Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Quokka Nedir?

0 647

SINIF: Memeli
ALT SINIF: Diprotodonti
AİLE: Macropodidae
CİNS: Setonix
TÜR: Brachyurus

HakkındaQuokka Nedir?

Bir hayvanı “dünyanın en mutlusu” olarak nitelendirdiğinde, not alırsınız. Ve tabii ki, quokkas olarak bilinen gülümseyen, oyuncak ayı büyüklüğündeki keseliler bu ismi iyi bir sebeple alıyorlar. Bir quokka’yı evcil hayvan olarak besleyemeseniz de, çevrimiçi olarak çok sayıda baygın fotoğraf bulabilir veya hatta onları kendi adalarında (neredeyse tatlılıkla istila ettikleri) ziyaret etmek için bir geziye çıkabilirsiniz. Elbette, bu sevimli tür dünyanın çoğu tarafından pek bilinmiyor olabilir ama açıkçası tüm ilgiyi hak ediyor.

Peki, quokka tam olarak nedir? Ve onları karşı konulmaz derecede sevimli yapan nedir? İşte bu fantastik canavarlar hakkında bilmeniz gereken her şey (onları nerede bulacağınız da dahil).

Quokka Nedir?

Quokkalar, kısa kuyrukları, kısa yüzleri ve başlarının üstünde yuvarlak kulakları olan küçük wallabilerdir (kangurularla aynı ailedeler, ama bu küçük canlılar sadece evcil bir kedinin büyüklüğüne kadar büyürler). Ancak bir quokka ile ilgili en dikkate değer özellik yüzüdür: Tüm quokkalar sürekli gülümser gibi görünür, bu da onlara “dünyanın en mutlu hayvanı” lakabını kazandıran şeydir. İlk olarak 17. yüzyılda Hollandalı kaşifler tarafından keşfedildiler ve onları büyük fareler zannederek yerli adalarını “Sıçan yuvası” olarak gördüler.

Quokka Nerede Yaşıyor?

Quokkas Avustralya‘da yaşıyor, ancak bölgenin yerlisi olsanız bile, arka bahçenizde sadece bir tane bulamazsınız. Bu küçük canlılar, en büyük nüfus Rottnest Adası’nda ikamet eden güneybatı Avustralya’ya (Perth kıyılarında) özgüdür.

Quokka Nasıl Telaffuz Edilir?Quokka Nedir?

Quokkas, adını ilk keşfedildiklerinde güneybatı Avustralya’nın King George Sound bölgesinde yaşayan Aborijin halkından alır. Adı “kwaa-ka” olarak telaffuz edilir.

Bir Quokka’yı Evcil Hayvan Olarak Besleyebilir misiniz?

Ne yazık ki, quokkalar Avustralya’da korunan bir türdür ve 1987 tarihli Rottnest Island Authority Act’e göre evcil hayvan olarak tutulamaz. Ayrıca, başka bir yerde evcil hayvanınız olmak için Avustralya’dan quokkas almanıza izin verilmiyor, bu da büyük olasılıkla kendi adalarında bir tane bulmanız anlamına geliyor.

Quokkalar Nasıl Popüler Oldu?

Bu hiç bitmeyen gülümseme sayesinde, quokkalar son derece fotojeniktir. O kadar ki, bir adam viral hale gelen gülümseyen, tüylü yaratıkla bir “quokka selfie” yayınladıktan ve onları haritaya koyduktan sonra dünya çapında tanınır hale geldiler.

Quokka Ne Yer?

Quokkas, Avustralya anakarasının yanı sıra Rottnest’te bolca bulunan yaprakları, çalıları, otları ve bitkileri kemirmeyi sever. Gerçek otoburlar, özellikle bataklık nanesini yemeyi severler. Daha zayıf zamanlar için yağ depolarlar.

Bir Quokka’yı Sevebilir miyim?

Bir quokka’yı evcilleştirmek aslında yasa dışıdır. Bu yaratıkların vahşi doğada kalmaları gerekiyor – Avustralyalı yetkililerin ciddiye aldığı bir şey. Bu tatlılara ulaşıp onları okşamak sadece yasa dışı olmakla kalmaz, aynı zamanda bunu yaptığınız için 300 dolarlık harika bir para cezasına çarptırılırsınız.

Quokkaların 15 ila 17 bebeği olabilir. Bu sıcak kanlı küçük canlılar bir seferde yalnızca bir bebek doğurur, ancak bebek quokkalar hızla olgunlaşır, bu nedenle tam yetişkin quokkalar yılda iki kez doğum yapabilir. Ortalama 10 yıllık bir yaşam süresinde, 15 ila 17 bebek üretebilirler.Quokka Nedir?

Kangurular gibi yavrularını keselerinde taşırlar.
“Keseli” kelimesi, “karın kesesi” anlamına gelen Latince marsupium’dan gelir. Tıpkı kangurular, vombatlar, valabiler, sıçanlar (veya doğru söylüyorsak opossumlar), koalalar ve diğer keseliler gibi, quokkalarda da bunlar var. Bebek quokka’ya “joey” denir.

Quokkas bazen korunmak için bebeklerini atar. Tehdit edildiklerinde, yetişkin quokkaların bazen dikkat dağıtmak için bebeklerini keselerinden attığı ve daha sonra tehditten uzaklaşmak için bolca zaman tanıdığı bilinmektedir.

Paketler halinde takılmayı severler. Bir quokka’nın olduğu yerde, muhtemelen daha fazlası vardır. Bu adamlar kendi türleriyle sosyaldir ve birbirleri arasında barışçıl olma eğilimindedirler. Diğer bazı memelilerin aksine, genellikle yiyecek veya eş için kavga etmezler.

Quokkalar yüzebilir. Bu onların ilk tercihi olmasa da quokkalar suda çok daha yeteneklidir. Ana yaşam alanları karada olsa da zamanlarının çoğunu ağaçlarda ve çalılarda geçirme eğilimindedirler. Ayrıca, yerli adaları aylarca yağışsız kalabilir, bu nedenle karaya alışkındırlar.

Kaynakça:
National Geoghraphic

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.