Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Muhtelif Yerlerdeki Kahve Lekesi Nasıl Çıkartılır?

0 273

Hanımların korktukları lekelerden biri de kahve lekesidir. Kahve lekesini çıkarmanın birçok yolları vardır. Ancak bu işin püf noktası kahve lekesi taze iken lekeye müdahale etmeniz gerekir. Kahve kumaşa ya da halıya döküldükten sonra derine inmemesi için hemen lekenin üzerine bir havlu bastırın.

7885_21Havlu kahvenin suyunu alarak lekenin dibe inmesine engel olacaktır. Lekenin suyunu aldıktan sonra ikinci aşama olan lekeyi çıkarma işlemine geçebilirsiniz. Lekelerde kural lekeye sıcak uygulamamak ve direk lekeyi çitilememektir. Lekelere sıcak uygulandığı zaman leke kumaşın derinine kadar iner. Lekeyi çıkarmak bir kat daha zorlaşır. Çitilendiği zaman ise leke daha büyük bir alana dağılacaktır.

Kahve lekesini çıkarmak için, doğal leke çıkarıcılardan biri olan karbonatı kullanabilirsiniz. karbonatı biraz su ile krem haline getirdikten sonra lekenin üzerine sürün. biraz beklettikten sonra bulaşık deterjanı ile ılık bir su hazırlayın. Hazırladığınız su ile kahve lekesini ovalayarak temizleyin.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkartılır, alternatif çözüm önerileri nelerdir, diye merak edenler için kahve lekesini çıkarmak için sirke ya da soda da kullanabilirsiniz. ikisi de leke çıkarma konusunda ustadır.

Kahve lekesini çıkarmak için sirke kullanmak isterseniz bir kovanın içine ılık su koyduktan sonra bir çay bardağı kadar sirke koyun. Hazırladığınız su ile kahve lekesinden eser kalmayıncaya kadar lekeyi silmeye devam edin. Sirke su ile karıştırıldığı zaman kokusu etrafa yayılmaz. Bu nedenle rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.