Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saç Nezlesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 1.061

Daha çok bayanlarda görülen, saç köklerinin iğne gibi batması ile belirti gösteren ve önün geçilmediği takdirde çok ciddi saç dökülme problemi ile karşılaşılan bir saç derisi rahatsızlığıdır saç nezlesi. Bu rahatsızlığın bayanlarda daha sık görülmesinin nedeni ise, saçlarının daha uzun ve sık olmasıdır.

SAÇ NEZLESİNİN NEDENLERİ
Saç Nezlesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?Halk arasında daha çok saç nezlesi olarak adlandırılan, saç derisinde kaşınma, yanma ve iğne ucu gibi ağrıya neden olan bu rahatsızlığın başlıca sebeplerinden birisi, saçın çok sıkı bağlanmasıdır. Saçların yukarıdan ya da aşağıdan sıkıca bağlanması, hem saç köklerinin hem de saç derisinin hava almasını engelleyip bu kısımların dengesini bozacağı gibi sıkıca bağlanma olduğu için, derinin çekilmesi ve saç köklerinin zorlanması durumuna da yol açabilir. Bu durumda saç köklerinde kopma ya da tamamen çıkıp dökülme meydana gelebilir.
Saç nezlesinin bir diğer nedeni de özellikle uzun saçlı bayanlarda saçların yıkandıktan sonra kurulanmamasıdır. Nasıl ki bir insan soğuk ya da rüzgarlı havalarda ıslanır ve kurutulmaz ise nezle olursa, saç derisi de aynı şekilde nezle olabilir. Soğuk hava ya da rüzgardan zarar gören saç kökleri, gücünü yitirip kaşınma ve dökülme problemi yaratabilirler.

Her gün saça fön çekilmesi ya da bol jöle ile şekil verilmesi de saç nezlesi rahatsızlığına neden olan faktörlerdendir. Fön ile verilen hava sıcak olsa bile saç köklerini ve deriyi oldukça rahatsız edip doğal dengesinin bozulmasına neden olacaktır. Saç köklerine ve derisine yakın sürülen jöle ya da benzeri kozmetik ürünler de saç derisinin sürekli soğuk olmasını ve dolayı ile saç köklerinin üşüyüp zarar görmesine neden olacaktır.

SAÇ NEZLESİNİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ
Saç Nezlesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?Halk arasında daha çok saç nezlesi olarak bilinen ancak rapunzel hastalığı ya da prenses hastalığı da denilen bu rahatsızlığın en belirgin özelliği, saç derisinde, özellikle kıl köklerinde ağrı ve yanma hissi olmasıdır. Eğer ilk fark edildiğinde önlem alınmazsa, ileri ki dönemlerde, saç diplerinde yara ve aşırı derecede dökülme ile sonuçlanabilir. Tıpta bir hastalık olarak nitelendirilmeyen ancak halk arasında sık sık karşılaşılan bu rahatsızlığın belli bir tedavisi ne yazık ki yok. Hastalığı önlemek ve kurtulmak için, hastalığa neden olan faktörleri ortadan kaldırmak gerekmektedir. Eğer belirtiler, rahatsızlık sebepleri ortadan kaldırıldıktan sonra da hala devam ediyor ve süresi bir haftayı geçti ise, hemen bir doktora başvurup saçlarınız daha çok dökülmeden önlem almalısınız.

Saç nezlesine yakalanmamak ya da yakalandıysanız kısa sürede kurtulmak için, saç sağlığı ve bakımına özen göstermek gerekmektedir. Banyo sonrası saçlar havlu ile kurutulmalı ve mümkünse iki üç saat dışarı çıkılmamalıdır. Eğer dışarı çıkmak gerekirse de o zaman önce havlu sonra da kısa ve uzaktan tutulan bir kurutma makinesi ile saçlar iyice kuruyana kadar fön çekilip o şekilde dışarı çıkılmalıdır. Özellikle bayanlar, saç modellerinde çok sıkı, saç derisini sıkacak ve gerdirecek modellerden ise, daha rahat modeller seçmeli, erkekler ise, jöle ve benzeri kozmetik ürünlerin kullanımını azaltmalıdır.

Yazar:YASEMİN PAKLACI

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.