Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İdrardaki Protein Nasıl Azaltılır?

0 1.222

7687_bobrekİdrarda protein bulunması genellikle böbrek problemlerinin bir göstergesidir. Bu nedenle, altta yatan böbrek sorununun tedavisi idrardaki proteini azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu yazımızda bu durumun belirtileri, katkıda bulunan faktörler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Böbreklerimiz önemli maddeleri ve besin ögelerini koruyarak vücudumuz için hayati bir fonksiyon üstlenirler. Ayrıca böbreklerimiz vücuttan idrar olarak atılan fazla su ve atık maddeleri süzmektedir. Böbreklerimiz her gün 120-150 litre kanı 1-2 litre idrar üretmek için süzerler. “Proteinüri” kelimesi idrarda anormal miktarda proteinin varlığını ifade etmektedir. Normal şartlar altında kanda bulunan proteinler böbrekler tarafından geri emilir, çünkü bu proteinler insan vücudunun sağlıklı işleyişi için gerekli maddelerdir. Proteinler genellikle glomerüllerden (kanı idrara süzmek için gerekli tübüler bir yapı) geçmek için fazla büyüktür. Eğer glomerül hasarlanırsa kanda bulunan proteinler idrara sızabilir böylece, proteinüriye yol açabilir. İdrarda protein bulunması, olası bir böbrek enfeksiyonunun veya hastalığının genel bir göstergesidir. Bu nedenle proteinüriyi tedavi etmek için altta yatan enfeksiyon ya da böbrek hastalığı çözülmelidir.

Proteinüriye Katkıda Bulunan Faktörler:

-Polikistik böbrek hastalığı, böbrekler içinde sıvı dolu kistlerin oluşması ile karakterize kalıtsal bir hastalıktır. Bu durum, aynı zamanda kişide hipertansiyon gelişme riskini arttırmaktadır. Bu hastalık ayrıca böbrek yetmezliğine ilerleyerek, kişiyi proteinüriye duyarlı hale getirebilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonu da bu duruma sebep olabilir.

-Diyabet, yüksek kan şekeri düzeyleri ile karakterize bir tıbbi durumdur. Kan şekeri seviyelerinin sürekli yüksek olması böbreklerde bulunan filtre sistemlerini strese sokabilmektedir. Bu filtreleme üniteleri hasar görürse, böbreklerin süzme görevlerini düzgünce gerçekleştirmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda protein molekülleri hasarlı glomerüllerden idrara sızabilir.

7687_protein-kacagi-neden-olur-1745-Hipertansiyon veya yüksek kan basıncı böbrek yetmezliğinin yaygın nedenlerinden biridir. Kan tarafından kan damarlarına uygulanan basınç çok fazla olduğunda böbrek damarlarını gerebilir, yaralayabilir ya da zayıflatabilir. Bu böbrek fonksiyonları üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olmaktadır.

-Bazı durumlarda idrarda bulunan proteinin yüksek düzeyde olması geçici bir durum olabilir. Soğuk ve sıcağa aşırı maruz kalma, duygusal ve fiziksel stres, hamilelik bu geçici protein yüksekliğine sebep olabilir.

Tanı ve Tedavi:

Köpüklü idrar ve ödem proteinürinin bir göstergesi olabilir. Bu belirtileri gösteriyorsanız, bir doktora danışmanız tavsiye edilir. İdrarda protein bulunması, idrar dipstik testi ile teyit edilebilir. Ayrıca “idrar albümin/kreatinin oranı” adı verilen başka bir test de idrarda bulunan albümin miktarını test etmeyi sağlar. Albümin kan plazması içinde bulunan ana proteinlerden biridir. Normal koşullar altında, bu oran 30 mg / g’dan daha azdır. Bazı durumlarda, bunlara ek olarak glomerüler filtrasyon hızı testi veya 24 saatlik idrar testinin böbrek fonksiyonlarını kontrol etmek için yapılması gerekebilir.

7687_proteinuriAltta yatan neden bu tanısal testlerin yardımı ile tespit edildikten sonra, uygun tedavi seçenekleri tavsiye edilebilir. İlaçlar, böbrek enfeksiyonu veya hastalığını tedavi etmede yardımcı olabilir. Yüksek tansiyon ve diyabet, böbrek sorunları için risk faktörleri olduğundan kişinin kan şekeri düzeyleri ve kan basıncının izlenmesi tavsiye edilir.

Diyabet hastaları diyetleri için gerekli değişiklikleri yapmalıdır. Ayrıca, düzenli olarak egzersiz yapmak da yardımcı olacaktır. Hipertansiyon sorunu yaşayan kişilerin ilaç tedavisi konusunda bir sağlık kuruluşuna danışmaları gerekir. Kan basıncının düşürülmesine yardımcı olan pek çok ilaç bulunmaktadır ayrıca tuzu azaltmak da bu konuda oldukça yardımcı olur.

Böbreklerin düzgün çalışıp çalışmadığını öğrenmek için düzenli aralıklarla albümin düzeylerinin ölçülmesi tavsiye edilir. Proteinürinin altında yatan neden tedavi edildikten sonra, protein düzeyleri normale dönmektedir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/how-to-reduce-protein-in-urine.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.