Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Erkeklerde Saç Dökülmeleri ve Çözümleri Nelerdir?

1 358

Erkeklerde Saç Dökülmeleri ve Çözümleri Nelerdir?Saç dökülmesi bilimsel olarak alopesi adı ile bilinmektedir. Erkeklerin çoğu hayat boyu saç dökülmesi yaşamaktadırlar. Saç dökülmesinin altındaki birinci faktörün stres kaynaklı olduğu doktorlar tarafından kanıtlanmıştır. Stresin saç sağlığını nasıl etkileyebileceğini, etkilerinin kalıcı olup olmadığını ve yeniden büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olarak neler yapılabileceğini doktorlar anlatmaktadırlar.

Stresle ilişkili saç dökülmesi türleri
Tüm saç dökülmesine stres neden olmamaktadır. Yüksek stres seviyeleri ile ilişkili saç dökülmesinin üç türü mevcuttur.

Saç kökü değişimi
Saçta büyümekte olan kıl hücrelerinde bir değişiklik olduğunda ortaya çıkmaktadır. Bu değişiklik saç büyümesinin telojen veya dinlenme fazında gerçekleşmesi durumunda dökülmeye neden olmaktadır.

Bu inceltme kafanın her yerinde gerçekleşmeyebilir. Özellikle kafa derisinin merkezine doğru görülmektedir. Saç kökü değişiminden etkilenen erkekler genellikle saç derisinin kıllarını kaybetmezler. Daha aşırı durumlarda, vücudun diğer bölgelerinde incelmiş saçlar yaşayabilirsiniz. Buna kaşlar veya genital bölge de dahildir.

Erkeklerde Saç Dökülmeleri ve Çözümleri Nelerdir?Dermatologlar tarafından görülen ikinci en yaygın saç dökülmesi türü saç kökü hücre problemi olabilir. Herhangi bir yaşta erkeklerde görülebilir. Saç kökü hücresinden gelen saç dökülmesi tamamen tersine çevrilebilmektedir. Bu durum saç köklerine kalıcı olarak zarar vermemektedir. Saç kökü hücrenizin değişim nedenleri, saçlarınızın kısa ya da daha uzun bir sürede büyüdüğünü etkileyecektir.

Bağışıklık sistemi
Bağışıklık sistemi kaynaklı bir hastalık olabilmektedir. Bağışıklık sisteminiz saç hücrelerine saldırdığında bu durum gelişmektedir. Bu stresle tetiklenebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Saç derisinde yuvarlak yamalarla veya kafa derisinin tamamında kaybolabilir. Bu durumda saç vücudun tamamından da kaybolmaktadır. Bağışıklık sistemi kaynaklı saç dökülmesi için bilinen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak yüzde 50’den fazla saç dökülmesine sahip kişilere yardımcı olabilecek bazı özel ilaçlar satılmaktadır.

Saç çekme
Saç çekme bozukluğu olarak da bilinmektedir. Saç derinize veya vücudunuzun diğer bölümlerinde saç çekme dürtüsünü içermektedir. Bir tür dürtü kontrol bozukluğu olarak da kabul edilmektedir. Stres, dikkat dağınıklığı, kasıtlı hareketler, can sıkıntısı, vb. sebepleridir. Olumsuz duyguları hafifletmek adına da bir araç olarak kullanılabilmektedir. Çoğunlukla, erkeklerde ergenlik döneminde gelişir ve ömür boyu sürebilmektedir. Neden ve sebeplerinin net olmadığı halde, araştırmalar genetik olabileceğini düşündürmektedir.

Erkeklerde Saç Dökülmeleri ve Çözümleri Nelerdir?Stresle ilişkili saç dökülmesi kalıcı mıdır?
Saç dökülmesine stres neden olursa, saçlarınızın zamanla büyümesi ve eski haline gelmesi mümkün olabilmektedir. Yeni saçın büyüme oranı herkes için farklı zaman dilimi içermektedir.

İnsanın saç büyümesi dört evreden oluşmaktadır.

Ortalama insan derisi yaklaşık 100.000 saç kökünden oluşmaktadır. Herhangi bir zamanda, saç hücrelerinin her biri bu döngüden farklı bir aşamada yer almaktadır. Saçın büyüyen evresidir. İki ile yedi yıl sürebilmektedir. Bu, saç hücresi küçülmeye başladığında oluşan kısa yenilenme iki haftalık bir süreci kapsamaktadır. Ardından üç aylık bir dinlenme evresi yer almaktadır. Ardından saç hücresi saç dökülüp yeni bir büyüme başladığında oluşur. Saç dökülmesi stresle tetiklenirse, stresinizi yönetmek, saç büyümesinin sağlıklı bir oranına dönmenin anahtarı olabilmektedir.

Saç dökülmesini azaltmak ve yeni büyümeyi teşvik etmek için yapılabilecek bir takım şeyler vardır.

Diyet ve beslenme
Vücudunuzun sağlığı ve saçlarınız için dengeli ve besleyici bir beslenme diyeti yemenin gerekli olması gerekir. Sağlıklı bir diyette gerekli tüm vitaminleri içermek önem taşırken bazıları saç büyümesi için hayati önem taşıyabilir. C vitamini saç köklerinde bulunan derinin bağ dokusunu oluşturmak için gereklidir. C vitamini içeren gıdalar narenciye, brokoli, biber ve çilek içerir.
B vitamini sağlıklı bir metabolizmanın yanı sıra sağlıklı cilt ve saçları da teşvik eder. B vitaminleri, koyu yapraklı yeşillikler, fındık ve avokado gibi gıdalarda bulunur.
E Vitamini, sağlıklı bir kafa derisine katkıda bulunabilecek güçlü antioksidanlar içermektedir. E vitamini bakımından zengin gıdalar arasında ayçiçeği tohumları, ıspanak, zeytinyağı, brokoli ve karides bulunur.

Yiyeceklerde bu besleyicilerden yeterince yararlanamıyorsanız, takviyeleri konusunda doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir. Yeterli su içmeyi sağlamak da genel olarak iyi bir sağlık için gereklidir. Vücuttaki her hücre, düzgün çalışması için suya dayanmaktadır.

Stres Yönetimi
Stres seviyelerinizi nasıl etkin bir şekilde yönetebileceğinizi öğrenmek, saç dökülmesi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Stresin azaltılmasına yönelik popüler yöntemler:

1)Egzersiz, stresin ortadan kaldırılması için mükemmel bir yoldur.
2)Hobi, stresle mücadele etmek için yapmayı sevdiğiniz bir şeyle kendinizi meşgul edebilirsiniz.
3)Yazı yazmak, duygularınızı ve stres yaratan şeyleri yazmak için her gün birkaç dakika ayırmayı deneyebilirsiniz. Stresinizi tetikleyen günlük öğeleri gözden geçirmek, bununla başa çıkmanın yollarını keşfetmenize yardımcı olabilir.
4)Meditasyon, nefes egzersizleri kendinize şu anın üzerinde odaklanabilmenin harika yollarından biridir. Meditasyonu fiziksel egzersizle birleştiren teknikleri, örneğin yoga veya tai chi’yi denemek isteyebilirsiniz.
5)Topikal tedaviler
Topikal kremler, yağlar ve saç dökülmesinde yardımcı olabilecek diğer ürünler de mevcuttur. Örneğin Hint yağı. Bu saçların yeniden büyümesi için popüler bir halk tedavisi yöntemidir.

Saç dökülmesinin stres ile ilgili olmaması mümkündür. Saçınızı kaybetmenize neden olabilecek birçok faktör ve durum vardır.

Saç dökülmesinin diğer yaygın nedenleri de şunlardır; Yaşlanma, genetik, antidepresanlar gibi ilaçlar, kemoterapi, hastalık veya ameliyat, doğum ya da menopoz gibi hormonal değişiklikler, besin yetersizliği, yeterli protein veya demir eksikliği.

Saç dökülmesi stresle alakalıysa, saç kökleriniz kalıcı olarak hasar görmemiştir. Stresinizi yönetmek ve sağlığınıza iyi bakmak, saçınızın normal bir büyüme hızına dönmesine neden olabilmektedir. Saç ekimini de son çare olarak düşünebilir ve gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. nedim diyor

    merhaba, beyler benim saçlarım çok fazla dökülüyordu ben titanyumlu keratini kullamaya başladım ve saçlarımın dökülmesi durdu inanılmaz memnun kaldım çünkü gerçekten işe yarayan bir ürün :)))

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku