Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

0 761

Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Mantar,besin değerleri açısından yüksek besin maddeleri arasında yer alır fakat her mantar türü insanlar tarafından rahatça tüketilemez. Bazıları zehirli bazıları ise zehirli olmayan çayır mantarlarıdır.

Amatoksin ve zehirli çayır mantarı ülkemizde en sık rastlanan mantar zehirlenme türlerinden bazılarıdır. Mantar tüketiminde en fazla yapılan yanlış ise; Sıcak suda kaynatma işlemi ve suda bekletme işlemi. Unutmayınız ki; Bu işlemler zehirli olan bir mantarın zehrini almaz, bunun için satın aldığınız yeri ve marketleri iyi seçmenizi tavsiye ediyorum…

Belirtiler ve Bulgular Nelerdir?

Zehirli mantar tüketildikten birkaç saat sonra belirtiler meydana çıkmaya başlar. Şiddetli karın ağrıları,mide bulantısı, kusma, şiddetli derecede susama, vücudun soğuması, susama ,mantar zehirlenmelerinin başlıca belirtileri arasında yer almaktadır. Zehirlenmeler,mantar türlerine göre süre olarak farklılık göstermektedir. Bazı zehirli mantarların tüketiminden 2-3 saat sonra hastalık kendini meydana çıkarırken, bazı mantar türlerinden ise bu süre 12 saate kadar ulaşmaktadır. Klasik belirtilerin yanı sıra mantar zehirlenmeleri gün içerisinde vücudun kendini salması ile de ortaya çıkmaktadır. Aşırı halsizlik ve yazının başında da bahsettiğim gibi vücudun soğuması; Özellikle el ve ayakların üşümesi mantar zehirlenmelerinin öncesinde görülen belirtilerdir.

Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Dikkat Edelim:

Özellikle pazardan satın alınan mantarlar sağlıklı olması açısından daha fazla tercih edilmektedir. Taze olmaları ve denetlenmeleri sebebiyle bu tarz ürünler sağlığınız açısından herhangi bir risk taşımamaktadır fakat kırlardan toplayacağınız mantarlar insan sağlığı açısından büyük tehlike arz etmektedir. Bazıları sindirim bozukluğuna yol açabileceği gibi bazıları da ölümcül hastalıklara neden olabilmektedir. Bazı insanlarda bu bir keyif ve eğlence anlayışıdır.

Özellikle dedelerimiz bunu fazlasıyla yapar fakat sağlıklı olmadığını tekrar tekrar belirtelim. Bütün olan mantarlar ve taze olan mantarlar toplanabilir mantarlar arasında yer alır. Manavların yanı sıra süpermarketlerden satın alacağınız mantarlar da fazlasıyla sağlıklı ve güvenlidir çünkü beslenme konusunda hassas bir besin olan mantar birçok işlemden geçiriliyor ve denetleniyor.

Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Tedavi Süreci:

Teşhis sonrası ilk tedavi aşamasında hasta kusma eylemini gerçekleştiremiyorsa buna yardımcı olan ilaçlar kullanılır ve hastanın kusması sağlanır. Kaybedilen sıvı miktarı yine ilaçlar sayesinde sağlanır ve vücudun sıvı dengesi eski haline getirilir. Farklı zehirlenme tiplerine karşı farklı ilaç tedavileri uygulanır ve bu süreç bir hafta ile on gün arasında değişebilir… Hemoperfüzyon ve hemodiyaliz tedavisi uygulanır.

Mantar zehirlenmelerinde ölüm oranları çok yüksektir bu yüzden erken teşhis ve tedavi yöntemleri ayrı bir önem taşımaktadır. Mantar zehirlenmesinde en önemli olay az önce de belirttiğim gibi kusma işlemini hastaya rahatça sağlamaktır. Mide bu şekilde temizlendikten sonra gerekli tedavi doktorlar tarafından uygulanır.

Yazar:Ali Ersoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku