Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Koronavirüs ile Mücadelede Astragalus Yardımcı Olabilir mi?

0 5

Astragalus bitkisinin kökü, geleneksel Çin tıbbında enfeksiyonlarla savaşmak gibi birçok durum için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle astragalus, devam eden COVID-19 virüs salgını nedeniyle son zamanlarda biraz ilgi görmüştür. Bu makale de astragalus bitkisinin koronavirüs salgınında faydalı olup olmayacağına dair bilgiler yer almaktadır.
Öncelikle bu makalenin bilgilendirme amaçlı olduğunu belirtmek gerekir. Mevcut koronavirüs salgını halen devam eden bir olgu olduğu için yeni bilgiler meydana çıktıkça bazı ayrıntılar değişebilir. Genel olarak, COVID-19’a karşı alabilecek en iyi önleyici tedbirler, el yıkama, sosyal mesafeler ve yüze dokunmaktan kaçınmak gibi temel standart tedbirlerdir.

Astragalus’un COVID-19 Pandemisinde Rolü Var mı?

Astragalus kökü, Huang Qi olarak bilinen geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılır. Astragalus ile takviye, bu iddiaları desteklemek için yüksek kaliteli araştırmaların sınırlı olmasına rağmen, bir dizi sağlık durumuna yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Astragalus, bazı çalışmalara göre, bağışıklık sistemini geliştirme, bazı enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olma ve akciğer fonksiyonlarını iyileştirme potansiyeli nedeniyle son zamanlarda daha fazla ilgi görmüştür. Açık olmak gerekirse, şu anda astragalus’un yeni koronavirüs üzerinde herhangi bir etkisi olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.
Bununla birlikte astragalus, gelecekteki araştırma çabalarını COVID-19 pandemisine yönlendirmeye yardımcı olabilecek diğer solunum yolu enfeksiyonu tiplerinde araştırılmıştır. Bu yazıda astragalusun bağışıklık sistemi ve enfeksiyonlar üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Astragalus bağışıklık sistemini destekleyebilir ve potansiyel olarak bazı enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olabilir, ancak koronavirüsü tedavi edebileceğine veya önleyebileceğine dair bir kanıt yoktur.

Astragalus Bağışıklık Sistemine Nasıl Yardımcı Olur?

Astragalus, sağlık yararlarından muhtemelen sorumlu olan birkaç aktif bileşik içerir. Polisakkaritler astragalustaki en önemli bileşiklerdir ve bu bitkinin antiviral ve antienflamatuar özelliklerinden sorumludurlar. Bu polisakkaritlerin TNF-a , IL-6 ve IL-8 gibi enflamatuar sitokinlerin azaltılması gibi birçok etkisi vardır. Astragalusta bulunan diğer aktif bileşikler arasında kolesterolü düşürebilen ve bağışıklık sistemini güçlendirebilen saponinler ile antioksidatif özelliklere sahip flavonoidler bulunur.

Doğal Bir Antiviral Olarak Astragalus

Solunum yolu enfeksiyonları
Birçok çalışma astragalus içindeki bileşenlerin, sinüsleri, boğazı, hava yollarını veya akciğerleri etkileyen solunum yolu enfeksiyonlarına karşı antiviral etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, iki çalışmanın bilimsel bir incelemesi, astragalusun, enfeksiyonlara duyarlılığı artırabilecek bir tür böbrek bozukluğu olan nefrotik sendromlu çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu insidansını azaltabileceği sonucuna varmıştır.
Bununla birlikte, mevcut tüm araştırmaları araştıran bir başka bilimsel derleme, solunum yolu enfeksiyonları için astragalus kullanımını destekleyen herhangi bir güçlü klinik çalışmayı tanımlayamamıştır. Hayvan ve hücre çalışmalarına göre, astragalus hayvanlarda bazı ek enfeksiyon türlerine karşı antiviral aktiviteye sahip olabilir, örneğin:
• Kuş Bulaşıcı Bronşit Virüsü
• Kuş Gribi Virüsü (H9N2)
• İnfluenza Virüsü (H1N1)
• Domuz sirovirüsü tip 2 (PCV2)
Yukarıda belirtilen virüslerin hepsinin mevcut koronavirüs salgından farklı olduğunu belirtmek önemlidir. Astragalus, insanlarda solunum yolu enfeksiyonlarına karşı karışık sonuçlar gösterdi, ancak yeni koronavirüs üzerindeki etkisi henüz test edilmememiştir.

Aşı Verimliliğini Artırma

İlginç bir şekilde, astragalus enfeksiyonlara karşı korumayı potansiyel olarak artırabilecek bazı aşıların etkinliğini artırmaya yardımcı olabilir. Çeşitli hayvan çalışmalarına göre, astragalus, aşağıdaki hastalıklar için aşıların aktivitesini artırabilir:
• Kuş Bulaşıcı Bronşit
• Newcastle Hastalığı
• Bulaşıcı Bursal Hastalık Virüsü
• Ayak ve Ağız Hastalığı Virüsü
Hiçbir çalışma astragalusun insan aşıları üzerindeki etkisini araştırmamıştır, ancak gelecekteki araştırmalar için potansiyel bir ilgi alanı olmaya devam etmektedir. Astragalus, hayvanlarda aşıların etkinliğini arttırıyor gibi görünmesine rağmen, bu etki henüz insanlarda incelenmemiştir.

Astragalus ve Akciğer Sağlığı

Astragalus, öncelikle hava yolu inflamasyonunu azaltarak ve akciğer bozukluklarının neden olduğu doku hasarına karşı koruyarak akciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.Bir bilimsel derleme, astragalus içeren diğer 2 bitkisel ilaçla birlikte Yupingfeng formülünün etkilerini incelenmiştir. Toplam 660 KOAH hastasını içeren 9 çalışmayı analiz ettikten sonra, araştırmanın araştırmacıları çoğu çalışmanın kalitesi düşük olmasına rağmen Yupingfeng’in akciğer fonksiyonunu iyileştirebileceği sonucuna varmışlardı.
Aksine, 85 astımlı çocuk üzerinde yapılan randomize bir çalışma, astragalus içeren bir kombinasyon ürününün astım semptomları için plasebodan daha etkili olmadığını bulmuştur. İnsan çalışmaları karışık sonuçlar gösterse de, astragalus fare çalışmalarında oldukça etkilidir. Astragalus, KOAH, astım ve alerjik reaksiyonları olan farelerde akciğer hasarına ve azalmış hava yolu inflamasyonuna karşı koruma sağlamıştır. Fare çalışmaları astragalusun KOAH veya astımı olanlarda akciğer fonksiyonunu iyileştirebileceğini, ancak insanlarda araştırmaların sınırlı olduğunu göstermektedir.

Dozaj

Astragalus almadan önce kesinlikle bir sağlık uzmanına danışılmalıdır çünkü mevcut ilaçlar veya sağlık durumları ile ciddi etkileşimler yaşanabilir. Astragalus FDA tarafından herhangi bir durum için onaylanmadığından resmi bir doz yoktur. Bir klinik çalışmada, ciddi bir güvenlik kaygısı olmadan 6 aya kadar 15 gram ham astragalusa eşdeğer 2.25 gram astragalus granülü kullanılmıştır. Astragalus birçok farklı formda mevcuttur ve çeşitli şekillerde hazırlanabilir.

Önlemler

Astragalus genellikle çoğu yetişkin için güvenli kabul edilir. En sık bildirilen yan etkiler ishal ve mideyle ilgili diğer hafif yan etkilerdir. Astragalus’un bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla etkileşime girdiği gösterilmiştir. Bu tür ilaçları kullananlar astragalus almamalıdır. Ayrıca kan şekeri seviyelerini ve kan basıncını etkileyebilir ve bu nedenle bu durumlar için potansiyel olarak ilaçlarla etkileşime girebilir.
Astragalus, çeşitli rahatsızlıklar için kullanıldığı geleneksel Çin tıbbında sıklıkla kullanılan büyük bir bitki türü grubunun adıdır. Astragalus’un önerilen bir yararı, enfeksiyonlarla savaşmaya ve akciğer sağlığını iyileştirmeye yardımcı olma potansiyelidir. Hayvan çalışmaları umut verici kanıtlar gösterse de, insanlarda yapılan sınırlı araştırma karışık sonuçlar vermiştir. Şimdilik, COVID-19’a karşı alınabilecek en iyi önleyici tedbirler, sosyal uzaklaşma, el yıkama ve yüze dokunmaktan kaçınmayı içeren standart önlemlerdir.

Kaynakça:
ncbi.nlm.nih.gov
snopes.com
who.int

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.