Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Rhytifobi Nedir?

0 242

Rhytifobi Nedir?Elbette ki her insanın birtakım korkuları var. Bazılarımız korkularını içinde yaşarken, bazılarımız paylaşmak ihtiyacı hisseder, ya da korkularımızı giderebilmenin türlü yollarını ararız. Kimimiz korkularımızın üzerine gitmemizin doğru olduğunu söylerken, kimisi korkularımızın nedenini düşünmeden bizi eleştiri yağmuruna tutar, ya da korkularımızla alay eder.

Olması gereken aslında empati yaparak kendimizi kişinin yerine koyup olabildiğince anlayışlı yaklaşıp karşımızdaki insana elimizden geldiğince yardım edebilmektir.

Rhytifobi; bilim dilinden çıkarak bahsetmem gerekirse -vücutta kırışıklıkların olmasından korkmak- olarak tanımlayabileceğimiz bir korku çeşidi. Gözlerimizin altındaki kırışıklıkların kaz ayağı olarak nitelendirilebileceği, ya da boynumuzdaki kırışıklıkların olduğunu fark edip aynanın önünden ayrılmadan hüzünle gençliğimizi yad etmemize neden olan Rhytifobi; yaşlanmaktan korkmanın tıptaki bir adı. Aslında, doğmak kadar doğal olan yaşlılıktan korkmak belki bende, belki sizde, ya da tanımadığımız herhangi birinde olan bir korku. Doğal ama yanlış olan bu korku çeşidi, en az büyümekten korkmak kadar gerçekçi bir duygu.

Dün aynada gördüğümüz genç ile, bugün aynada görmekten korktuğumuz yaşlanmış insanın birbirini tanımaktan güçlük çektiği zaman döngüsünde ne yazık ki kabullenmemiz gereken doğal bir durum Rhytifobi. İster kabul edelim, ya da ister kabul etmeyelim hepimizin bir gün, yaşadığımız sürece karşımıza çıkacağından kuşku duymamamız gereken Rhytifobi‘nin varlığını kabul ederek, bu korkunun üstüne giderek, hayatın döngüsünün bunu gerektirdiğini bilerek yaşamalıyız.

Herkese korkularından uzak, zamanın olabildiğince kendiliğiyle kalmasına izin verdiği nice korkusuz yarınlar dilerim.

Yazar:Dilara Aksoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.