Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Subaru Nasıl Bir Markadır?

0 619

Subaru, Uzakdoğu’nun köklü ülkelerinden Japonya‘nın en önemli otomotiv üreticileri arasında yer alır. Ülkenin dünya pazarına sunduğu en önemli markalardan biri olma özelliğini haiz olan Subaru, dünyanın en önde gelen otomotiv üreticileri arasında gösterilir. Elde edilen son veriler göstermektedir ki, Subaru dünya otomotiv pazarında en büyük 21’inci şirket konumundadır. Subaru, her ne kadar günümüzde bu isimle anılsa da geçmişte şirkete FHI denilmekte idi. Bunun açılımı Fuji Ağır Sanayi olarak söylenebilir. Subaru, gerek Japon iç pazarı gerekse de dünyaya açılmış olması sebebiyle oldukça büyük bir otomotiv üreticisi haline gelmiştir. Japon araçlarının en önemli temsilcileri arasında yer alan Subaru, özellikle motor sporları alanında kullanılan sıra dışı araçlar üretmesiyle de oldukça ön planda yer alır. Günümüz itibariyle sadece otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Subaru, resmi olarak 15 Temmuz 1953 tarihinde kurulmuştur. Şirketin kurucusu, Kenji Kita ve Chikuhei Nakajima’dır. Şirketin merkezi Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunmaktadır.

Subaru Nasıl Bir Markadır?nyaca ünlü bir marka olan Subaru, özellikle ürettiği İmpreza serileri ile dünyayı kasıp kavurmuştur. Özellikle motorsporları alanında faaliyet de gösteren Subaru, bu organizasyonlar için tasarladığı 4 çeker İmpreza ile dünyanın en tanınan markalarından birine dönüşmüştür. Bu model Subaru şirketler gurubunun en çok sattığı model olarak da kayıtlara geçmiştir. Sıra dışı satış değerlerine ulaşan Subaru, özel sipariş üzerine de İmpreza serilerini Amerikan halkının zevkine sunmuştur. Özellikle Amerikan gençleri tarafından manuel olarak tercih edilen Subaru İmpreza serileri, dünyanın en çok satan yarış aracı olmuştur. Çok köklü bir şirket geçmişi olan Subaru, araç üretimine kurulduğu yılla beraber başlamıştır. Bu dönemde 6 farklı otomobil modeli tasarlayan Subaru, bunlardan oldukça iyi geri dönüşler almıştır. Özellikle Subaru 360 modeli 12 yıl süreyle üretilmiş ve başta Japon pazarı olmak üzere dünyanın birçok noktasına satılmıştır.1970’li yıllara gelindiğinde daha da büyük bir marka haline gelmeyi başaran Subaru, bu dönemde yeni modeller çıkarsa da 50’li yıllarda çıkardıklarının çok altında kalmıştır. Aslında bu şirketçe bilerek alınmış bir karardı. Bu dönemde yeni model olarak sadece BRAT ve Rex modellerini piyasaya süren Subaru, 20 yılı aşkın bir süre boyunca başarılı satışlar gerçekleştirmiştir.

1980’lerde de yükselişini sürdüren Subaru, 4 farklı yeni model daha piyasa sürmüş ve bunlar da oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşmıştır. Bunlar arasında Tutto ve Legacy modelleri halen de üretilmektedir. Asıl sıçrayış ise 1990’lı yıllarda yaşanmıştır. Bu dönemde yarış otomobili olarak üretilen İmpreza modeli hem sektöre hem de otomobil sporlarına çok büyük bir damga vurmuştur. Öyle ki, İmpreza modeli halen de Subaru’nun en çok tercih edilen modeli konumundadır. Sonrasında birçok farklı model daha üretilmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku