Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bordeaux Nasıl Bir Yerdir?

0 607

Bordeaux, Avrupa’nın köklü ülkelerinden Fransa’da bulunan bir yerleşim yeridir. Ülkenin güneybatısında yer alan Bordeaux, hem bölgenin hem de Fransa’nın en önde gelen şehirleri arasındadır. Şehir, eşsiz bir mimariye sahip olan diğer birçok Fransız şehriyle benzer özelliklere sahiptir. Garonne Nehri kıyısında kurulu olan Bordeaux, Atlantik Okyanusu’na da kıyı konumundadır. Bu anlamda ülkenin en stratejik noktalarından biri olan Bordeaux, Fransa tarihi boyunca kritik roller üstlenmiştir. Özellikle ülkenin İspanyollar ve de Britanyalılarla olan mücadelesinde Bordeaux her daim, stratejik bir merkez olarak görülmüştür. Fransa’nın Nouvelle – Aquitaine bölgesinde yer alan Bordeaux, içinde 5 kanton barındırır. Bu anlamda birçok Fransız şehrinden farklılık gösteren bu yerleşim yeri, Fransa’nın en sakin bölgesi olarak kabul edilir. Bir okyanus şehri olan Bordeaux, sıra dışı bir manzaraya da ev sahipliği yapması sebebiyle, son yıllarda özellikle Britanyalı ve İspanyol turistler tarafından sıkça tercih edilen bir destinasyona dönüşmüştür. Avrupa Birliği’nin getirdiği serbest dolaşım ayrıcalığı ile beraber Bordeaux, her yıl hatırı sayılır bir oranda Bordeaux Nasıl Bir Yerdir?yabancı turiste de ev sahipliği yapar.

Bölgeyi ziyarete gelenler çoğu zaman günübirlik seyahatten hoşlanan turistler olsa da bu duruma sebebiyet veren en önemli neden bölgedeki konaklama sıkıntısı olarak görülmektedir. Bordeaux, oldukça sakin bir şehir olduğundan bölgede çok az sayıda otele rastlayabilirsiniz. Bu da ziyaretçilerin konaklama yapmadan şehri terk etmelerini ister isteme zorunlu bir hale dönüştürmektedir. Fransa’nın en güzel şehirleri arasında sayılan Bordeaux, yaklaşık olarak 1,2 milyon kişiyi sınırları dahilinde yerleşik olarak ağırlamaktadır. Bu sayının sadece 300 bine yakını Bordeaux şehir merkezinde ikamet eder. Geriye kalan kısım 5 kantona ayrılan bölgelerde yaşarlar. Bu da şehrin çok refah bir yaşam seviyesinde kalmasına yardımcı olur. Şehir kendine has özellikleri ile de oldukça popülerdir. Bordeaux’da yerleşik olarak ikamet ediyorsanız, cinsiyetinize göre size farklı şekilde hitap ederler. ”Bordelais ve Bordelaises” gibi, bu anlamda şehir son derece Fransız romantizmi barındırır desek abartmış olmayız. Sahip olduğu eşsiz mimari, Bordeaux’yu birçok kuruluş tarafından gözlemlenmeye zorlamıştır. Fransızların tarih ve kültürlerine son derece düşkün olmasının, bölgenin günümüze dek uzanan eşsiz yapısının bozulmamasında başrol oynadığı düşünülür.

UNESCO’nun da oldukça dikkatini çeken Bordeaux, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Bu sayede küresel bir korumaya da kavuşan şehir, daha da popüler bir hale gelmiştir. Bordeaux, insanların aklında şaraplarıyla gelir. Bu konuda insanlar haklıdır. Çünkü bölgenin şarabı dünyaca ünlüdür ve Fransa ekonomisine de çok ciddi bir girdi sağlar. Şarap endüstrisinde çok önemli bir yere sahip olan Bordeaux, Fransa kasasına her yıl 15 milyar avroluk bir katkıda bulunur. Bu da şehri daha da önemli bir hale getirir. Bordeaux’ya seyahat etmek isterseniz. Türk Hava Yolları ile doğrudan aktarması olarak İstanbul üzerinden uçabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku