Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Rahatlamanızı Sağlayacak 5 Nefes Egzersizi

0 431

Rahatlamanızı Sağlayacak 5 Nefes EgzersiziGünlük hayatın getirdiği stres, yorgunluk, zaman zaman üzerinizdeki baskının artması, az uyku gibi sebeplerden dolayı rahatlamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Rahatlamak için sizi zorlayacak ve fazla vakit harcamanızı gerektirecek uygulamaları yapmak zorunda değilsiniz. Vücudunuzu dinleyerek kendinizi daha enerjik ve canlı hissedebilirsiniz. Bu durum doğru nefes egzersizleri uygulamanızla mümkündür.

Nefes alıp vermeniz kontrollü bir şekilde gerçekleştiğinde, vücudunuzun en iyi halinde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda tansiyonunuzu düzene sokar ve rahatlamanıza neden olur. İşte kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak 5 nefes egzersizi.

Rahatlamanızı Sağlayacak 5 Nefes Egzersizi1. Eşit Nefes Alıp Verme

İlk olarak, nefes alırken dörde kadar sayıp, ardından nefesinizi verirken tekrar dörde kadar sayın. Sadece burnunuzdan soluyun. Bu şekilde nefesinize doğal bir direnç eklemiş olursunuz. Aynı zamanda sinir sisteminiz rahatlar, odaklanmanız artar ve stresiniz azalır. Bu teknik her yerde ve her zaman işe yarar ancak yatağınıza girmeden hemen önce yapmanız çok daha etkilidir. Yoga hocası olan Rebecca Pacheco, bu tekniğin uyumadan önce koyun saymaya benzediğini belirtmektedir. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız bu egzersiz ile sizi uykunuzdan alıkoyan aklınızdaki düşüncelerden kurtulabilirsiniz.

2. Karından Nefes Almak
Bir eliniz göğsünüzdeyken, diğer elinizi karnınızın üzerine koyarak, burnunuzdan diyaframınızı şişirecek ve ciğerlerinize girecek kadar derin bir nefes alın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, göğsünüzün değil diyaframınızın şişmesidir. Kalp atış hızınızı ve tansiyonunuzu azaltmak için, her gün 10 dakika boyunca uygulayın ve 6-8 hafta boyunca uygulamaya devam edin. Sınav, toplantı sunumu veya stres altında kalabileceğiniz durumlarda sakin bir bedene sahip olabilmek için bu egzersizi uygulayabilirsiniz.

Rahatlamanızı Sağlayacak 5 Nefes Egzersizi3. Dönüşümlü Nefes Alma

Bu şekilde nefes almak, size huzur ve denge sağlarken, ayrıca beynin sağ ve sol taraflarını da birleştirdiği söylenir. Rahat bir halde, sağ başparmağınız ile sol burun deliğinizi kapatıp, sol burun deliğinizden nefes alın. Nefesinizin en son noktasına geldiğinizde; sol burun deliğinizi kapatıp sağ taraftan nefes verin. Daha sonra tam tersini yaparak sırayla devam edebilirsiniz. Karar verme durumunda, odaklanmanız ve dinamik olmanız gereken anlarda en büyük yardımcınız bu nefes alma egzersizi olabilir. Bu nefes alımı kanalları temizlemekte ve neredeyse bir bardak kahvenin yarattığı uyanıklık hissini yaratmaktadır.

4. Kafatası Parlatan Nefes

Gününüzü aydınlatmak için, uzun ve yavaş bir nefes alın. Sonrasında alt karnınızı kullanarak güçlü bir nefes verin. Burundan olacak şekilde, kasılma ile rahat olduğunuz zaman, nefes alıp verme hızınızı bir iki saniye, toplamda 10 nefese çıkararak uygulayabilirsiniz. Bu egzersiz vücudunuzun ısınmasına, yorgun enerjilerden arınmanıza ve beyninizin uyanmasına yardımcı olur.

Rahatlamanızı Sağlayacak 5 Nefes Egzersizi5. Rehberli Görselleştirme

Hiçbir şey düşünmeden, mutlu ve güvende olduğunuz bir yere yönelin. Ses kaydı da olabilecek bir rehber eşliğinde, derin bir nefes alarak, herhangi olumsuz bir düşünce yerine güzel ve olumlu görüntüler koyun. Psikolog Dr. Ellen Langer, rehberli görselleştirmenin, kişinin kendi kafası içerisinde tartışarak strese girmesi yerine, kişiyi gerçekten olmak istediği yere götürdüğünü belirtiyor.

Yazar: Dilara Yeten

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku