Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ruanda Cumhuriyeti

0 184

7707_informacoes-ruanda-2Ruanda Cumhuriyeti 11 milyon nüfusa sahiptir. Başkenti Kigali olan Ruanda Cumhuriyeti’nin yüz ölçümü 26.338 km karedir. 1 Temmuz 1962 yılında Belçika‘dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Yönetim biçimi Başkanlık Tipi Cumhuriyet olan Ruanda Cumhuriyeti’nin konumu Orta Afrika, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda yer alır. Sınır komşuları, Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya ve Uganda’dır. Bu ülkede Fransızca ve İngilizce (Resmi), Kinyarwanda ve Kiswahili (Shawili) dilleri konuşulmaktadır. Dini yapı olarak %53 Katolik, %20 Protestan, %11 Adventist, %5 ile %15 arası Müslüman, %4 Ateist, %10 yerel inanışlara mensup olanlardan oluşur.

13 bölgesi bulunan Ruanda Cumhuriyeti’nin bölgeleri, Butare, Byumba, Cyangugu, Gikongoro, Gisenyi, Gitarama, Kibungo, Kibuye, Kigali, Rurale, Kigali-ville, Umutara, Ruhengeri’dir. İklimi liman iklimidir. Çoğunlukla yeşil yayla ve tepelikler mevcuttur. Arazi genellikle dağlıktır.

Doğal kaynakları, Altın, kalay, tungsten, metan, hidro enerji, işlenebilir arazidir. Doğal afet alanları olarak periyodik kuraklıklar ve volkanik aktiviteler mevcuttur. Çimento, tarım ürünleri, meşrubat, sabun, mobilya, ayakkabı, plastik ürünler ve sigara alanlarında endüstriyel aktiviteleri vardır. Tarım ürünleri olarak kahve, çay, pyrethrum, muz, fasulye, patates, çiftlik hayvanları alanında gelişim sağlamıştır. Diğer ülkelere kahve, çay, deri ve kalay ihracatı yapmaktadır. Para birimi ise Rwanda Frankı’dır.

Yazar:Gökhan Ünal

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.