Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yaşlılığı Hızlandıran 6 Zararlı Madde

0 259

Yaşlılığı Hızlandıran 6 Zararlı  MaddeSağlıklı ve genç görünmek her bireyin hakkıdır. İnsan yaşantısını tetikleyen ,bir yandan fayda sağlayan diğer yandan zarar veren çeşitli besinler bulunmaktadır. Bazı besinler cildin hızlı yaşlanmasına neden olur. Farkına varmadığımız,severek tükettiğimiz besinlerin içeriğinde, vücudun istem dışı bakterilere sahip olması,söz konusu olabilir.

Yaşlılığı Hızlandıran 6 Zararlı  MaddeYaşlanma olgusu ,genetik faktörlere bağlı durumlarda, yaşın ilerlemesinde, hava ve çevre kirliliğine bağlı durumlarda,yanlış beslenmeye ve çeşitli ilaçların kullanımından hızlı bir şekilde gelişebilir. Bazı besin ve maddeler yaşlanmayı hızlandırıyor. Bu hızlı nedenleri 6 zararlı madde olarak sizlerle paylaşmak isteriz. Genç ve fit görünmek için bu 6 zararlı maddeden uzak durmanız gerekecek. Bakalım bunlar tam olarak neler? Hep birlikte aydınlanalım ne dersiniz ?

Yaşlılığı Hızlandıran 6 Zararlı  Madde6 Madde de Hızlı Yaşlanma Nedenleri

1- Yağlı Besinler İle Beslenmek : Yağlı besinler kalp ve damar hastalıkların en başta gelen nedenlerinden biridir. Bu nedenle,yağlı beslenme alışkanlığı cildin hızlı bir şekilde yağ birikimin oluşmasına,hızlı kilo almaya neden oluyor. Yağlı gıdalarda var olan bazı zararlı enzimler,kan hücrelerinde ölmelere neden oluyor. Kan akımı düzenli bir şekilde görevini tamamlamadığı için istenmeyen tıkanmalara neden oluyor. Saçın erken beyazlamasına ve dökülmesine neden oluyor. Cildin yağdan daha fazla suya ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle az karşılanan suyun yerini yağlar aldığında cilt yıpranmaya ve yaşlanmaya başlayacaktır. Hızlı yaşlandıran besinler arasında en çok yağlı gıdalar ilk sırada yerini alıyor.

Yaşlılığı Hızlandıran 6 Zararlı  Madde2– Makyaj Yapmak Cildin Sağlığını Bozuyor : Özellikle bayanların severek yaptığı makyaj ve kozmetik ürünlerinde birden fazla sahte ürünle karşılaşmanız mümkün olabilmektedir. Makyaj yüzün bütün enerjisini alarak,cildin hızlı bir şekilde yaşlanmasına ,gözeneklerin kapanmasına neden oluyor. Bazı kimyasal maddeler ,renklendiriciler cilde inanılmaz derece de zarar vermeye yetiyor. Makyaj yapma alışkanlığınız varsa bile ,aldığınız kozmetik ürünlerin marka olmasına ,gerekli test ve incelemelerden geçmesine özen gösterin. Özellikle ucuz alınan makyajlarda deri kanserine yakalanma riskiniz çok fazladır. Makyajın sürekliliği,cildin doğal olarak nefes almasına engel oluyor. Cilt genç yaşta sanki yaşınızdan 10 yaş daha büyük görünmenize neden oluyor. Kısacası hızlı yaşlanma ve cildin hızlı çökmesinin en etkili nedenleri arasında bayanların sıklıkla yaptıkları makyajdan kaynaklanıyor. Cildin nefes almamasını sağlamadığınız sürece ,yaşlı bir görünüme sahip olacaksınız. Her ne kadar makyaj kapatıcı özelliğe sahip olsa da makyajsız halinizde kendinizi aynadan izlediğinizde büyük bir burukluk ile karşılaşacaksınız. Makyajı bilinçli ve doğru yapmak,uzun yıllar genç bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Yaşlılığı Hızlandıran 6 Zararlı  Madde3- Egzoz Dumanı ve Çevre Kirliliği Yaşlılığı Hızlandırıyor : Çevrenin çeşitli etkenlere bağlı kirliliği,havanın egzoz dumanına maruz kalması,oksijenin yeterli bir şekilde alınmaması ve fabrikaların fazla olduğu bir şehirde yaşamak,hızlı yaşlanmak için ana sebeptir. Özellikle trafikte egzoz dumanlarını içe çekmek ve kötü dumanı solumak bütün canlı hücreleri olumsuz yönde etkileyerek,azalmasına neden oluyor. Hücrelerin zara görmesi yaşlanmak için önemli bir nedendir. Hücrelerin canlı ve diri olması demek daha sağlıklı,genç ve uzun bir ömür demektir. Bu nedenle çevre ve hava kirliliğine neden olan her durum hızlı yaşlanma sebepleri arasında yer olur. Mümkün oldukça doğa ortamlarını,ağacın ve yeşilliklerin fazla olduğu yerleri tercih ediniz. Oksijeni sağlıklı ortamlardan sağlayarak,gençlik yaşınızın uzun sürmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yaşlılığı Hızlandıran 6 Zararlı  Madde4- Sigara– Alkol Tüketmek : Sağlığı en çok bozan bu zararlı maddelerin alınması vücudun bütün vitamininin kaybolması demektir. Sigara sadece akciğerleri bitirmiyor. Bütün çalışan sağlıklı organlarında bozulmasına neden oluyor. Bile bile kendiniz zehirlemeyi tercih eden insanlar,erken ölüyor. Bir de ciltleri her zaman mat ve sarıdır. Dişleri sağlıksızdır. Sürekli öksürür. Balgamı hiç bitmez. Gözlerinin feri gider. Saçları hızlı dökülür. Kalbi sağlıklı çalışmaz. Alkol tüketen birininde bilinci hep kapalıdır. Sürekli sarhoş ve boş yaşar. Yedikleri asla yaramaz. Erken yaşta siroza yakalanır. Kısacası bu risk içeren ve sağlığı bozan zehirli maddeler,hızlı yaşlanmak için en etkili nedenler arasında yer alır.

Yaşlılığı Hızlandıran 6 Zararlı  Madde5- Asitli İçecekler İçmek : Kola ve benzeri asitli içecekler cildin bütün enerjisini bitiriyor. Gençlik hücreleri hızlı zarar görerek,erken yaşta hızlı bir şekilde yaşlanmalara neden oluyor. Asitli içecekler,sirkeler vücudun sağlığını bozmaya yetiyor. Kolayı fazla tüketmek,mide hazımsızlıklarına yol açıyor. Çeşitli gaz problemleri ve ciltte istenmeyen alerjilerin hızlı bir şekilde gelişmesine neden oluyor. Kısacası asitli yiyecek ve içecekler erken yaşlanmaya neden oluyor.

Yaşlılığı Hızlandıran 6 Zararlı  Madde6- Trafik ve Stres Hızlı Yaşlanmaya Neden Oluyor : İstanbul ve kalabalığı fazla olan büyük şehirlerde ,trafik stresi her zaman hızlı gelişir. Özellikle en çok aktif olan erkekler araba kullanırken trafiğin yoğunluğuna gelemezler. Çabuk öfkelenirler. Stres bu durumlarda hiç sağlıklı değil. Çabuk ve hızlı yaşlanma sebeplerinden birisi araba kullanırken,trafiğe yakalanmaktır. Her türlü stresten mümkün oldukça uzak durmanız gerekir. Çünkü stres en erken yaşlılıktır. Çabuk hastalanır,çabuk çökersiniz. Mümkün oldukça sabırlı olun ve stresi azaltan durumların içinde yer alın. Mesela araba kullanırken o an trafiğin stresine kafa yormayın. Ruhunuzu dinlendirecek,size iyi gelecek müzikler dinleyin. Bu sizin bu stresten arınmanıza yardımcı olacaktır. Yaşlanmayı hızlandıran 6 önemli maddeden sizlere bahsettik. Sağlıklı,mutlu günleriniz daim olsun. Esenlikle kalın.

Kaynakça:
milliyetblog.com.tr

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.