Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nikola Tesla’nın Mekanı Olan Colorado Springs Nasıl Bir Şehirdir?

0 51

Nikola Tesla'nın Mekanı Olan Colorado Springs Nasıl Bir Şehirdir?Colorado Springs, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado eyaletine bağlı bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim yeri, bağlı olduğu eyalet ve de aynı zamanda ülkenin en önde gelen şehirleri arasında sayılır. Küresel anlamda da son derece popüler bir şehir olma özelliğini haiz olan Colorado Springs, Colorado eyaletinin El Paso County denen bölgesinde bulunur. Bu şehir, Amerika’nın orta kesiminin doğu hattında yer alır. Ayrıca şehir Fountain Creek olarak adlandırılan bir doğa harikasına da son derece yakın bir konumda olmasıyla da dikkat çekicidir. Eyaletin ve de Amerika’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Denver’a da son derece yakın bir mesafede bulunan Colorado Springs, bu şehre sadece 100km uzaklıktadır. Bu da iki şehrin birbiri ile etkileşim halinde olması sonucunu doğurur. Bakıldığı zaman Amerika Birleşik Devletleri şehirleri arasında en eskilerinden olmasa da yine de köklü bir tarihe sahip olan Colorado Springs, özellikle dünyaca ünlü bilim insanı Nikola Tesla ile anılır.

Nikola Tesla'nın Mekanı Olan Colorado Springs Nasıl Bir Şehirdir?Resmi olarak 19 Haziran 1886 tarihinde şehir statüsü alan Colorado Springs, bu tarihle beraber Amerikan şehirleri arasında en gözdelerinden birine dönüşmüştür. Daha doğru bir ifade ile şehir, aslında Amerikan şehirlerinin karmaşık ve de gürültülü atmosferinden kaçan zengin Amerikalılara ev sahipliği yapmış olmasıyla tarihe geçmiştir. Son derece verimli topraklara sahip olan Colorado Springs şehri, dünyanın en önemli bilim adamları arasında yer alan Nikola Tesla’nın da Amerika sınırları dahilinde yaşadığı dönemde hayatını sürdürdüğü yer olarak karşımıza çıkar. Tesla, birçok deneyini bu şehirde gerçekleştirmiş ve bunlara ilişkin patent başvurusunda bulunmuştur. Sırp asıllı Amerikalı bilim insanı Tesla, alternatif akımın mucidi olarak bilinir. Hatta resmi olarak radyo dahi onun tarafından bulunmuştur.

Markofoni radyoyu bulup patentini alsa da Tesla, sonraki dönemde açtığı dava ile patenti iptal ettirmiş ve radyonun bizzat kendisi tarafından bulunduğunu ispatlamıştır. Ayrıca Thomas Edison‘un da birçok fikri Tesla’dan çaldığı sanılmaktadır. Buna lamba da dahildir. Görüldüğü üzere bu şehir böylesine büyük bir bilim insanına ev sahipliği yapmış olmasıyla ünlüdür. Tesla özellikle bu şehrin sınırlarında taşınılabilir elektrik fikrini hayata geçirmeyi başarmıştır. Ancak sektörün baronları Tesla’yı rahat bırakmamışlardır.

Nikola Tesla'nın Mekanı Olan Colorado Springs Nasıl Bir Şehirdir?Dünyanın en popüler şehirleri arasında yer alan Colorado Springs, Amerikan halkı için de son derece önemlidir. Günümüz itibariyle her ne kadar oldukça modern olsa da bu şehirde yaşayan insan sayısı sadece 700 binler civarındadır. Bu da aslında şehirdeki yaşam kalitesine olumlu bir etki etmiştir desek abartmış olmayız. Şehir özellikle deniz seviyesinden yaklaşık 1,840m yüksekte olmasıyla bilinir. Şehir bu anlamda kışları son derece soğuk ve de dondurucu bir atmosferde geçirir. Ayrıca şehrin sınırları dahilinde bulunan en yüksek nokta ise 4,300m civarındadır. Bölgeye Türkiye üzerinden doğrudan ulaşmak imkansızdır. Bunun için aktarma yapılarak seyahat edilmesi gerekir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku