Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Honda Nasıl Bir Markadır?

0 889

Honda, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya’nın sahibi olduğu bir markadır. Marka, Japonya’nın en önemli ticari figürleri arasında olup, aynı zamanda birçok alanda faaliyet gösteren küresel bir markadır. Ülkenin çok uluslu şirketlerinden biri olan Honda, özellikle otomotiv, uçak, motosiklet ve güç ekipmanları üretici olarak bilinir. Görüldüğü üzere birçok sektörde faaliyet gösteren Honda, Japonya’nın en önemli marka değerlerinden biridir. Japonların sahip olduğu mühendislik becerilerinin bir örneği olan Honda, ülkenin diğer önde gelen markaları ile yarış halinde olmaktan ziyade daha çok yabancı ülke markaları ile rekabet eder. Bunun en önemli nedeni, Japonya’nın kendi piyasasında bulunan ve başarıları ile küreselleşmiş olan dünyaca ünlü markalarının zaten bir devlet markası olarak kalabilmiş olmasıdır. Başka bir ifadeyle devlet burada tamamen özelleştirme yoluna gitmemiş ve markaları kendi çatısı altında tutarak onlara vizyon aşılamıştır. Bu da aslında Japon markalarının neden dünya pazarında bu kadar başarılı olduğunu ortaya koyar. Kuruluşu II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasına uzanan Honda, resmi olarak 1946 yılında kurulsa da bu tarihten yaklaşık iki yıl sonra 1948’de üretim yapmaya başlamıştır.

Honda Nasıl Bir Markadır?

Şirketsel unvanını 24 Eylül 1948 yılında elde eden Honda, öncelikle II. Dünya Savaşı sonrasında yıkıma uğrayan Japonya’ya hizmet sunmaya başlamıştır. İç pazarda başlayan Honda rüzgarı sonraki yıllarda elde edilen başarı ile doğal olarak dünyanın diğer ülkelerine yayılmıştır. Şirket adını kurucusu Soichiro Honda’dan alır. Ancak şirketin kuruluş sürecinde sadece Honda yer almamıştır. Ayrıca Takeo Fujisawa da Honda markasının bugünlere gelmesini sağlayan kilit isimlerdendir. Şirket merkezi, Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Honda, tüm dünyaya işte burada açılmıştır. Oldukça sıra dışı bir marka olan Honda, daha çok bir diğer Japon markası olan Mitsubishi ile benzerlik gösterir. Çünkü her iki marka da çok sayıda alanda faaliyet göstermeleri ile bilinirler. Bakıldığı zaman Honda’nın binek otomobil, ticari araç, lüks araç, motosiklet, scooter, jeneratör, su pompası, bahçe ekipmanları, harici motor, robot, uçak, uçak motoru ve güneş enerjisi panelleri gibi birçok sektörde başarılı bir şekilde yer aldığını görebiliriz. Bu anlamda şirket Japonya’nın en büyük küresel güçlerinden biri konumundadır.

Honda, sürekli kar eden bir şirket olsa da son yıllarda elde edilen kar ve gelirlerde hatırı sayılır bir düşüş gözlemlenmiştir. Ancak bu durum sadece kardan zarar durumudur. Şirket halen Japonya’nın ve dünyanın en önde gelen markaları arasında kabul edilir. Şirket bir kamu şirketidir ve yüzde 80’lik kısmı devlete aittir. Geriye kalan yüzde 20’lik kısım da yine Japonya merkezli şirketlerin elindedir. Dünya çapında bir marka olan Honda, günümüz itibariyle yaklaşık olarak 210 bin kişiye istihdam imkanı sunar. Bu da şirketin ne kadar büyük bir güç olduğu ortaya koyar. Honda’ya ait birçok ürüne dünyanın birçok ülkesinde rastlayabileceğiniz gibi Türkiye’de de rastlarsınız. Türkiye Honda’dan ithalat gerçekleştirmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku