Mezenter Nedir?

Sindirim sistemimizde yeni bir organ geçtiğimiz günlerde keşfedildi. Bu organın adı mezenter. Mezenter ne işe yarar sorusunun cevabı henüz bulunamamış olsa da mezenter, ilerleyen günlerde birçok sindirim sistemi hastalığının tedavisinde anahtar bir rol oynayabilir.

Şimdiye kadar anatomi alanında yapılan çalışmalar bu yapının önemsiz bir yapı olduğunu açıklıyordu. Ancak şu günlerde yapılan araştırmalar mezenter organının karnı bağırsağa bağlayan bir organ olduğunu açıklıyor.

Mezenter

Mezenter, iç organlarımızı bir arada tutan karın boşluğu astarı olan, peritonun iki katıdır. Mezenter, bağırsaklarını karın duvarına bağlayan peritonun bir parçasıdır. Periton ise, karın duvarını çizen dokudur. Aynı zamanda periton midenin içindeki organları örtüyor ve koruyor. Mezenter ise yağ dokusundan oluşmaktadır.Bazı durumlar mezenter dokusu iltihaplanabilir veya yaralanabilir. Bu gerçekleştiğinde, küçük veya kalın bağırsak etkilenebilir ve durumdan mustarip olan kişi karın ağrısı ve diğer belirtiler yaşayabilir. Sklerozan mezenterit olarak da bilinen yara izi ya da iltihaplanmanın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, ilk olarak 1924 yılında tıbbi bir bulgu olarak kaydedildi.

Yeniden yapılan sınıflandırma ile organlarımızın toplam sayısını 79’ a çıkmış oluyor.

Çok yeni bir organ olan mezenterin bağırsak, vasküler, endokrin, kardiyovasküler ya da immünolojik sistemlerin bir parçası olarak görüp görülmeyeceği çok açık değil diyen bilim adamları bu organın saydığımız sistemlerin çalışmasında önemli rollere sahip olduğunu tahmin ettiklerini dile getiriyor.

Mezenter organının etkileri hematolojik, immünolojik, endokrin, metabolik ve diğer seviyelerde araştırılmaktadır. Mezenterin fonksiyonel birimi bilinmemekle birlikte arklı bir hücre tipinin işlevselliğinden öncelikli olarak sorumlu olup olmadığı sonucu ilerleyen günlerde ortaya çıkacaktır.

Yazar: Enes Eker

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar