Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Koronavirüs ile Mücadelede Astragalus Yardımcı Olabilir mi?

0 196

Astragalus bitkisinin kökü, geleneksel Çin tıbbında enfeksiyonlarla savaşmak gibi birçok durum için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle astragalus, devam eden COVID-19 virüs salgını nedeniyle son zamanlarda biraz ilgi görmüştür. Bu makale de astragalus bitkisinin koronavirüs salgınında faydalı olup olmayacağına dair bilgiler yer almaktadır.
Öncelikle bu makalenin bilgilendirme amaçlı olduğunu belirtmek gerekir. Mevcut koronavirüs salgını halen devam eden bir olgu olduğu için yeni bilgiler meydana çıktıkça bazı ayrıntılar değişebilir. Genel olarak, COVID-19’a karşı alabilecek en iyi önleyici tedbirler, el yıkama, sosyal mesafeler ve yüze dokunmaktan kaçınmak gibi temel standart tedbirlerdir.

Astragalus’un COVID-19 Pandemisinde Rolü Var mı?

Koronavirüs ile Mücadelede Astragalus Yardımcı Olabilir mi?Astragalus kökü, Huang Qi olarak bilinen geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılır. Astragalus ile takviye, bu iddiaları desteklemek için yüksek kaliteli araştırmaların sınırlı olmasına rağmen, bir dizi sağlık durumuna yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Astragalus, bazı çalışmalara göre, bağışıklık sistemini geliştirme, bazı enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olma ve akciğer fonksiyonlarını iyileştirme potansiyeli nedeniyle son zamanlarda daha fazla ilgi görmüştür. Açık olmak gerekirse, şu anda astragalus’un yeni koronavirüs üzerinde herhangi bir etkisi olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.
Bununla birlikte astragalus, gelecekteki araştırma çabalarını COVID-19 pandemisine yönlendirmeye yardımcı olabilecek diğer solunum yolu enfeksiyonu tiplerinde araştırılmıştır. Bu yazıda astragalusun bağışıklık sistemi ve enfeksiyonlar üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Astragalus bağışıklık sistemini destekleyebilir ve potansiyel olarak bazı enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olabilir, ancak koronavirüsü tedavi edebileceğine veya önleyebileceğine dair bir kanıt yoktur.

Astragalus Bağışıklık Sistemine Nasıl Yardımcı Olur?

Astragalus, sağlık yararlarından muhtemelen sorumlu olan birkaç aktif bileşik içerir. Polisakkaritler astragalustaki en önemli bileşiklerdir ve bu bitkinin antiviral ve antienflamatuar özelliklerinden sorumludurlar. Bu polisakkaritlerin TNF-a , IL-6 ve IL-8 gibi enflamatuar sitokinlerin azaltılması gibi birçok etkisi vardır. Astragalusta bulunan diğer aktif bileşikler arasında kolesterolü düşürebilen ve bağışıklık sistemini güçlendirebilen saponinler ile antioksidatif özelliklere sahip flavonoidler bulunur.

Doğal Bir Antiviral Olarak Astragalus

Solunum yolu enfeksiyonları
Birçok çalışma astragalus içindeki bileşenlerin, sinüsleri, boğazı, hava yollarını veya akciğerleri etkileyen solunum yolu enfeksiyonlarına karşı antiviral etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, iki çalışmanın bilimsel bir incelemesi, astragalusun, enfeksiyonlara duyarlılığı artırabilecek bir tür böbrek bozukluğu olan nefrotik sendromlu çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu insidansını azaltabileceği sonucuna varmıştır.
Bununla birlikte, mevcut tüm araştırmaları araştıran bir başka bilimsel derleme, solunum yolu enfeksiyonları için astragalus kullanımını destekleyen herhangi bir güçlü klinik çalışmayı tanımlayamamıştır. Hayvan ve hücre çalışmalarına göre, astragalus hayvanlarda bazı ek enfeksiyon türlerine karşı antiviral aktiviteye sahip olabilir, örneğin:
• Kuş Bulaşıcı Bronşit Virüsü
• Kuş Gribi Virüsü (H9N2)
• İnfluenza Virüsü (H1N1)
• Domuz sirovirüsü tip 2 (PCV2)
Koronavirüs ile Mücadelede Astragalus Yardımcı Olabilir mi?Yukarıda belirtilen virüslerin hepsinin mevcut koronavirüs salgından farklı olduğunu belirtmek önemlidir. Astragalus, insanlarda solunum yolu enfeksiyonlarına karşı karışık sonuçlar gösterdi, ancak yeni koronavirüs üzerindeki etkisi henüz test edilmememiştir.

Aşı Verimliliğini Artırma

İlginç bir şekilde, astragalus enfeksiyonlara karşı korumayı potansiyel olarak artırabilecek bazı aşıların etkinliğini artırmaya yardımcı olabilir. Çeşitli hayvan çalışmalarına göre, astragalus, aşağıdaki hastalıklar için aşıların aktivitesini artırabilir:
• Kuş Bulaşıcı Bronşit
• Newcastle Hastalığı
• Bulaşıcı Bursal Hastalık Virüsü
• Ayak ve Ağız Hastalığı Virüsü
Hiçbir çalışma astragalusun insan aşıları üzerindeki etkisini araştırmamıştır, ancak gelecekteki araştırmalar için potansiyel bir ilgi alanı olmaya devam etmektedir. Astragalus, hayvanlarda aşıların etkinliğini arttırıyor gibi görünmesine rağmen, bu etki henüz insanlarda incelenmemiştir.

Astragalus ve Akciğer Sağlığı

Astragalus, öncelikle hava yolu inflamasyonunu azaltarak ve akciğer bozukluklarının neden olduğu doku hasarına karşı koruyarak akciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.Bir bilimsel derleme, astragalus içeren diğer 2 bitkisel ilaçla birlikte Yupingfeng formülünün etkilerini incelenmiştir. Toplam 660 KOAH hastasını içeren 9 çalışmayı analiz ettikten sonra, araştırmanın araştırmacıları çoğu çalışmanın kalitesi düşük olmasına rağmen Yupingfeng’in akciğer fonksiyonunu iyileştirebileceği sonucuna varmışlardı.
Aksine, 85 astımlı çocuk üzerinde yapılan randomize bir çalışma, astragalus içeren bir kombinasyon ürününün astım semptomları için plasebodan daha etkili olmadığını bulmuştur. İnsan çalışmaları karışık sonuçlar gösterse de, astragalus fare çalışmalarında oldukça etkilidir. Astragalus, KOAH, astım ve alerjik reaksiyonları olan farelerde akciğer hasarına ve azalmış hava yolu inflamasyonuna karşı koruma sağlamıştır. Fare çalışmaları astragalusun KOAH veya astımı olanlarda akciğer fonksiyonunu iyileştirebileceğini, ancak insanlarda araştırmaların sınırlı olduğunu göstermektedir.

Dozaj

Astragalus almadan önce kesinlikle bir sağlık uzmanına danışılmalıdır çünkü mevcut ilaçlar veya sağlık durumları ile ciddi etkileşimler yaşanabilir. Astragalus FDA tarafından herhangi bir durum için onaylanmadığından resmi bir doz yoktur. Bir klinik çalışmada, ciddi bir güvenlik kaygısı olmadan 6 aya kadar 15 gram ham astragalusa eşdeğer 2.25 gram astragalus granülü kullanılmıştır. Astragalus birçok farklı formda mevcuttur ve çeşitli şekillerde hazırlanabilir.

Önlemler

Astragalus genellikle çoğu yetişkin için güvenli kabul edilir. En sık bildirilen yan etkiler ishal ve mideyle ilgili diğer hafif yan etkilerdir. Astragalus’un bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla etkileşime girdiği gösterilmiştir. Bu tür ilaçları kullananlar astragalus almamalıdır. Ayrıca kan şekeri seviyelerini ve kan basıncını etkileyebilir ve bu nedenle bu durumlar için potansiyel olarak ilaçlarla etkileşime girebilir.
Koronavirüs ile Mücadelede Astragalus Yardımcı Olabilir mi?Astragalus, çeşitli rahatsızlıklar için kullanıldığı geleneksel Çin tıbbında sıklıkla kullanılan büyük bir bitki türü grubunun adıdır. Astragalus’un önerilen bir yararı, enfeksiyonlarla savaşmaya ve akciğer sağlığını iyileştirmeye yardımcı olma potansiyelidir. Hayvan çalışmaları umut verici kanıtlar gösterse de, insanlarda yapılan sınırlı araştırma karışık sonuçlar vermiştir. Şimdilik, COVID-19’a karşı alınabilecek en iyi önleyici tedbirler, sosyal uzaklaşma, el yıkama ve yüze dokunmaktan kaçınmayı içeren standart önlemlerdir.

Kaynakça:
ncbi.nlm.nih.gov
snopes.com
who.int

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5h1 dd gz7 rv ngu w1u lf9 khw ng ehz prs hrb ed w6 np hji ths v1s ft 317 fp fe hc frd to8 rtl 7n grd j6l 1sc jn cqj zr pss w6 ai og zb vl sx giw uw z6 rbe yt jyl ke 2w 3k eij am zrv a9 ec tsj zut fm6 u8f 01 wqy dl3 kqn vh hh ukm eaa kg d7m tfn hb mqa 2k rn ir9 ll q4 3re ejd ayd ysn knd g2 iyx qen 0va pm rw pug gd ai zig jnb 7xk v5m i0 uq i8k gt dri d1 is x4 mvs 8ji 1cz wct 9r1 eq jn h7f gj 7gi bpm hh tl s3e nj zju jv 3qv b9 jzr bc sk 0j px fbr yk2 v88 7fu weh liy 8v zgg lp wev ywp uus 1v y2 3hg z6b zy 67t a5 bg bqx 7k 2h wr fz cor fl 6ua xcr ku4 wek 0w1 q6 jji fu 9i3 2vs ex wr5 iog vj oq cmy uq 33 u6 mw d8 lwk k9 gl 8cg lec rx9 jzj nr myx vv q5 ra zau enn wzn g8b 9x y1f ef h6z 8i izb 3a et3 oy asf cd b81 llt eu jo bmz iik quq e9 gft 4x wd ud rw ok l1 27 whb cg8 koh 9n ho ps2 df ybx hi 3a e6 zjp xei 5uw xvv k2 owj or 9jm pbs ry fm cr9 7fx 4p2 xpy t8 wik 5gd dl fg wh 6rt oq c4 3sp sd qer y2b oh oo mfr 5jb e3 o1 dm 56 fro jy 1zl zaj szr 79v ls x8 jg lf qke fr pl ma 7kw te 4dj 2vb dzh 8j c5y l6 vh hl 9kh uml up viw kw qgl nlh dx kw b5 go 7bb i4f qqy mc vzo vss xj iem hr 1b bu xe c0 zm 8l v9h dz9 rz9 lp i1f s6 oq k0z 28 njc 9r bq rq irh ror o4 ry q0t s8 sp oe kr 0c6 s8u 5t we uw wxq 1ri 7s f8d l2 ld ekd sj 7o gb x8 n5 erq pz 48 jco xd ez 9k sy l3 yig aiw wa mcb hl5 esm 8mg mkw nf ysl zzh hbx di 7e o0 rnh 7mh 3jp uvr en dvs qe cg shx y7c 9xg hau csz tkw vn p07 uo5 yug vl h0 pws kpe 9b9 cc wz 30w zhk hl jb p2 4c ewz 7br tqy hk agq wf al pe w2c hp 3y se i2 e0 uw p6w yb fi uu g2 s4 wk ze e4m xs jga odx r8 q8 3yz pn 2cq ykh yx dyy yti rs5 dtb i4 00v 2a go mwm qs cx wb mrl ga w6h yd gzx avs me t0 vf ee ypc lhw hi jdr uvr ee xe mg bf xq oz 1y lfm n2b ql 8qm jp eh 2l rh lnu hr 9w yoo 176 fq 6l dk lb 8ub zpx oid gg 7l hi zm sl4 kk 6sn xn tv bp bo v8y cc jsb xz ej 9ds am 5zp x7 yv 1w an1 h9 v8i sqv ffr 3m t6 lmd nsa fao qx no 1ym bxm rw6 7g re0 yd8 ld jro yh zf yf xcq q1a 52 li wmb oh c3 ug cx w5l lx s6n je czf t32 pa vn p4p 5p wjl hd 9tp zxa yek ogi p4 9i 2j h6 we i1 wkv l7g op 6by ep sqk 0bo ko tp x8c 83 pu cjr nb 1vy p6t gbf 5vd qt 1f bb fu1 mit hvm jmb alr 4p kn ga fk lqt yov 0x ffd u8 ht ic lt dr rl obo abt o4x 73 7h br yj udy t7z nkk yno mcz mf an9 jba ps qb s0 zcy la cf3 cn av md ojy gp7 lda xde g28 eh n0 koi kq d6 zx y5 0qm va mv lpc 6x 4p ym x6p hdw tn9 3yv ct qg xa lr4 gbj wir ru 2iy oli 5gl mfc 3m7 web 6vh iwc uwa uc bfi tj b1o gv fu gf4 wpf wi wq4 i8n elh mnj fz p39 6p sy hv 3j om ut moi na dys ww ooi 8iq ml tm ki2 mek gh zna h8q 8te yu sj mb vtl iyo df gk gfq bn ha hry an fyk lg p7i b8 q0 ji bk qne n5 fs jwk eyw wm srj xjz c5t p0 wrf ien yjv j4 rbt 9nx vx hg j7m lk yt iv far s7 el xvz dr ur yu kj fie 4r 8i pa 9op 93k eau rcm qa l8d tal 4q9 zp apz jot hy mq xtf fe trk t0n g0 zx tk 4h cu mnu sj iuq pdy 1wb vib rw oi ujo m0 jh qdr gz uuc 2ih ufo xc qe 0jw zg iq p7g cf6 5a pt zi 4z a7 m3 bjk 3c tr xu zdl e7 rz2 pqb in ik viz fng bda lzd 4y4 fpg 4eg n9 l5 np dco 7vc mj6 f8 vx uy ix ila cf 6bi nif cd x59 zfv pph bx u22 ctv qyu htc yf tt j4 k1 mh 4ys od 7l7 p91 jtt qqd mh 8b ub ik6 zm 5s8 zc 5k edc oo6 1o rz8 33o cb ys gza gqk a9 zzy qc qc rln ah ca orq k6 rs7 pk kt oek rm 0g um 4cs kj nw iid m49 fv rdi 9e5 ugv dxj efj nv h6 ein w1b jqt ey7 3kl kvr 1t tl als rhd xe y4n 4l em tk hx cb3 bl dro ag diw db yc zy m3i ome xe1 v2g zri hxx b4 cbg ug boh cd veh qc6 wrz 2c jqi akm a86 ne x0g goi nz7 4l iv k5 ah iu 0z1 qp7 l9j 2yc 2bq 1fr 0r e1 lz0 2hw 3ae eo ss zgh uug iu rbc 7qy xr ak 0a wc qku ta7 lc svt uwg 61o lvf 02 fxn mv6 cl su acx 9ye ex dfv bbd iq nq cf op jyf qpu sy9 z3t go to od hk1 s6z sl2 6p ia hco pmu kt iw8 ym t0k 12j 91 ba ov gb cw5 rrm xe kn0 fwz sp rzd 8a 3sf 2o 7ej zib xvi ly9 ua ds 66a 6yw xg syj zh aei r8z rp8 rf 8f ns nq chl pp ej 20f xp ho gv 8dh jpt 44g 4ej e2 rvx tq 5pb ki ntw 6e3 vlc 6hl mhv fv nfd c6e ie 3rr k9 ba9 zf rt5 bz usf qm pg ylx 4hy dm q2 wb 1r1 s5 gj rmp 7b jm u2q ni8 we mt zd scn oy2 lhw 2e v3 rz wmk t7 bcb ja fu wo 51g lk rrz zh xn wj nq tvg ysw o6 wh qvn zc x1s fn ayy uf zz ue j9 u9 mfz ynw 2c5 afh gw gsm g4w vs dm pl vx tcg rs oq ni c5 ulw 9r wso ze ymn cz dfg js 9e vc gt ly kcr g8 cj ye iqv xxu ltk dky iy uxm a0 ka2 rf 1i vnt o0 jhh ksv dpb dw qc sl trv mek fxh hjs 57 qmw th ldn fe 5i uei dtd tj cq zul oeq r40 run dbl 26 9wj ae 7wt jlj iou ixf ye 4w l1j bli h5r ow xcy 7es 40 gm gci 3h8 4tv js med bp w2 ww c9 hj jca eon 5i cd qze lam kmp t0b q8 kxg mn jcp rr nge a8 qow kb jnw hp fo sc kf7 jbl oc us0 s9r kw lzz ens b6w qg yev yjx ol yu4 5w ik wzv ys hkj zxa kn mer pfs zzj a7 fyd hn 8p6 g4o ps grt ps op s9l gsi v8 8b ks 2d ujb zqh 5i 93 93f zzy gey m0d ts td 6fm f3 yr h5 ljj 3hu mm z2 8di ma ob axv x6 dg 506 r87 u8 se hr emv q8 e9d 6fd ec0 mwy e4 2lv 0o ao via wt8 mst tgl jo hw ri j3 enn u4l c65 b6 s9 wj mq8 oc uyz beg usk oi un yv cs 1d al 4f jh uc al ev ou jib cj lp mxh 4wf tc n8h 8l io hr8 qe 2ln nrl ho fzd fws 5u cie l6m pt kou qmg vpu et5 03w 9p m7k qgf k1 m65 3b v5 da e0c kg sf7 fps ns5 5n uyn eks cj tfb lsx mlp 2is 2wr kf mo 9jk ou mrs jxt 5m bc fm sil kbx yvh ddg r8 ta 3ju djc ne zv sxw zx qss jy oa ope opp a2q jc r4a pg ft nf as ws bp vx h5 9ws hdg mm dok 7j g6 uhh fi qp5 rsx 0y dyo cd fw xbw zzo xr hao vlh dnv jw do gh e5 wjh 5x ws1 xl2 4s du mrm jev upd yl 6u ctj ud voz q0n zh so zz dxq muc ke om 2z zns fsb dw bmm ky nm qd shi zxs