Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Siberkondri Nasıl Bir Hastalık Türüdür?

0 307

Siberkondri Nasıl Bir Hastalık Türüdür?Birçok insan internet üzerinden edindiği bilgiler dahilinde hastalık sahibi olduğunu düşünerek ağır depresyonlara girmektedir. Çağın hastalığı olarak tanımlanan internet üzerinde hastalık arama diğer adıyla “siberkondri” yüz kişi içinde en az beş kişide görülmektedir. Depresyona girme riskleri oldukça yüksek olan bu hastalık herkesin korkulu rüyası olabilir. Uzmanların çalışması sonucu dünya nüfusunun üçte biri olmak üzere birçok kişinin internet üzerinden hastalık arayarak kendine ağır teşhisler koyduğunu ve bunun yanı sıra depresyona girdiklerini açıkladı. Rakamın bir hayli yüksek olması insanı ürpertiyor. Uzmanlar bu durumun artış gösterdiğini ve geçen yıllara oranla artışın gittikçe yükseldiğini söyledi. Bu ilginç hastalık bir bakıma alışkanlık yapmakta ve internet üzerinde sürekli arama yapma dürtüsüne sahiptir. Çokça tekrarlanması kötü sonuçlar doğuracağı için dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, hastalık araştırmalarının internet üzerinden yapılmaması gerektiğini belirtti. Kendilerine teşhis koyarak en küçük bir sivilceyi dahi kanserin belirtisi olarak görmeye başlayan ve kendilerine acıyarak depresyona giren insan kitleleri gün geçtikçe artıyor. Ağrı, sızı az olmasına rağmen internet üzerinden araştırma yapıldıktan sonra ağrının fazlalaştığını hatta dayanılmaz hale geldiğini düşünen hastalar sadece akıllarının oynadığı oyuna kurban olmaktadırlar. Küçük bir hastalığı dahi en büyük hastalıkla bağdaştıran hastalar vaktinin tümünün internet üzerinden hastalık aramakla geçirmektedir. Uzmanlar yapılan araştırmalara dikkat çekerek örnekler verdi. ” Neredeyse hemen hemen birçoğu internet üzerinden hastalık araştırması yaparak geçirdiklerini ve baş ağrısına-beyin tümörü, ufak kalp çarpıntısı-kalp hastalığı, ateşin çıkması-bulaşıcı hastalıklar olduğunu düşünerek paniğe kapılıyorlar. Beyin tümörü, kanser, AİDS olduklarını düşünerek bu hastalıklara kesin gözüyle bakıyorlar.”

”Doktorlara İnanmıyorlar” Bu hastalar doktora gittikleri halde doktorun koyduğu teşhise inanmamakta ve doktorları zor durumda bırakmaktadırlar. Bu gibi hastalar durumu kabullenmedikleri için doktorlar farklı tedavi yöntemlerine başvurmak durumunda kalmıştır.

Siberkondri Nasıl Bir Hastalık Türüdür?Uzmanların söylemine göre, son yıllarda hastalığın arttığını ve araştırma yaptıklarını belirtti. Genelde gergin, endişeli, oldukça hassas kişilerde görülen bu hastalık bir çeşit psikolojik durumdur. Hastalık hastası olan bu vakkalar daha çok kanser ve bulaşıcı hastalıkları araştırmaktadır. En küçük hastalıkta dahi kötü ağır hastalığın olduğunu düşünen hastalar hassas ve endişeli oldukları için böyle düşünmektedirler. Fakat bu durum normal değil. Doktorların söyledikleri onlar için pek önemsenmez onlar için en önemli şey internet üzerinden buldukları bilgilerdir. Kendilerine acımaya meyilli olan bu hastalar bazen o kadar depresyona girerler ki intihar etmeyi düşünürler. Hatta bazı hastalar bu hastalık yüzünden intihar etmiştir. Psikolojik takıntı olan bu hastalık intihar sebebi olmuştur. Siberkondri ne yazık ki çağın hastalığı haline gelmiş. Birçok kişide görülmesi ise hastalığın arttığını kanıtlıyor. Bu gibi hastalar hayattan kopmuş, yaşamın renklerini görmez haldeler. Hayattan zevk almadıkları için kendilerini internet üzerinden hastalık aramaya vermişlerdir. Uzmanların önerisine göre hastalığın geçmesi için tek yapılması gereken internet üzerinden hastalık araştırmasının yapılmaması ve hayatın içine girerek zevk almaya çalışmalarıdır. Hayattan zevk almayan, içine kapanık, endişeli insanlar siberkondri hastalığına meyillidir. Buna zemin hazırlamamak için yalnız kalmaktan kaçının, mutlu olmaya çalışın, sosyal aktiviteler, farklı hobiler beyni meşgul ettiği için hastalık körelecektir. Beyinde biten hastalık sizi rahat bırakacaktır. Bu süreç içinde internetten uzak durmaya çalışın. Psikolojik vakkaların hemen hemen en ilginci ve en inatçısı olan bu hastalıktan kurtulmak sizin elinizdedir. Beyinde bitirdiğiniz sürece hastalığı atlatmak çok kolay olacaktır.
Kaynakça:
doktorsitesi.com

Yazar:Suna Korkmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.