoğun hava trafiğine sahip havalimanıdır. Dünya üzerinde hiçbir havalimanı yoktur ki, Atlanta Hartsfield Jackson Havalimanı kadar işlek olsun. Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusunda yer alan Georgia eyaletinin en önemli şehri olan Atlanta’da yer alan bu havalimanı, ülkenin en popüler ve en işlek havalimanı olarak karşımıza çıkar. Öyle ki, bu havalimanının ünü Amerika Birleşik Devletleri sınırları aşmış ve bütün dünyaya yayılmıştır. Atlanta Havalimanı olarak da anılan bu devasa hava meydanı, bir kamu işletmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sahibi Atlanta şehri olan Atlanta Havalimanı, bölgenin en önemli ekonomik figürleri arasında yer almaktadır. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 300m daha yüksekte yer alan Atlanta Havalimanı, bölgenin en önemli ulaşım tesisi olarak kabul edilir. Georgia eyaletini diğer eyaletlerle ve aynı zamanda da dünya ile bağlayan Atlanta Havalimanı, ağırladığı 100 milyondan fazla yolcu ile de bu alanda öncü konumdadır.

ADünyanın En İşlek Hava Meydanı; "Atlanta Havalimanı"merika Birleşik Devletleri nüfusunun üçte birini tek başına ağırlayan Atlanta Havalimanı, bu anlamda kapasitesi ile dünyada eşi benzeri olmayan bir tesis konumundadır. Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci en büyük havayolu şirketi olan Delta Hava Yolları’na da ev sahipliği yapmaktadır. Başka bir ifadeyle Delta Hava Yolları, Atlanta Havalimanı’nı filo merkezi yapmıştır. Tam olarak Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde bulunan College Park ilçesi sınırlarında yer alan Atlanta Havalimanı, yüzölçümü ile de dünyanın en büyük 10 hava meydanı arasında yer almaktadır. Atlanta Havalimanı, Georgia eyaletini domestik olarak diğer Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri ile bağlamasının yanı sıra ayrıca da uluslar arası anlamda da Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Asya ve Okyanusya’da yer alan kıtalar da bulunan ülkelerle de bağlamaktadır. Bu anlamda ülkenin ve eyaletin dünyaya açılan kapısı olan Atlanta Havalimanı, sahip olduğu uçak ve yolcu trafiği ile de dünyada bir numaradır.

Atlanta Havalimanı, bir dönem unvanını bir diğer Amerika Birleşik Devletleri eyaleti olan Illinois’de bulunan Chicago O’Hare’e kaptırsa da bu unvanını geri almayı başarmıştır. Atlanta Havalimanı, devasa yüzölçümü ile dünyanın sayılı hava meydanları arasında yer alır. Atlanta Havalimanı’nda toplam 5 adet pist bulunmaktadır. Bu pistler 8L/26R, 8R2/6L, 9L/27R, 9R/27L ve 10/28 pistleridir. Bu pistler arasında en uzun olanı; 9L/27R olanıdır ki, bu ağırlıklı olarak devasa jumbo jetlerin iniş ve kalkışına tahsis edilmiştir. Atlanta Havalimanı yılda yaklaşık olarak 900 bin adet uçağın iniş kalkış yaptığı bir hava meydanıdır. Neredeyse 1 milyon adet uçağa ulaşmış olan bu tesis dünyada bu anlamda eşsizdir. Bunun haricinde Atlanta Havalimanı’nın yıllık olarak yolcu trafiği 105 milyon civarındadır ki, bu çok büyük bir rakam olarak kabul edilir. Bu anlamda da Atlanta Havalimanı dünyada ilk sırada yer almaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.