Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Manisa’nın En Lezzetli Yöresel 9 Yemeği

0 578

Manisa’nın En Lezzetli Yöresel 9 YemeğiManisa’nın muhteşem lezzetleri vardır.

1- Odun Köftesi: Adı üzerinde odunda pişen bir köftedir hem de meşe odunun da pişer. Ve muhteşem bir lezzete sahiptir. Yaygın olarak Salihli’de yapılır.

Manisa’nın En Lezzetli Yöresel 9 Yemeği2- Manisa Kebabı: Manisa deyince akla Manisa Kebabı gelir. Şişe sarılan köfte ile yapılır. Bu kebap Halep’ten gelen İbrahim Usta tarafından Manisa’ya gelmiştir. Lezzeti tartışmasız muhteşemdir.

3- Bohça Kebabı: Yapması zor ama lezzeti muhteşem bir yemektir. Krep, beşamel sos ve kaşar peyniri bu yemeğe çok yakışır. Adı üzerinde bu yemek bohçalama usulüyle yapılır.

Manisa’nın En Lezzetli Yöresel 9 Yemeği4- Kapama: Yöresel bir mantı, özellikle mantı severlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Alaşehir’de kapama ön plana çıkmış durumdadır.

5- Sinkonta: Bir balkabağı yemeğidir. Daha çok tatlısı ile ön plana çıkan balkabağı Manisa’da soğan, sarımsak ve yoğurtla buluşuyor ve muhteşem bir yöresel lezzet karşımıza çıkıyor.

6- Kula Güveci: Yapımı zor ama lezzeti muhteşem bir güveçtir. Pişirme süresi 5 saate yakındır. Ama tadına bakınca beklemeye değdiği anlaşılmış olur.

Manisa’nın En Lezzetli Yöresel 9 Yemeği7- Kulak çorba: Hem farklı hem yöresel bir çorba olan kulak çorbası hamur ve kıyma ile yapılıyor. Farklı bir başlangıç yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir çobadır.

8- Sura: Manisa’da tadılması gereken lezzetlerdendir. Kuzu etiyle yapılır.

9- Şekerli Pide: Pide genel olarak kıymalı, kuşbaşılı, kaşarlı olarak bilinse de Manisa’da şekerli pide de yapılıyor ve muhteşem bir hamur, şeker ve tahin uyumu ortaya çıkıyor. Manisa’da tadılması gereken yöresel lezzetlerden bir tanesidir.

Manisa, Ege Bölgesinin muhteşem lezzetlerinin yapıldığı bir şehirdir. İlçelerinde de yapılan meşhur yöresel yemekleri vardır.

Yukarıda bahsi geçen yemeklerin dışında Manisa’da daha birçok yemek çeşidi vardır. Ege mutfağının en güzel örneklerini bulmak mümkündür.

Manisa’nın En Lezzetli Yöresel 9 YemeğiBilinen diğer Manisa yemekleri de şunlardır: börülce tarator, mantar tatlısı, tahinli ekmek, ekmek dolması, simit ekmeği, nohutlu mantı, şevket-i bostan, höşmerim, kabaklı pide, enginar dolması, börülce salatası, Kırkağaç köftesi, mesir macunu, Akhisar katmeri, bakla dizmesi, yaprak sarması, susamlı aşure, Demirci cevizli lokum, ateş pidesi, bulgurlu muhacir böreği, çekme kebabı, çökelekli biber dolması, dalak dolması, darp, ebegümeci sarması, ekmek dolması, elbasan, fava, gelincik böreği, gerdan dolma, kabak çiçeği dolması, kabak köftesi, kadı göbeği tatlısı, karışık ot kavurması, Kırkağaç köftesi, kuzu etli Arapsaçı Malatra, nohutlu işkembe, padişah şekeri, pırasa sarması, domates reçeli, tatlı hardal salatası, tavşan çullaması, yoğurtlu işkembe çorbasıdır.

Manisa’nın En Lezzetli Yöresel 9 YemeğiManisa’nın Ege Bölgesinde olmasından kaynaklı olarak zeytinyağlı yemeklerin daha ön planda olması beklenirken Manisa’nın öyle zengin bir mutfağı vardır ki etli yemekleri de çok öne çıkmıştır. Manisa yöresine ait yemekler her yerde yapılabilir hale gelmiştir.

Kaynakça:
https://yemek.com › YEMEK › ŞAŞIR

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.