Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Şeftali Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

0 166

5472_2Günümüzde özellikle kadınlar için zayıf kalma durumu, büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla da en çok kullanılan yöntemlerden birisi diyet yapmaktır. Diyetlerin de oldukça farklı çeşitleri bulunmaktadır. Şeftali diyeti de, bu türlerden sadece birisidir.

Diyetin başrolü olan şeftali, yaz mevsiminin en çok tüketilen meyveleri arasında yer almaktadır. Şeftalinin sağlık açısından en önemli özelliklerinden birisi ise, bu meyvenin oldukça yüksek oranda lif içermesidir. Aynı zamanda içeriğinde A ve C vitaminleri oldukça zengin bir biçimde bulunmaktadır. Bu nedenle de şeftali vücut içerisinde bir antioksidan görevi yürütmektedir. Sağlık açısından bakıldığında bu meyve, vücuttaki zarar görmüş hücrelerin onarımını sağlamakta, vücudu mikroplardan arındırmakta ve de bağırsakları düzenli bir şekilde çalıştırmaktadır. Şeftalinin faydalarından yararlanabilmek için, günde iki adet şeftali tüketmek yeterli olmaktadır. Aynı zamanda, şeftalinin kabuğuyla birlikte tüketilmesi önerilmektedir. Bunun nedeni ise, şeftali kabuğundaki lif miktarının oldukça yüksek olmasıdır. Şeftali, sindirimi önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda, şeftali yaşlılık karşıtı bir meyvedir. Bunun nedeni ise, meyvenin karoten içermesidir. Hücrelerin yenilenmesine neden olan etken ise, meyvenin içermiş olduğu demir ve de potasyum oranıdır. Şeftalinin glisemik endeksi oldukça düşüktür. Bu nedenle de, meyvenin uzun süre tok tutma özelliği bulunmaktadır. Bu sayede de, kilo vermek isteyen kişiler şeftali diyetiyle rahatlıkla kilo verebilmektedirler. Aynı zamanda da şeftali diyeti, hem sağlıklı yaşamı hem de kilo vermeyi mümkün kılmaktadır.

5472_1Şeftali diyetinde, sabah öğününde öncelikle yarım yağlı bir bardak süt içilmesi büyük önem taşımaktadır. Bir süre geçtikten sonra, bir dilim beyaz peynir, 4 adet zeytin, 1 adet haşlanmış yumurta ve de 2 adet de ince dilim çavdar ekmeğiyle kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltı yaptıktan bir süre sonra, yürüyüş ya da egzersiz yapılması gerekmektedir. Kahvaltıyla öğle yemeği arasında bir ara öğün bulunmaktadır. Bu ara öğünde, 2 adet orta boyda şeftali yenmesi gerekmektedir. Öğle yemeğine gelindiğinde ise, mevsim sebzelerinden yapılma sebze yemeği menüde yer almalıdır. Sebze yemeği dışında menüde bulunması gereken şeyler arasında, bir kase diyet yoğurt, 2 dilim çavdar ekmeği ve de mevsim salata gibi besinler yer almaktadır. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında da bir ara öğün bulunur. Bu ara öğünde ise, 1 bardak taze sıkılmış şeftali suyu içilmelidir. Akşam yemeği menüsünde ise, 1 adet orta boyda balık, bir yumruk büyüklüğünde tavuk ya da kırmızı et ve de 4 adet yağsız köfte yer almaktadır. Bu besinlerin yanında 2 adet ince dilim çavdar ekmeği ve de mevsim salata yenebilmektedir. Salata hazırlanırken, az limon suyu ve ed az yağ kullanılmalıdır. Günün sonunda ise gece yatmadan önce, 2 adet orta boy şeftali tüketmek, sindirim sistemini rahatlaştırmaktadır. Şeftali diyeti uygulanırken, bir nokta oldukça önemlidir. Bu nokta ise, şeftali diyetinin birçok avantajı bulunmasına rağmen bu diyet uygulanmadan önce kesinlikle uzman bir doktora ya da diyetisyene danışılmalıdır. Çünkü kişilerin fizyolojik yapısı itibariyle, bu diyet bazı kişilere faydalı olamayabilmektedir. Yine eğer bu diyetini uygulamak isteyen bir kişinin mevcut bir hastalığı bulunuyorsa, bu diyetin uzman bir kişinin yardımı olmadan uygulanması son derece zarar getirebilmektedir. Bu diyeti yaparken, tuz ve yağ miktarının kısıtlanması önemli bir noktadır. Yine bu diyet uygulanırken, bol miktarda su içilmelidir.

Şeftali diyeti, şeftalinin özellikleri sayesinde oldukça sağlıklı bir diyet olmasıyla birlikte, kesinlikle bir diyetisyen ya da uzmana danışılarak uygulanmalıdır. Şeftali, tok tutma özelliğiyle meşhurken, kişi şeftali diyeti sayesinde hem tok kalarak hem de sağlıklı yaşayarak kilo verebilmektedir.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku