Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pillerin(Bataryalar) Tarihçesi

0 607

3746_battery[1]

Elektrik elde etmenin en kolay yollarından biri pil veya batarya kullanmaktır.Bunların sağladıkları elektrik enerjisi, içlerindeki farklı maddelerin kimyasal tepkimeye girmesinden kaynaklanır.Yalnızca bir çift madde kullanıldığında buna genellikle pil adını veriyoruz. Bataryalar ise pillerin art arda bağlanmasından oluşur.

İlk Batarya

Doğadaki elektriğin etkisi ilk çağlardan beri bilinmesine rağmen, insanların elektriği kontrol etmeleri yaklaşık 2000 yıl sürdü.
İtalyan bilim adamı Alessandro Volta’nın ilk bataryayı yaptığı 1794 yılı dönüm noktası oldu.Volta değişik metallerden yapma disklere gerçekleştirdiği deneylerden sonra,bakır,mukavva ve çinkodan oluşan bir pil yaptı.Mukavva aside batırıldıktan sonra bakır ve çinkonun arsına sıkıştırılıyordu.Maddeler arasındaki bir kimyasal tepkime sonucunda,içerdikleri kimyasal enerji elektriğe dönüşüyordu.
Volta’nın bu keşfi,ilk kez sabit bir elektrik kaynağı sağlayarak,gelecekte yapılacak tüm akımlı elektrik deneylerinin yoluna açtı.

Modern Bataryalar3746_alessandrovolta[1]

Modern batarya ve piller,Volta’nınkine göre çok daha güçlü ve kullanışlıdır.Bunlardan en yaygını,çalar saatlerden kaset çalarlara kadar yüzlerce cihazda kullanılan kuru pildir.Kuru pilin birbirinden biraz farklı birçok çeşidi vardır.En yaygın türlerinden biri,çinko,metal bir iletken ve bir elektrolit (örneğin,potasyum hidroksit) içerir.Elektrolit,içinde iyon dediğimiz yüklü parçacıklar bulunan ya da bir sıvıda çözüldüklerinde iyon açığa çıkaran maddelerdir.Elektrolitler yüklü parçacıkların hareket etmesini sağlayarak kimyasallar arasında tepkime olmasına yardım eder.

Güneş Pilleri

Çoğu pil kimyasal enerjiyi elektriğe çevirecek biçimde tasarlanmışsa da, ışıktan elektrik elde etmek de mümkündür.Işığı elektrik enerjisine çeviren pillere güneş pili (fotovoltaik pil) denir.Bunlar yarı iletken adı verilen malzemeler, örneğin silikon içerir.
Güneş pilleri ilk olarak 1960’larda geliştirildi.

Hesap makinelerinde, uzay gemilerinde ve uydularda bu pillerden kullanılır ayrıca sıcak ülkelerde soğutma ve benzeri amaçlarla küçük ölçekli kullanımlar gittikçe artar.

Kaynakça:
Tubitak Peter Adamczyk-Paul-Francis Law

Yazar:Ferdi Özkahya

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku