Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Proscar Mı? Propecia Mı?

0 1.425

Proscar Mı? Propecia Mı?Son zamanlarda saç dökülmesine karşı kullanılan yöntemler arasına giren bazı prostat ilaçları, saç dökülmesi için üretilen ilaçların yerini almaya başladı. İki büyük marka proscar(prostat ilacı) ve propecia(saç dökülmesi ilacı) aynı etken maddeyi taşıyan sadece ismi, fiyatı ve miligramı farklı olan iki ilaç olarak tanınıyor. İki ilaç içerisinde de Finasterid adlı etken madde farklı oranlarda bulunuyor.

Prostat büyümesi, prostat kanseri gibi vakalarda ilaç tedavisi olarak kullanılan proscar isimli prostat ilacı kullanan erkeklerde(45-60 yaşlar) özellikle kel ve seyrek saçlı olanlarda saçlarda dökülmenin durması, saçlarda gürleşme, açık yerlerin kapanması gibi bazı durumlar ortaya çıkarmıştır. Bu durumu inceleyen bilim adamları Finasterid denilen maddenin erkeklerde hormon değişiklikleri yaparak genetikte olsa saç dökülmesini engellediği uzun kullanımlarda saçlarda yeniden artış gözlemlemişlerdir. Başka bir marka ise bu etken madde miktarında değişiklik yaparak saç dökülmesini önleyen ilk oral yolla alınan ilacı piyasaya sürmüş ve başarı göstermiştir.

Proscar Mı? Propecia Mı?Piayasa bulunan iki ilaç proscar ve propecia tamamen aynı özellik gösteren ilaçlar olup kullanıcıların daha az maliyetle kendi ilaçlarını oluşturma durumuna itmiştir. Propecia proscara göre 5 kat daha pahallı olup etken maddece proscarın 5 de biri kadardır. Bunu bilen kullanıcılar proscar alıp lacı 5 eşit parçaya bölerek propecia gibi kullanmaya başlamış aynı etkiyi görmüşlerdir.

Proscar ve propecia erkekler dışında kullanılamayan ve ciddi yan etkileri olduğu söylenen ilaçlardır. ABD‘de bu iki ilaç yüzünden oluşturulan mağdur insanlar topluluğu, grupları ve web siteleri bulunmaktadır. Erkeklerde cinsel isteksizlik, sperm sayısında azlama gibi bazı yan etkileri ilaç firması tarafından da belirtilmekte ama geçici olduğu söylenmektedir. Bazı kullanıcılara göre ise yan etkilerinin geçmediği daha ciddi durumlara yol açtığı gibi bilgilerde bulunmaktadır. İlaç e kolayca bölünebilen, rahatlıkla yutulan ve birçok kullanıcıya ulaşmış durumdadır. İlacı saç dökülmesi için kullanmak isteyenler için yapılan açıklama ise şu şekildedir, “proscar ve ya propecia 3 ile 12 ay arasında etki göstermekte ve hayat boyu kullanım zorunluluğu bulundurmaktadır. Eğer ilaç bir müddet sonra bırakılırsa dökülme eskisine oranla daha hızlı gerçekleşecektir.”

Yazar:Sinan Uza

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.