Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bademcik Taşları Nedir? Nasıl Oluşur?

0 2.024

Bademcik taşları (tonsil), insanlarda herhangi bir sağlık sorununa yol açmayan ama sebep olduğu ağız kokusuyla sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir sorundur.

Nedir bu bademcik taşları?

Bademciklerin her iki yanında kript denilen yarıklar vardır,bu yarıklar yemek artıkları ve ölü hücrelerle dolduğu zaman beyaz veya sarımtırak renkli kitleler oluşur oluşan bu kitleye bademcik taşı (tonsil ) denir.

Peki bu bademcik taşları neden oluşur?

8369_angina_3Birkaç sebebi var bu taşların oluşumuna etki eden. Bunlardan biri bademcik iltihabı sonucu bademciklerdeki yarıklarda oluşan iltihap ve ölü hücrelerin birikmesi, bir diğeri yemek artıklarının bu yarıklarda birikip tükürükle beraber bazı insanlarda birikip sertleşmesidir.

Bu taşlar genelde ağız kokusu dışında belirti vermemekle beraber nadiren boğazda yutkunurken batma ve ağrı yaparlar. Bazen bu taşlar bademciğin arkasında da oluşur bunu tespit etmek için röntgen çekilmesi gerekir.

Bademcik taşlarının tedavisi nasıl olur?

Bademcik taşları bazen kendiliğinden yarıklardan ayrılır. Ayrılmadığı zamanlarda ise bu taşlardan kurtulmanın bilinen yöntemlerinden birincisi, lokal anestezi altında taşların bademcikten alınması şeklindedir, ama bu yöntem kesin sonuç vermez ,taşlar tekrar oluşmaya zamanla devam eder. İkinci bir yöntem ise kriptoliz denen bir yöntemdir. Bu yöntemde taşlar önce temizlenir daha sonra ise taş oluşumu görülen kript yani yarık karbondioksit lazerle düzleştirilir. Bu yöntem kesin çözüm olmamakla beraber,işlem gören kripte bademcik taşı oluşumunu önler ama diğer kriptlerde taş oluşumunu engelleyemez. Ayrıca lazerin bademcikte oluşturduğu tahriş ağrıya sebep olur.

Bu taşların oluşumu önleyen kesin çözüm bademciklerin tümüyle alınmasıdır. Bu yöntemde taş oluşumuna neden olan bademcikler alındığından sorun tamamen ortadan kalkar.

Günlük bakımı iyi yapılan ağız ve dişler, bademcik taşlarına karşı önleyici bir tedbir olabilir.

Yazar:Sultan Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku