Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

FC København Nasıl Bir Kulüptür?

0 1.381

fck_20120806_1823529208Football Club Kobenhavn, Danimarka Birinci Futbol Ligi’nde mücadele eden UEFA Lisansı sahibi bir kulüptür. Danimarka futbolunun en önemli kulüplerinden biri olarak kabul edilen Kobenhavn, İngilizler tarafından Copenhagen olarak kabul edilmektedir. Türkçe de Kopenhag denilen kulüp, kurulduğu şehir olan Kopenhag’ı temsil etmektedir. Kobenhavn, Danimarka’nın başkenti ve aynı zamanda Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Kopenhag’da 1 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur. Kulüp maçlarını 38,065 seyirci kapasiteli Telia Parken’de oynamaktadır. Kulübün sahibi aynı zamanda kulübün stadını da yaptıran Parken Sport&Entertainmet şirketidir. 23 yıllık bir futbol geçmişi olan Kobenhavn’ın, başkanı John Dueholm’dur. Kulübün teknik direktörlüğünü ise Stale Solbakken yapmaktadır. Kobenhavn, Danimarka’nın en iyi kulüplerinden biri olarak kabul edilmekte ve kulüp geçtiğimiz sezonu 2. Sırada tamamlamıştır.

22 yıllık bir futbol geçmişine sahip olan Kobenhavn, dünyanın en başarılı 100 kulübü arasında yer almaktadır. Şu an itibariyle de UEFA Klasmanı’nda 43. Sırada olan Kobenhavn, son zamanlarda UEFA organizasyonlarında sıkça istikrarlı bir biçimde yer almaktadır. Danimarka’nın Brondby kulübü dışında UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmiş tek takımı olan Kobenhavn, özellikle son yıllarda UEFA Şampiyonlar Ligi’nin gediklilerinden biri haline gelmeyi başarmıştır. Kulüp ilk kez 2006/07 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmiştir. Ayrıca Kobenhavn, Danimarka’nın UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki en iyi temsilcisi olarak da kayıtlara geçmiştir. Kulübün en büyük rakibi ise Brondby’dir. İki takımın maçları Danimarka’da en çok seyirci çeken maçlar arasında yer almaktadır.

FC København Nasıl Bir Kulüptür?

1992’de kurulmuş olan Kobenhavn, ilk şampiyonluğunu kurulduğu yıl elde etmiş ve bu anlamda ciddi bir başarının altına imza atmıştır. 1992/93’te ilk Danimarka şampiyonluğunu elde etmiş olan Kobenhavn, bir sonraki şampiyonluğu için 8 yıl beklemiştir. İlk şampiyonluğun ardından 8 yıl sonra ikinci şampiyonluğunu 2001 yılında yaşayan Kobenhavn, sonrasında ise 8 kez daha şampiyon olmuş ve 22 yıllık kulüp tarihinde toplam 10 kez şampiyonluğu kucaklayarak Avrupa’nın en hızlı kupa kazanan kulüplerinden biri haline gelmeyi başarmıştır. 10 Şampiyonluk dışında Kobenhavn, Süper Ligi, 5 kez de 2. Sırada bitirmiştir. Kobenhavn, ayrıca 6 kez de Danimarka Kupası’nı kazanma başarısı göstermiştir. 4 kez de final kaybetmiştir. Avrupa kupalarında herhangi bir kupası bulunmayan Kobenhavn, en iyi derecesini UEFA Şampiyonlar Ligi’nde elde etmiştir. UEFA Avrupa Ligi’nde de mücadele etmiş olan Kobenhavn, burada da en iyi 32 takım arasında kalmayı başarmıştır. Ancak Kobenhavn’ın elde ettiği bu başarılar Brondby’nin Avrupa karnesinin oldukça gerisinde kalmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku