Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Salatalık Suyunun Faydaları Nelerdir?

0 702

5119_cucumber-water-waldorf-astoria-webSalatalık suyu bu yazın yeni modası olacak, özellikle sağlığı için yaşayanlar için. Sadece gazlı, kalori yüklü içecekler için harika, doğal bir alternatif olmayıp, aynı zamanda size bir çok şekilde yardımcı olabilecek sonsuz vitamin ve mineraller içeren bir içecektir. Bu yazıda salatalık suyunun faydalarından bahsedip bu içeceği evinizde nasıl hazırlayabileceğinizi göstereceğiz.

Anında Salatalık Suyu Tarifi!

İçeceğinizden maksimum salatalık lezzeti almak için, geceden 2 litre soğuk, damıtılmış suda 1 dilimlenmiş salatalığı ıslatın. Ertesi sabah, bu dilimler ile taze kesilmiş olanları değiştirin ve gün boyunca içkinizin tadını çıkarın. Tadını vurgulamak için nane ve limon ekleyebilirsiniz.

Gözler için harika bir soğutucu ve salataları güzelleştiren, lif bakımından zengin bir madde olmanın haricinde, salatalığın çok sağlıklı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bu ferahlatıcı yeşil sebzenin, her köşesinden sağlık çıkmaktadır. İster salatanın içine dilimleyin ya da suyunu sıkın, ister cildinizin üzerine yerleştirin bir şekilde vücudunuza girdikten sonra bu sebze sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Salatalıktan nasıl fayda sağlayabileceğinizi zaten tartıştık. Bu yollardan biri de suyunu içmektir. Nasıl salatalık suyu yapacağınızı da söylediğimize göre, şimdi salatalık suyunun faydalarından bahsedelim.

Salatalık Suyunun Faydaları:5119_mask

Doktorunuz size tabağınızı mümkün olduğu kadar çok yeşil sebzelerle doldurmanız gerektiğinden bahsetmiştir. Şimdi size aynı şekilde bardağınızı da onlarla doldurmanızı önereceğiz. Su vücudunuzu besleyen en önemli içecektir. Vücudumuzun yüzde 60’ını suyun oluşturması, bu içeceğin hayatımızdaki önemini vurgulamak için yeterlidir. Şimdilerde alkolsüz içecekler, şarap ve bira bu temel besin kaynağının yerini almış olsa da, sağlığınız için eski doğal içeceklere dönülmesi konusunda ısrarcıyız.

Çoğu insan için günlük gerekli miktarda su içmek zordur. Bazıları susamış hissetmez, diğerleri ise aroması olmayan bir şey içmeyi sevmeyebilir. Ferahlatıcı, soğutucu ve yatıştırıcı salatalık tadı hem susuzluğunuzu giderir hem de günlük almanız gerek su miktarını lezzetli bir biçimde almanıza olanak sağlar. Hem sağlıklı hem de lezzetli olan bu içeceğin sağlığınıza olan faydalarına bakalım.

-Zayıflatan Bir İçecektir:

Bugünün karbonhidrat ve yağ yüklü dünyasında kim zayıflamak için kolay ve güvenilir bir yol aramıyor ki? Aromalı ve gazlı içeceklerden kopamıyor musunuz? Yeterince su içemiyor musunuz? Öyleyse salatalık suyunu deneyin. “Harvard School of Public Health” tarafından yapılan bir araştırmaya göre, meyve aromalı içeceğinizi bir bardak salatalık suyu ile değiştirdiğinizde toplam kalori alımınızı 150 kalori azaltmaktadır. Bu da hiç bir çaba harcamadan kolayca 150 kalori verebileceğinizi gösterir. Haydi, ne bekliyorsunuz?

5119_cucumber-juice-for-health-benefits-Akşamdan Kalma Baş Ağrılarını Rahatlatır:

Hafta sonu sona erdi ve pazartesi geldi. Ne yazık ki, bazılarımız hala bu korkunç akşamdan kalma baş ağrısını yaşıyor. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız kendinize hemen bir bardak salatalık suyu hazırlayın. Salatalık, alkol sonrası etkilerden kurtulup rahatlamanızı sağlamak için bol miktarda elektrolitler ve vitaminler içerir.

-Doğal Bir Anti-aging İçeceğidir:

Cildinizi taze ve genç tutmak için çok mu fazla para harcıyorsunuz? Sadece beslenmenize salatalık suyu ekleyin ve cildinizin baştan aşağı yenilendiğini hissedin. Salatalık, cildinizi serbest radikallerin yarattığı hasar ile mücadele etmesini sağlayan besin maddeleri içerir. Cildinizi genç tutmayı sağlayan bol miktarda C vitamini içerir ve taze ve canlı bir cildin işareti olan parlaklığı sağlar. Livestrong’a göre, bir kap dilimlenmiş salatalık 3.8 mg C vitamini içerir.

-İyileşmeyi Hızlandırır:

C vitamini sağlıklı bir cilt tutar; çünkü derinin iyileşmesine yardımcı olur ve bu iyileşme sadece deri ile sınırlı değildir. Ayrıca salatalık kabuğunda başka bir iyileştirici ajan olan K vitamini vardır. Bu vitamin yaralanmaların iyileşmesinde yardımcı olur ve vücutta sağlıklı kan dolaşımını teşvik eden bir şifa ajanıdır. Hepimizin bildiği gibi, kan akımı vücudun farklı bölgelerine oksijen temin eder ve bu bölgelerin sağlıklı ve fonksiyonel kalmasına yardımcı olur. Bu içecek aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan A ve B vitamini ile yüklüdür.

5119_coco-Kanserle Savaşmanıza Yardımcı Olur:

Kansere mücadele söz konusu olduğunda salatalığın çok önemli bir doğal besin takviyesi olduğuna inanılmaktadır. Araştırmalara göre içerdiği “lariciresinol, pinoresinol ve secoisolariciresinol” maddeleri bu hastalığa yakalanma riskini azaltmada önemli bir rol oynamaktadır.

-Kemik Sağlığını Korur:

Salatalık suyunun kemikler için faydalı olmasının en büyük nedeni içerdiği K vitaminidir. K vitamininin sağlıklı kemik dokusunu oluşturan proteinleri aktive ettiğine inanılmaktadır. Salatalık suyunda bulunan “silika” bileşiğinin varlığının, artrit ve gut gibi kemik hastalıklarının ağrılı semptomlarını rahatlattığına inanılmaktadır.

-Kötü Nefes Kokusunu Giderir:

Kötü nefes kokunuzdan utanıp günde kaç tane sakız çiğniyorsunuz? Salatalık suyu kötü ağız kokusunu gidermenin bir yoludur. Salatalık suyu içerken bir dilimi alıp 45 saniye kadar ağzınızda tutmayı deneyin. Salatalık kötü nefes kokusundan kurtulmaya yardımcı fitokimyasallar içerir. Bu su diş eti hastalıklarının iyileşmesine de yardımcı olur. Bazı durumlarda kötü nefes kokusu sindirim sorunlarından kaynaklanır ve salatalık vücutta düzgün sindirimi sağlamaya da yardımcı olur.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/10health-benefits-of-cucumber-water.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku