Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sıcak Havalar İnsana Neden Zarar Verir?

Sicagin-Insan-Psikolojisi-Uzerine-Etkileri - www.saglikhaber.info, www.kulakburunbogaz.info, www.burunkurulugu.com, www.saglikhaber.info, www.otoskleroz.ameliyati.info
0 343

Sıcak Havalar İnsana Neden Zarar Verir?

İklim değişiklikleri küresel ısınmanın en önemli sonuçlarından biridir. İklim sistemlerinde meydana gelen değişiklikler sebebi ile son yıllarda hava sıcaklıklarının çok yüksek değerlere çıktığı daha uzun yaz mevsimleri yaşanıyor. Bütün ekosistem üzerinde bulunan etkilerinin yanında çok fazla meydana gelen sıcak hava akımları insanlar için çok büyük tehlikeler oluşturmaktadır.
İnsan vücudu terleme gibi bazı durumlarda yüksek miktarda ısı kaybeder. Ayrıca kan dolaşımının hızlanması da vücudun ısı kaybetmesine sebep olmaktadır. Hava sıcaklığı arttığı zaman kalp daha yüksek hızda ve miktarda kan pompalamaya başlamaktadır. Kan akışında meydana gelen bu artış nedeni ile kan damarları genişletmektedir. Derinin yüzey kısmına daha yakın hareket etmeye başlayan kan vücudun yüksek oranda ısı kaybetmesinde etkili olur. Ancak hava sıcaklıkları çok yüksek olan durumlarda ortaya çıkan vücuttaki aşırı terleme vücudun çok fazla miktarda sıvı kaybetmeye sebep olur. Bu süre zarfında biyokimyasal süreçlerin gerçekleşmesi için hayati bir öneme sahip bazı biyo-kimyasal maddeler de kaybedilmektedir. Bu gibi durumlarda baş dönmeleri, halsizlikler, mide bulantıları, kaslarda kramplar gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Sıcak Havalar İnsana Neden Zarar Verir?Hava sıcaklıklarının çok yüksek olduğu bazı durumlarda vücut tarafından çevreden soğutulan ısı miktarı yayılan ısıdan daha fazla olabilmektedir. Bu durumda vücut sıcaklığı da orantılı olarak yükselmeye başlar. Vücut sıcaklığında meydana gelen bu artış merkezi sinir sistemini ve buna bağlı kan dolaşımını etkilemektedir. Vücut sıcaklığının 40°C’yi bulması ve bu değeri aşması durumunda ise beyin, kalp, böbrek ve kaslarda ciddi bir takım hasarlar oluşabilmektedir ve bilinç kayıpları ortaya çıkabilmektedir. Sıcak çarpması olarak nitelendirilen bu durum tıbbi müdahale gerektiren çok ciddi bir rahatsızlıktır.

Kaynakça:
https://www.bilgidoktoru.com/sicak-havanin-insan-sagligina-etkileri.html

Yazar: Taner Tunç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku