Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Servikalji Nedir?

0 1.357

Servikalji, özellikle boyunda olmak üzere sırt ve yanlardaki ciddi ağrıyı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Kısaca, boyun ağrısının tıp dilindeki adıdır. Ve esnekliğini yitirmiş olan sert, ağrılı boyun olarak da bilinmektedir. Pek çok uzman 65 yaşına gelen neredeyse herkesin (yani, insanların yüzde 95’inin) en az bir servikalji atağı yaşayacağını bildirmektedirler.

Servikalji Nerede Oluşur?

Servikalji; bazen oldukça yoğun olabilir, ancak genellikle ağrı oluştuğu bölgede hissedilir. Bu, fıtıklaşmış diske bağlı yayılan ağrının aksine, örneğin, çarpık bir spinal sinir kökünün sinir yolunda çekim, elektriksel veya benzeri duyular göndermesidir. Bu tip ağrı genellikle lezyondan uzakta hissedilir, bu da sorunun yerini veya ağrıyı başlatan problemi ifade eden bir terimdir.
Bununla birlikte, fıtıklaşmış bir disk nedeniyle yaşanabilen boyun ağrısına, sadece veya yayılan semptomlarına ek olarak servikalji denilebilir.

Uluslararası Kulak Burun Boğaz Arşivi’nin Nisan sayısında yayınlanan 2016 çalışmasının yazarları, boyun kaslarının güçlülüğü ve esnekliği arasındaki bozulmanın servikaljiye yol açabileceğini söylüyorlar.
Temel olarak, servikalji boyun ağrısı veya servikal omurgada oluşan ağrıdır. Servikal omurga 1. spinal omurdan 7. ye uzanan alan olarak tanımlanır. Omurganızın ilk kemiği kulaklarınızın seviyesine yerleştirilir ve 7.si boynun tabanına yerleştirilir. İlk 7 spinal kemik, boynu oluşturan kemiklerdir. Bu, 7. servikal omurun altındaki kemiğin beklendiği gibi 8. değil, ilk torasik omur olduğu anlamına gelir. İlk kaburga üzerine tutturulur ve üst ve orta sırt alanlarına karşılık gelen torasik omurga ile ilişkilidir.

Servikalji Nedir?
Tanımı

Çoğu hekimin ve terapistin kullandığı kodlama sistemi olan ICD-10, servikal omurganın disk bozukluğudur. Diskler servikaljinin kökündeyse, IDC-10 kodu M50’dir. Sebep belirtilmediğinde kod M54.2’dir.Servikaljiyi kodlayan ICD-10, kronik ya da akut olabileceğini gösterir.
2011 yılında Kuzey Amerika Fiziksel Tıp Rehabilitasyon Kliniklerinde yayınlanan bir çalışmada, servikaljinin yapısal nedenini saptamak genellikle zor olsa da bunu yapmak tedavi tercihlerinin yönlendirmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle, sağlık uzmanıyla konuşurken semptomlar hakkında tam ve doğru tanımlama yapmak yararlıdır. Tıbbi görüşme tamamlandıktan sonra, fizik muayene büyük olasılıkla tanıyı doğrulamaya yardımcı olacaktır.

Belirtileri

Servikalji varsa, semptomlarının arasında sabit boyun ağrısı, özellikle de boyunda dönme veya bükme hareketiyle ortaya çıkan keskin ağrı, üst bel veya boyun kaslarında gerginlik, sertlik, baş ağrıları veya boyun kasları olabilir. Ve bu bölgeler dokunuşa çok duyarlıdır. Servikal omurga duyu organlarına ve sinirlerine ev sahipliği yapar, bu da servikaljiye başka tip semptomların da eşlik edebileceği anlamına gelir. 2016 Uluslararası Kulak Burun Boğaz Arşiv Çalışmalarında, kulaklarda görülen kulak çınlaması ile birlikte baş dönmesinin çok sık olduğu; boyun çatlakları ve çıkıntıları, kardiyovasküler sistem ile ilgili duyma güçlüğü ve semptomları da listeye girmiştir.

Servikalji ve Psikolojik Durum

2012 Academica Science Journal tarafından yayınlanan bir çalışmada servikaljiye bağlı psikolojik bozukluklara bakılmış, bunların çoğunun Servikalji Nedir?servikal omurgada meydana gelen dejeneratif değişikliklerden kaynaklandığı yayınlanmıştır. Bu çalışmada, bir servikaljinin durumunu, genellikle sınırlı boyun hareketliliği, bir veya iki kolda yayılan ağrı ile ilişkili klinik bir sendrom olarak tanımlamıştır. Araştırmacı yazarlar, yayılan acıya parmaklarda iğne ve iğne hissinin eşlik etme eğiliminde olduğunu söylemektedir.
Ancak şikâyetlerde fiziksel belirtilerden daha fazlası vardır. Araştırma ekibi ruh halindeki değişikliklerin, özellikle de endişe ve depresyonun klinik tablonun bir parçası olduğunu bulmuştur. Araştırmacılar, bu boyun rahatsızlığına ayrıca endişe veya depresyon eşlik etmediğinde semptomların hafifletilmesine yönelik adımlar atmanın en kolay yol olduğunu söylemektedirler. Ayrıca, boyun ağrıları servikal spondilozun erken döneminde ortaya çıktığında, endişe veya depresyon riskinin daha yüksek olabileceğini de not etmişlerdir.

Önleme Yolları

Servikaljiden korunmak için günlük hayatta bazı durumlara dikkat etmek Servikalji Nedir?fayda sağlamaktadır. Önleme yollarından bazıları şunlardır;
• Başın döndürülmesine yönelik egzersizler yapmak boyun ağrılarının önlenmesinde etkili olur. Bu egzersizde, bir yere oturularak baş kısmı; 10 kez yavaş bir tempoyla öne ve arkaya çevrilir.
• Yukarıdaki posizyondayken baş öne ve arkaya doğru eğilir.
• Derin bir nefes alarak 10 kez omuzlar yukarı aşağıya oynatılır. Ya da kısaca omuz silkme hareketi tempolu olarak yapılır.
• Omuzlar dairesel ve tempolu hareketlerle öne ve sonra arkaya doğru egzersiz yapılır.
• Hareketsiz yaşam tarzından kaçınılması
• Uzun süreler aynı pozisyonda durmaktan kaçınılması
• Terledikten sonra cereyandan korunulması
• Stresten korunmak
• Boyuna aşırı yük ve efor yüklenmesi
• Boyunu desteklemeyen çok sert ya da yumuşak yastık kullanımından kaçınılması
• Boyunda ani hareketlerden kaçınmak

Tedavi

Servikal, yukarıda bahsedildiği gibi, birçok boyun ağrısı tipi için bir araya getirme ifadesinin bir kısmıdır. Bu amaçla, tedaviler kesin amaca göre Servikalji Nedir?geniş ölçüde değişebilir. Bununla birlikte, servikaljinin tedavisi genellikle kas gevşetici ilaçlar, merhemler ve çok ağrılı durumlarda ilave ağrı kesici ilaçlarla yapılmaktadır. Fizik tedavi, kısa süreli bilişsel ağrı kesici ilaçlardan oluşur. Ağrı tetikleyicilerini ve bunlara tepkinin yönetilmesine yardımcı olacak davranışsal terapi, etkinliği azaltma ve bölgeyi stabilize etmeye yardımcı olması için muhtemel bir çözümdür.
Semptomlar rahatsız etmeye devam ederse, özellikle bir haftadan uzun sürerse veya düzenli rutini ciddi şekilde bozarsa, en kısa sürede doktorla görüşülmesi önemlidir. Bütünsel tedavilerin boyun ağrısının iyileşmesinde oynayabileceği rolde azımsanmayacak kadar çoktur. Akupunktur, hafif yoga, hafif Pilates ve Tai Chi, birçok kişinin servikaljinin geçmesine faydalı Servikalji Nedir?olmuştur. Aslında, Spine dergisinde yayınlanan bir 2017 araştırmasında, Tai Chi’den postural farkındalık geliştiren kişilerde boyun ağrısının daha iyi olduğu tespit edilmiştir.

Kaynakça:
Boyun ağrısı.MedlinePlus. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi web sitesi.
Zeigelboim, B. ve diğ. al., Servikaljili Yetişkinler İçin Bir Sağlık Birimindeki Nörotolojik Bulgular. Int Arch Otorhinolaryngol.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku