Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Porto Nasıl Bir Şehirdir?

0 614

Porto, Avrupa Birliği’ne 1986 yılında tam üye olan Portekiz’in sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. Ülkenin en büyük şehirleri arasında yer alan Porto, Portekiz ekonomisine çok büyük bir katkı sunar. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Porto, İber yarımadası şehirleri arasında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Portekiz’in başkenti Lizbon, ülkenin en büyük ve aynı zamanda en kalabalık şehridir. Porto ise, hemen Lizbon sonrasında Portekiz’in en büyük ve e kalabalık şehri konumundadır. Şehir, adını ”port” kelimesinden alır. Kelime birçok dilde olduğu gibi Portekizcede de ”liman” anlamına gelir. Portekiz’in Atlantik Okyanusu’na kıyı bir ülke olması, şehirlerinin de denizcilik alanında son derece gelişmiş dünya kentleri arasında yer almasına olanak sağlamıştır. Şehre Porto denilse de resmi adı, Concelho Porto Nasıl Bir Şehirdir?de Porto’dur. Avrupa kıtasının en eski yerleşim yerleri arasında bulunan Porto, ülkenin derin tarihini anlatan birçok yapıya ve esere sahiptir. Özellikle denizcilik alanında dünyanın en büyük güçlerinden biri kabul edilen Portekiz, tarih boyunca birçok yerin keşfedilmesi hadisesinde başrol oynamıştır. Bu anlamda oldukça önemli bir medeniyet olarak kabul edilen Portekiz, bu unvanını kısmen de olsa Porto şehrine borçludur.

Sadece Portekiz’in değil, İber yarımadası ve dünyanın en gözde yerleşim yerleri arasında sayılan Porto, ülkenin Lizbon’la beraber en çok turist çeken şehri konumundadır. Bu anlamda şehir, her yıl milyona düzeyinde yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapar. Portekiz’in Norte bölgesine bağlı olan Porto, deniz seviyesinde bir şehirdir. Şehrin en yüksek noktası Atlantik Okyanusu’ndan 104m yüksekte yer alır. Deniz seviyesinde olması sebebiyle oldukça ılıman bir iklime de sahip olan Porto, yaz aylarında kavurucu sıcaklarla boğuşabilmektedir. Bazı dönemlerde ise orman yangınları bölgeyi çok ciddi anlamda tehdit eder. Şehrin ekonomisi ağırlıklı olarak denizcilik bazlıdır. Bu sektörün alt kolları ile alakalı mesleklere sahip olanlar Porto’da oldukça rahat ve refah seviyede hayatlarını idame ettirebilmektedir. Atlantik Okyanusu’na kıyısı olması şehri, bir okyanus şehrine dönüştürmüştür. Bu da şehre diğer birçok Portekiz şehrinde görülmeyen sıra dışı bir manzara kazandırır. Ülkenin en kalabalık iki şehrinden biri olan Porto, eğitim alanında da son derece önemli bir yere sahiptir. Özellikle de denizcilik alanında verilen yüksek eğitim, dünya çapında Portekizlilere iş imkanı anlamına gelir.

Nüfusu, 2,5 milyon civarında olan Porto, kendi kendine yetebilen önemli bir Portekiz şehridir. Şehir eşsiz mimarisi ve kültürüyle birçok yabancı turisti de bölgeye çekmektedir. Bunlar arasında İspanyollar, Fransızlar ve Britanyalılar ağırlıklı konumdadır. Şehir son derece egzotik olması sebebiyle UNESCO’nun da radarına girmeyi başarmıştır. UNESCO şehri korumak için, tümüyle Porto adı altında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmiştir. İstanbul’dan Porto’ya Türk Hava Yolları ya da TAP ile ulaşabilirsiz. Seyahat süresi normal şartlar altında 4 saattir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku