Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hewlett-Packard Nasıl Bir Markadır?

0 226

Hewlett-Packard Nasıl Bir Markadır?Hewlett-Packard

ya da kısaca ”HP” olarak da bilinen bu marka, dünya üzerindeki en büyük kurumsal markalardan biridir. Bilgisayar teknolojileri alanında faaliyet gösteren bu ürün, son derece popüler olup, kullanıcıları tarafından benimsenmiş ender markalardandır. Bakıldığında Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin çok uluslu markalarından olan bu şirket, dünya üzerinde neredeyse bütün ülkeleri çok ciddi bir pazar payına sahiptir. Şirketin merkezi Birleşik Devletler’in California eyaleti sınırları dahilinde yer alan Palo Alto’dadır. Marka bilgisayarla ilgili olan neredeyse bütün teknolojik orta ve büyük parçalı ürünlerde çok hatırı sayılır bir konumdadır.

Hewlett-Packard Nasıl Bir Markadır?Bu anlamda PC, laptop, yazıcı, tarayıcı vs. alanlarda çok yüksek satış rakamları bulunan Hewlett-Packard, kalitenin ve makul fiyat anlayışının en önemli figür üreticilerindendir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan diğer birçok teknoloji firmasında olduğu gibi Hewlett-Packard’da da bir kamu eli söz konusudur. Başka bir ifadeyle marka, her ne kadar bağımsız olsa da, başarısı devletin garantisi altındadır ve dolayısıyla bir devlet malı olarak öne çıkar. Bu markanın geçmişi son derece köklüdür. Özellikle de bilgisayara denilirse Amerikan piyasası bu işin merkezinde yer alır. Dünyanın en eski bilgisayar üreticilerinden olan Hewlett-Packard’ın geçmişi II. Dünya Savaşı’nın öncesine kadar uzanır.

Hewlett-Packard Nasıl Bir Markadır?Başka bir ifadeyle resmi kuruluş tarihi 1 Ocak 1939 olan bu marka, neredeyse 80 yıllık tarihi ile halen de başarılı işlere imza atıyor olması sebebiyle, dünyanın en köklü bilgisayar üreticisi konumundadır. Adını her Amerikan şirketinde olduğu gibi kurucusunda alan marka, bizzat, kendisine hayat veren William Redington Hewlett ve David Packard’ın soyadlarından alan bu marka, bilgisayar donanımı, yazılımı, IT hizmeti ve danışmanlığı sunmasıyla günümüzde çok önemli bir öneme sahiptir. Kurulduğu dönemde ”Hewlett-Packard Company” olarak hizmet veren bu kurum, sonrasında iki ayrı şirket haline gelmiş ve de bu ilk şirket kapatılmıştır. Bu anlamda ortaya iki yeni şirket çıkmış ve de bunlara, ‘HP Inc.’ ve ”Hewlett Packard Enterprise” adı verilmiştir.

Hewlett-Packard Nasıl Bir Markadır?Şirketin aldığı bu kararla eski firmayı kapatması 1 Kasım 2015 tarihinde vücut bulmuştur. Amerikan şirketlerinin tarihini incelediğimizde hemen neredeyse hepsinin sıradışı bir öyküsü vardır. Çok zor şartlar altında kurulan Amerikan şirketleri daha sonrasında küresel bir güç haline gelen ve de piyasayı kasıp kavuran markalar olmuşlardır. Bunlar arasında yer alan Hewlett-Packard da kurulduğu dönemde günümüzde şirketin de merkezi olan Palo Alto şehrinde bulunan küçük bir araç garajında faaliyet yürütmeye başlamıştır. Bu anlamda ilginç bir şekilde bir diğer Amerikan markası olan Apple ile benzerlik taşıyan Hewlett-Packard, bu markadan da daha eskidir.

Hewlett-Packard günümüzde Türkiye de başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde aktif bir şekilde pazara sahip önemli markalar arasında yer alır. Bu anlamda eğer Hewlett-Packard bir ürün alma fikriniz varsa bu konuda hiç duraksamayın ve alın.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.