Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saç Boyasının Bıraktığı Leke Nasıl Çıkarılır?

0 1.133

7886_31Saçlarınızı boyarken evinizin çeşitli yerlerinde boya lekesi olmuş olabilir. Saçınızı boyarken cildinizde oluşan lekeleri çıkarmak için bir kabın içine bir miktar zeytinyağı koyun. Makyaj temizleme mendilini zeytinyağına batırdıktan sonra cildinizden saç boyası olan yeri boya lekesi çıkana kadar zeytinyağlı pamukla silin.

Cildinizde saç boyası olan yer fazla ise, saç boyası kurumadan önce hemen üzerine saç spreyi sıkın. Saç spreyi boyanın gücüne kırarak cildinize yapışmanızı önleyecektir. Saç boyasını çıkarmak için kullanılan yöntemlerden biri de bebek yağı ile boya lekelerini temizlemektir. Bebek yağı ile sıvı makyaj temizleyicilerden herhangi birini eşit miktarda karıştırın. Hazırladığınız karışıma bir bez batırarak saç boyası lekelerini temizleyebilirsiniz.

Saç boyasını çıkarmak için, cildiniz alerjiye kadar hassas değilse, aseton kullanabilirsiniz. Asetona batırdığınız temizleyici mendil ile boya lekelerini silin. Ancak bu işlemden sonra cildinizi hemen soğuk su ile yıkayın. Bu işlemden sonra cildinize nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar, lekelerde uygulayacağınız ilk adım, lekeli kumaşı veya giysiyi hemen içine beyaz sirke ve çamaşır deterjanı eklediğiniz ılık suya bastırmak olacaktır. Saç boyası lekesinin tamamen çıkmasını istiyorsanız, bir kovanın içine 2 çorba kaşığı çamaşır deterjanı ve bir bardak sirke koyun. Hazırladığınız suya lekeli kıyafeti koyun. Bir müddet bu suyun içinde beklettikten sonra lekeli kıyafeti makineye atıp yıkayabilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.