Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Reflünün Sebepleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

0 201

Reflünün Sebepleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?Sıkça görülen ve can sıkıcı hastalıklar arasında yer alan reflü dilimizde geri kaçmak anlamına gelir. Midede bulunan mide öz suyu ve beslenme sırasında alınan besinlerin bir anda yemek borusuna kaçması, daha da ilerleyerek ağza kadar gelmesi söz konusudur. Reflü olan kişi midesinde ve göğsünde yanma hisseder, yemekleri yutarken ve yemek borusundan geçerken acı hisseder. Ağzına gelen sıvının tadındaki ağırlıktan, sürekli meydana gelmesinden dolayı ağızda koku olur, dişlerde mide bozulmaları meydana gelir, nefes alma problemleri, öksürük, boğazda besin takılma hissi, sabah saatlerinde seste kalınlaşma ve öksürük görülür.

Mide reflüsüne Gastroözafagial reflü denir. Gastroözafagial reflü belli bir kesimi ve ya yaş aralığını değilde herkesin her zaman olabileceği türden bir hastalıktır. Araştırmalara göre dünya nüfusunun %40′ yakını bu hastalıktan şikayet etmektedir. Reflü’nün sebebi olarak yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasların hareketlerinin bozulması, bu bozulma sonucunda yenilen besinlerin mideye geçerken gevşeyerek mideye girmesi ve ardından geri kaçmaların engellenmesi için sıkılaşan kas grubunun çalışmaması sebep olmaktadır. Ayrıca göğüs boşluğu ve karın boşluğundaki kaslarında normalden farklı olması reflü oluşmasına sebep olmaktadır.

Reflünün Sebepleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Reflü hastaları genelde doktor yardımı almayarak ilaçlar ile ve besinlerine dikkat ederek yaşamlarını sürmektedirler. Bazı durumlarda ise reflü hastaya gereğinden fazla rahatsız etmektedir. Bu durumlarda doktor yardımı alınarak mide içine endoskopi yapılması gerekmekte, mide içindeki asit seviyesinin ölçülmesi ve incelenmesi gerekmektedir.

Reflünün Sebepleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Reflü hastalığı genelde yaşam boyu süren ve şiddetini hastanın belirlediği bir hastalıktır. Reflüsü olan kişiler yedikleri besinlere dikkat etmeyip normal yaşantılarına devam ederse kalitesi düşük bir hayat sürerler. Dikkat edilecek hususlar vardır, bunların yapılması durumunda reflü hafifletirir ama sona erdirilmez. Reflüsü olan kişiler, çikolata, kızarmış yağlar, kahve, kola gibi gıdalardan uzak durmalı varsa eğer fazla kilolarını vermeli, sigara kullanmamalı, gece uyurken yüksek yastık kullanmalıdır.

Eğer kişi reflü ile yaşamayı göze alamaz ve ilaç tedavisini ret ederse, cerrahi yol ile kalıcı bir çözüm sağlayabilir. Ameliyat geniş kesikler olmadan günümüzde endoskopik yollarla yapılmaktadır. Birkaç delik açılarak, yani bir mide kapağı oluşturulur[Stretta.jpg]. Ameliyat 1 saat içinde biter, çoğu zaman yarım saat gibi bir zamanda da başarı ile sonuçlanabilir. Hastanede 1-2 gün yatan hasta hemen taburcu olabilir, ameliyattan 5-6 saat sonra beslenmeye başlayabilmektedirler.

Yazar: Sinan UZA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku