Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ronnie James Dio Kimdir?

0 420

dio

Dio, 10 Temmuz 1942 tarihinde, Portsmoth, New Hampshire, A.B.D.’de dünyaya gelmiştir. Asıl ismi Ronald James Padavona olan Dio, İtalyan asıllı bir ailenin tek çocuğudur.

Müzikle erken tanışan Dio, lise yıllarında, rock müzikle yüz göz olmadan önce trompet ve korno çalıyordu. Lise yıllarında dahil olduğu The Vegas Kings adlı grupta bas gitar çalan Dio, kısa sürede grubun lideri konumuna geldi ve grubu Ronnie And The Red Caps isim değişikliği ile yeniden adlandırdı ve şekillendirdi. Ronnie And The Red Caps, 1958 yılında, Rob Records imzalı ilk kaydı piyasaya sürdü. Cortland City School’dan 1960 senesinde mezun olan Dio, hayatını tamamen müziğe adamaya karar verdi.

Grubunun adını bir kez daha değiştiren Dio, 1961-1967 yılları arasında, yeni adıyla Ronnie Dio and The Prophets olan grubuyla beraber birçok single ve birde albüme imza atarak kendisini kanıtladı. İtalyanca Tanrı anlamına gelen Dio lakabını, bu grupla beraber çalıştığı dönemde kullanmaya başlayan genç sanatçı, daha sonraları Dio lakabını isim olarak kullanmaya başladı.

1967 yılında Ronnie Dio and the Prophets’in dağılmasının ardından, ilk olarak Electric Elves, daha sonra ise Elf olarak adlandırdığı yeni grubunu kuran Dio, 1969 yılında alt grup olarak katıldığı Deep Purple konserinin sonrasında, Deep Purple’ın gitaristi olan Ritchie Blackmore’un ilgisini çekmeyi başardı. Kendi gruplarından ayrılan ikili, Rainbow adını verdikleri efsane grubu kurdu.

İlk albüm 1975 yılında çıktı. Rainbow, kısa sürede büyük bir hayran kitlesi oluşturdu, fakat Blackmore’un grubu daha popüler olmak adına finansal isteklerini öne çıkartması üzerinde Dio grubu terketmiştir. 1975 yılında, eski vokalleri Ozzy Osbourne’un gruptan ayrılmasının ardından Black Sabbath’a transfer olan Dio, bu grupla birlikte çıktığı konserlerde, ileriki yıllarda metal müziğin simgesi haline gelecek olan ”Devils Horn” simgesini kullanmaya başladı. Daha sonraki yıllarda yaptığı açıklamalarda büyükannesinin kötülüğe karşı yaptığı bir koruma işareti olarak tanımladığı Devils Horn, Dio’ya ait bir simge olarak sevenleri tarafından kabul gördü.

dio3

Dio, Black Sabbath ile beraber Heaven and Hell, Mob Rules ve Dehumanizer isimli 3 adet albüme imza atmıştır. 1982 yılında, Black Sabbath’dan ayrıldıktan sonra kendi grubunu kuran başarılı müzisyen, gruba da kendi adını verdi; DIO. Bu grupla birlikte 1982-2010 yılları arasında toplam on albüm’e imza atan Dio, aynı anda grubun devamlı olarak görev alan tek elemanı haline geldi. DIO grubunda geçen süre içerisinde Vivian Campbell, Vinny Appice, Jimy Bain ve de Simon Wright’ın da aralarında bulunduğu birçok ünlü isim yer aldı. 2009 senesinde, Black Sabbath’da beraber çalıştığı ekip arkadaşları Tony Iommi, Geezer Butler ve Vinny Appice ile beraber Heaven & Hell grubunu kuran Dio, bu grupla birlikte tek albümü olan The Devil You Know’u 28 Mart 2009 tarihinde piyasaya sürdü.

Ronnie James Dio, 16 Mayıs 2010 tarihinde, uzun süredir mücadele ettiği mide kanseri rahatsızlığından ötürü hayata gözlerini yummuştur. Karısı ve aynı zamanda menejeri olan Wendy Galaxiola tarafından basına bildirilen ölüm haberi, efsane’nin hayranlarını üzmüştür.

Yazar:Ali Ersoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.