Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

FC Zenit St. Petersburg Nasıl Bir Kulüptür?

0 22

s300_zenitFootball Club Zenit, Rusya Birinci Futbol Ligi olan Premier Lig’de mücadele etmektedir. Rusya Premier Ligi’nde mücadele etme lisansına sahip olan Batı Rus kulübü aynı zamanda da UEFA Fair Play Kriterleri’ne riayet etmiş olmasında ötürü, UEFA Lisansına da sahiptir. UEFA Lisansı ile beraber, Zenit Saint Petersburg, Rusya’yı UEFA organizasyonlarında temsil edebilme ehliyeti kazanmıştır. Bu sayede UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Kupası’nda hukuken herhangi bir engel olmaksızın mücadele edebilme fırsatını kazanmıştır. Rusya Premier Ligi’nde mücadele eden Zenit, 30 Mayıs 1925 tarihinde, Rusya’nın batısında bulunan ve Avrupa’ya açılan kapısı olarak da kabul edilen St. Petersburg’da kurulmuştur. Yaklaşık olarak 90 yıllık bir futbol geçmişine sahip olan Zenit, son zamanlarda ciddi başarılar elde etmiştir. Saint Petersburg şehrinin en önemli futbol kulübü olan Zenit, Rusya’nın ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Gazprom’undur. Gazprom’un, 2020 yılı sonunda Apple da geçerek dünyanın en büyük şirketi olması beklenmektedir. Şu an itibariyle dünyanın en büyük 10 şirketinden biri olan Gazprom aynı zamanda da UEFA Şampiyonlar Ligi’nin ana sponsorları arasında yer almaktadır.

Zenit, maçlarını 21,405 seyirci kapasiteli Petrovsky Stadyumu’nda oynamaktadır. Ancak kulüp ilerleyen yıllarda yeni bir stada taşınma ihtimaline de sahiptir. Gazprom’un sahibi olduğu Zenit St. Petersburg’u Alexander Dyukov yönetmektedir. Başkanlık görevini üstlenmiş olan Dyukov, teknik direktörlüğe ise, Portekizli teknik adam Andre Villas-Boas’ı getirmiştir. Rusya Premier Ligi’nde mücadele eden Zenit, 2000’li yılların ortalarından itibaren ciddi bir üstünlüğe sahip olmuştur. Özellikle CSKA Moskova ile yarışan Zenith St. Petersburg, çoğu zaman rakibini devirmeyi başarmış ve Rusya Premier Ligi’ni zirvede tamamlamıştır. Zenit, Rusya ve Sovyetler Ligi’nde uzun yıllar üst düzey mücadele vermiştir. Bu ligde, 1984, 2007, 2010, 2012 ve 2015 yıllarında şampiyonluk elde eden Zenit, toplamda 5 kez şampiyonluk sevinci yaşayabilmiştir. Ayrıca 2003, 2013 ve 2014 yıllarında da Rusya Premier Ligi’ni ikinci sırada tamamlayarak UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yer alabilme şansına sahip olmuştur.

2008-uefacupwinnerElde edilen 5 Premier Lig şampiyonluğunun yanı sıra 3 kez de Rusya ve Sovyet Kupası’nı kazanmış olan Zenit, toplamda ise bu organizasyonda 6 kez final oynama başarısı göstermiştir. Rusya ve Sovyet Süper Kupası’nda da finaller görmüş olan Zenit, 1984, 2008 ve 2011 yıllarında bu kupayı müzesine götürmüştür. Uluslararası anlamda son 10 yıldır düzenli bir biçimde UEFA organizasyonlarında yer alan Zenit St. Petersburg, 2008 yılında Bayer Leverkusen ve Bayern Münih gibi kulüpleri yenerek UEFA Kupası finaline yükselmiş ve finalde İskoçların önemli temsilcilerinden Glascow Rangers’ı 2-0 yenmeyi başarmıştır. Böylece adını Avrupa’da da duyuran Zenit, marka değerini yükselten kulüpler arasındaki yerini almıştır. Zenit özellikle son yıllarda yaptığı astronomik ücretli transferlerle anılmaktadır. Bunların başında, Danny, Hulk, Axel Witsel, Ezequel Garay gibi Avrupa futbolunun önemli isimleri gelmektedir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.