Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yazışmalarda Emoji Kullanmak için 5 Neden

0 155

Yazışmalarda Emoji Kullanmak için 5 Neden– Kişiyi sosyal medya hesaplarında daha popüler yaptığı araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. İngiltere Cambridge Üniversitesi ve Barselona’da Yahoo Labs tarafından 31 milyon kadar Twitter mesajı ve yarım milyon kadar Facebook durum güncellemeleri üstünde yapılan analizlere göre, mesajlarda gülen emoji ve benzer pozitif çağrışım yapan emojiler kullanmak sosyal mecrada popülerliği artırmaktadır.

Beyin yazışma içinde bulunan bu tür simgelere insan yüz ifadelerine verdiğine tepkilere benzer tepkiler vermektedir. Yapılan araştırmalar ışığında yazışmaların içinde yer alan ve duygusal ifadeleri olan bir takım simgeler, beynin bir insanın yüz ifadelerine tepki veren bölgelere sinyal gönderiyor. Ancak bu durumun geçerli olması için ifadeyi sol taraftan sağ tarafa doğru yazmak gerekiyor. Yani :) ifadesi ile sonuç alınırken, (: ifadesi ile aynı sonuç alınamıyor.

– İş odaklı olan bazı profesyonel iletişimlerde de oldukça işe yaradığı ortaya konulmuştur. Missouri Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmada yazı içinde kullanılan emojilerin iş yerinde kullanılan görev odaklı ve soğuk görünümlü olan profesyonel iletişim şeklinin daha sıcak ve daha samimi bir hale bürünmesine yardımcı olma gibi bir potansiyeli var.

– Eleştiriyi yumuşatmaya yardımcı olmaktadır. Belli bazı konularda birine bir eleştiri yönlendirmek isteyen, ancak bu kişiyi boş yere kırmaktan da çekinen kişiler emoji ve emoticon kullanıp darbeyi hafifletebilmektedir. Tabii kullandığınız bu ifadeler pozitif olduğu sürece geçerlidir. Yoksa bu durum kişinin aleyhine işleyebilmektedir.

– Gerçek dünyada hayatınıza yansımaktadır. 2008 yılında yapılan bir analiz sonucunda yazışmalarda kullanılan ifadelerin iletişimden daha keyif alma, kişisel etkileşimi arttırma, zenginleşmiş bilgilendirme hissi ve fayda sağlama algısı üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuştur.

Kaynakça:
Bilim ve Teknik Dergisi

Yazar: Taner Tunç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku