Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Rapid Wien Nasıl Bir Kulüptür?

0 551

sk-rapid-wien-logoSportklub Rapid Wien, ya da kısaca Rapid Wien, Avusturya Bundesliga’da mücadele eden bir UEFA Lisansı sahibi futbol kulübüdür. Avusturya futbolunun önde gelen temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Rapid Wien, Bir dönem Avrupa kupalarında ciddi başarıların altına imzasını atmıştır. Ancak günümüzde adeta eski günlerini aratan Viyana temsilisi, Austria Wien ve Salzburg’un gölgesinde kalmıştır. 1899 yılında temsil ettiği şehir olan Viyana’da kurulmuş olan Rapid Wien, maçlarını 50,000 seyirci kapasitesine sahip Ernst Happel Stadyumu’nda oynamaktadır. Kulübün başkanlığını Michael Krammer yaparken teknik direktörlük görevini Zoran Barisic üstlenmiştir. Geçtiğimiz sezonu Salzburg’un hemen ardından 2. Sırada bitirmeyi başaran Rapid Wien, ülkesi Avusturya’yı Avrupa kupalarında temsil etme fırsatı yakalamıştır. Ancak başarısız bir grafik çizmiş olan Rapid Wien, Mart ayında maç oynama fırsatını elde edememiştir.

Avusturya’nın uluslararası arenada en iyi temsilcilerinden biri olarak gösterilen Rapid Wien, UEFA organizasyonlarında finaller oynasa da kupaya uzanma başarısı gösterememiştir. Avusturya Bundesliga’da mücadele eden kulüp aynı zamanda da bu klasmanın en başarılı kulübü olarak kabul edilmektedir. Rapid Wien, 32 kez Bundesliga’da zafere uzanmayı başararak ciddi bir rekora uzanmıştır. Bir dönemler Nazi Almanya‘sında da yer almış olan Rapid Wien, 2. Dünya Savaşı’nın sonrasında Avusturya’yı temsil etmeye devam etmiştir. Kazanılan 32 Bundesliga zafer ile en yakın takipçisi ve ezeli rakibi olan ve aynı zamanda da aynı şehrin diğer bir takımı olan Austria Wien’i geride bırakmayı başarmıştır. Austria Wien, 32 kez kupa sevinci yaşamış olan Rakibi Rapid Wien’i 24 Bundesliga şampiyonluğu ile takip etmektedir. Rapid Wien elde ettiği 32 Bundesliga şampiyonluğu dışında Avusturya Kupası’nda da ciddi başarılara imza atmıştır. Bu alanda da 14 kez kupa sevinci yaşamış olan Rapid toplamda 46 kupa ile Avusturya’nın en başarılı kulüplerinden biri olmayı başarmıştır.

maxresdefaultUEFA organizasyonlarında uzun yıllar mücadele veren Rapid Wien hiç kupa kaldıramasa da 1985 yılında UEFA Kupa Galipleri Kupası’nda finale kadar yükselme başarısı göstermiştir. Bu final başarısının ardından 1996’da ikinci kez UEFA Kupa Galipleri Kupası’nda final gören Avusturya temsilcisi bu finali de kaybederek ikinci fırsatı da elinden kaçırmıştır. Rapid Wien UEFA organizasyonlarında finaller oynasa da kupa kazanamamıştır. Ancak Orta ve Doğu Avrupa takımlarının mücadele ettiği Mitropa’da 1930 ve 1951 yıllarında iki kez şampiyonluk sevinci yaşamış olan Rapid Wien’in kupa bazında elde ettiği en büyük Avrupa zaferi bu iki Mitropa Kupası’dır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku